Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür: Pliosaurus brachydeirus

Aile Adı: Pliosauridae

Ailedeki Cins Sayısı: 13

Ailedeki Tür Sayısı: 29

Yaşadığı Dönem: Geç Jurasik (155.7 - 150.8 MYÖ)

Boyut: ~ 8-12 metre

Kafa Uzunluğu: ~ 3 metre

Bulunduğu Müze: University of Bristol, Birleşik Krallık

Fosil Alanı: Kimmeridgian, İngiltere

Tanımlandığı Yıl: 1841

Bilgi: Pliosaur, toplamda 8-12 metre uzunluğunda olup, 3 metrelik kafasındaki 20 santimetrelik dişleri ile yaklaşık 150 milyon yıl önce, Jurasik dönemdeki sularda bulunan avlarını parçalayan bir "ölüm makinası" olarak tanımlanmaktadır. Denizel bir sürüngendir. Her ne kadar evrimi onu uzun zaman denizlerin hakimi kıldıysa da, görseldeki fosilin detaylı analizi bu devasa hayvanın da artirit (eklem şişmesi, erimesi, aşınması) gibi "yaşlılık hastalıkları"na engel olamadığını göstermektedir. Bu hastalık sebebiyle, görseldeki fosil bireyinin alt çenesinin oryantasyonu bozulmuş, ağzı muhtemelen tam olarak kapanamayacak bir hal olmuş ve neredeyse kesin olarak hayvanın ciddi miktarda acı duymasına neden olmuştur. Böylece araştırmacılar, paleopataloji (tarih öncesi hastalıkları) araştırmalarına harika bir örnek eklemeyi başarmışlardır.

Yapılan analizlerde fosilin dişi bir bireye ait olduğu anlaşılmıştır. Üstelik birey, hastalığına rağmen oldukça uzun bir süre hayatta kalabilmiştir. Alt çenenin kaymasından ötürü, avlanma ve çiğneme sırasında alt dişler, üst çenede yara ve aşınma izleri bırakmıştır. Hatta inceleme, ölümünün bu çene aşınması sonucu oluşan bir çene kemiği kırılmasından kaynaklanmış olabileceğini göstermektedir. Pliosaurların avları arasında balıklar, mürekkep balıkları ve diğer denizel kertenkeleler bulunmaktadır.

Paleontolojik Bulgular:


Rekonstrüksiyonlar:


Dünya’nın En Güçlü Deniz Sürüngeni: Predator X (Pliosaurus brachydeirus). Bu video, BBC Earth tarafından hazırlanmış, Mehmet Demiryay (Evrim Ağacı) tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orjinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.
BBC Earth

Fotoğraflar:

 1. Simon Powell
 2. DAZZY-P/DeviantArt
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 21:26:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/730

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir fanatik, fikrini ve konuyu değiştiremeyendir.”
Winston Churchill
Geri Bildirim Gönder