Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2016 Rio Olimpiyatları'na damgasını vuran iki önemli konu var ve ikisi de "olimpiyatlar" değil! Birincisi, Brezilya gibi hızla çakılan bir ekonominin ve hızla artan fakirliklerin, yolsuzlukların, tükenmişliklerin bulunduğu bir ülkede 20 milyar dolardan fazla harcanarak bu olimpiyatların düzenlenmesi, bunu yapmak için 1.5 milyon Brezilyalı'nın evlerinden edilmesi ve olimpiyatlar sayesinde 2027 senesine kadar kazanılacağı iddia edilen gelirlerin büyük bir kısmının halka değil, büyük yatırım ortaklarına gidecek olduğu gerçeği. Her ne kadar bu gelirlerin 51 milyar doları bulacağı iddia edilse de, ekonomi etiği üzerine uzmanlaşan bağımsız bir kululuş olan Seven Pillars Institute'un ve ekonomist Tommy Andersson'un analizlerine göre bu gelirler her olimpiyat için %10-90 arasında abartılmaktadır. Dolayısıyla kısa vadede bu olimpiyatların bölgeye bir miktar katkısı olacak olsa da, uzun vadede olimpiyatların hiçbir faydası bulunmamaktadır. Bunun en güzel göstergesi, eski olimpiyatların düzenlendiği alanların şu anda terk edilmiş halde ve yok olmaya yüz tutmuş biçimde bulunuyor olmasıdır. Elbette bu demek değildir ki Olimpiyatlar hiç düzenlenmemelidir. İnsanlık olarak bunu nasıl düzenlediğimizi ve nasıl daha etkili hale getirebileceğimizi düşünmemiz gerekmektedir.

2016 Rio Olimpiyatları'na damgasını vuran ikinci konu ise sahtebilim! Ne alakası var diye düşünebilirsiniz; ancak birçok olimpiyatçı (muhtemelen kulaktan kulağa yalan yanlış bilgilerin dolanması ve anektodal anlatımlara kanma sonucunda) hacamat denen, hiçbir işe yaramadığı bilinen, dahası düzgün icra edilmediğinde çok ciddi doku ve organ hasarına neden olabilecek olan, kan yoluyla bulaşan hastalıkların önünü açan hacamat isimli uygulamayı yapmaktadır. Hacamatın neden ve nasıl işlevsiz ve saçma olduğunu buradaki yazımızda izah etmiştik, o nedenle tekrar değinmeyeceğiz.

Uzun lafın kısası, "Olimpiyatlar" dediğimiz ve Dünya'nın dört bir yanından harika sporcuları bir araya getiren bu müthiş organizasyon, insanlığın üzerinde ciddi ciddi düşünmesi gereken ve daha verimli bir şekilde sürdürmemiz gereken bir konu. Dahası, insanların gözlerinin içine bakarak idol edindikleri sporcularımızın bilim dışı safsatalara kanarak halkı yanlış yönlendirmemek gibi bir sorumlulukları olduğu da iddia edilebilir. Bazı kaynaklar "Aman plasebo etkisi bile yaratıyor olsa ne güzel işte, daha iyi kılıyorsa sporcuyu sıkıntı yok." cümlesi arkasına sığınarak bu uygulamaya yol vermektedirler. Bu, insanlık olarak yapabileceğimiz en kritik hatalardan birisidir, zira sahtebilim sanılanın aksine müthiş zararlar yaratabilecek bir konudur. Buradaki yazımızda bu zararları detaylıca incelemiştik; eğer ki "liberal" bir yaklaşımla "Bırakınız yapsınlar." diyenlerdenseniz, yanılanlardan olduğunuzu garanti edebiliriz.

Ayrıca, bu görselde anlattığımız "Çıplak Paintball"u da bir deneyin deriz. 

Kim bilir?

Belki plasebo etkisi yaratır!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder