Şaperonlar

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Şaperonlar

İngilizce

Chaperone

Açıklama

Hücre içinde proteinlerin görevlerini yerine getirebilmesi için üç boyutlu şekle sahip olması gerekmektedir. Tüm organizmalarda bulunan, proteinlerin doğru biçimde katlanarak üç boyutlu hâle gelmesi işleminde görev alan, yardımcı protein ailesidir.
Şaperon protein ailesi 2 genel gruba ayrılır: Moleküler şaperonlar ve şaperoninler. Moleküler şaperonlar (Hsp70, BiP, DnaK gibi ) katlanmamış ya da kısmi katlanmış proteinlere bağlanarak onları düzeltir.Şaperoninler (Hsp60,GroEL gibi) ise proteinlerin doğru katlanmalarını sağlar.
 
Şaperonların hücre içindeki bazı görevleri:
 
1. Ribozomda üretilen proteinlerin doğru yer ve zamanda katlanmalarına yardım etmek
 
2. Hücrede yanlış katlanmış proteinlere bağlanarak stabilize etmek
 
3.Proteinlerin diğer organellere (Endoplazmik retikulum,kloroplast,mitokondri) girmeden önce katlanmalarına engel olmak ve organel içine alınan katlanmamış proteinleri katlamak.
 
Kaynaklar:
2. BBK
5. Lodish,Berk,Zipursky et al. (1999) Molecular Cell Biology 4th Edition W.H.Freeman and Company ISBN 0-7167-3136-3

Zigot

Öjenik

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim