Paralog genler

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Paralog genler

İngilizce

paralog-genler

Açıklama

Bir tek genomda gen ikilenmesi ile oluşmuş ve işlevleri farklılaşmış, benzer genler.
Paraloglar birbirlerine gen ikilenmesi bağı ile bağlıdırlar. Tanımın genel oluşuna bakılırsa, paraloglar için aynı genomda bulunmalarına/kalmalarına veya ortaya çıkışlarının zamansal göstergesine dair bir ön koşul yoktur.
Genel olarak paraloglar, biyolojik olarak uzak fakat mekanik olarak ilişkili işlevlere sahiptir. Paralogların işlevsel farklılaşlmaları karmaşık bir konudur.
İçparalog, Dışparalog ve Yalancı paralog olarak tanımlanmış üç farklı biçimi vardır.
(Koonin, 2005)
Evrim. Futuyma,Douglas J. 2008. Çeviri editörleri: Aykut Kence,A.Nihat Bozcuk. Palme yayınları.
Hücrenin Moleküler Biyolojisi. 2008, Alberts, Johnson, Lewis, Raff, Roberts, Walter. TÜBA.
Orthologs, Paralogs and Evolutionary Genomics. Koonin,Eugene V. Annu.Rev.Genet. 39:309–38. 2005.
A Tight Link between Orthologs and Bidirectional Best Hits in Bacterial and Archaeal Genomes. Yuri I. Wolf and Eugene V. Koonin. 2012, Genome Biol. Evol. 4(12):1286–1294.

Yumru Kök

Kök hücre

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim