Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Olimpiyatçılar ve Hacamat

Olimpiyatçılar ve Hacamat
2 dakika
3,115
Tüm Reklamları Kapat

2016 Rio Olimpiyatları'na damgasını vuran iki önemli konu var ve ikisi de "olimpiyatlar" değil! Birincisi, Brezilya gibi hızla çakılan bir ekonominin ve hızla artan fakirliklerin, yolsuzlukların, tükenmişliklerin bulunduğu bir ülkede 20 milyar dolardan fazla harcanarak bu olimpiyatların düzenlenmesi, bunu yapmak için 1.5 milyon Brezilyalı'nın evlerinden edilmesi ve olimpiyatlar sayesinde 2027 senesine kadar kazanılacağı iddia edilen gelirlerin büyük bir kısmının halka değil, büyük yatırım ortaklarına gidecek olduğu gerçeği. Her ne kadar bu gelirlerin 51 milyar doları bulacağı iddia edilse de, ekonomi etiği üzerine uzmanlaşan bağımsız bir kululuş olan Seven Pillars Institute'un ve ekonomist Tommy Andersson'un analizlerine göre bu gelirler her olimpiyat için %10-90 arasında abartılmaktadır. Dolayısıyla kısa vadede bu olimpiyatların bölgeye bir miktar katkısı olacak olsa da, uzun vadede olimpiyatların hiçbir faydası bulunmamaktadır. Bunun en güzel göstergesi, eski olimpiyatların düzenlendiği alanların şu anda terk edilmiş halde ve yok olmaya yüz tutmuş biçimde bulunuyor olmasıdır. Elbette bu demek değildir ki Olimpiyatlar hiç düzenlenmemelidir. İnsanlık olarak bunu nasıl düzenlediğimizi ve nasıl daha etkili hale getirebileceğimizi düşünmemiz gerekmektedir.

2016 Rio Olimpiyatları'na damgasını vuran ikinci konu ise sahtebilim! Ne alakası var diye düşünebilirsiniz; ancak birçok olimpiyatçı (muhtemelen kulaktan kulağa yalan yanlış bilgilerin dolanması ve anektodal anlatımlara kanma sonucunda) hacamat denen, hiçbir işe yaramadığı bilinen, dahası düzgün icra edilmediğinde çok ciddi doku ve organ hasarına neden olabilecek olan, kan yoluyla bulaşan hastalıkların önünü açan hacamat isimli uygulamayı yapmaktadır. Hacamatın neden ve nasıl işlevsiz ve saçma olduğunu buradaki yazımızda izah etmiştik, o nedenle tekrar değinmeyeceğiz.

Uzun lafın kısası, "Olimpiyatlar" dediğimiz ve Dünya'nın dört bir yanından harika sporcuları bir araya getiren bu müthiş organizasyon, insanlığın üzerinde ciddi ciddi düşünmesi gereken ve daha verimli bir şekilde sürdürmemiz gereken bir konu. Dahası, insanların gözlerinin içine bakarak idol edindikleri sporcularımızın bilim dışı safsatalara kanarak halkı yanlış yönlendirmemek gibi bir sorumlulukları olduğu da iddia edilebilir. Bazı kaynaklar "Aman plasebo etkisi bile yaratıyor olsa ne güzel işte, daha iyi kılıyorsa sporcuyu sıkıntı yok." cümlesi arkasına sığınarak bu uygulamaya yol vermektedirler. Bu, insanlık olarak yapabileceğimiz en kritik hatalardan birisidir, zira sahtebilim sanılanın aksine müthiş zararlar yaratabilecek bir konudur. Buradaki yazımızda bu zararları detaylıca incelemiştik; eğer ki "liberal" bir yaklaşımla "Bırakınız yapsınlar." diyenlerdenseniz, yanılanlardan olduğunuzu garanti edebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, bu görselde anlattığımız "Çıplak Paintball"u da bir deneyin deriz. 

Kim bilir?

Belki plasebo etkisi yaratır!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2024 02:31:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4483

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Genetik
İspat Yükü
Tahmin
Madde
Ana Bulaşma Mekanizması
Doğa Yasaları
Yas
Mutasyon
Gelişim
Kuşlar
Dalga Boyu
Sinir
Biyografi
Endokrin Sistemi
Sars-Cov-2
Oksijen
Gen İfadesi
Tehdit
Şehir Hastanesi
Elektrik
Fotoğraf
Yılan
Nüfus
Nükleik Asit
Antikor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Olimpiyatçılar ve Hacamat. (13 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4483
Bakırcı, Ç. M. (2016, August 13). Olimpiyatçılar ve Hacamat. Evrim Ağacı. Retrieved May 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4483
Ç. M. Bakırcı. “Olimpiyatçılar ve Hacamat.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Aug. 2016, https://evrimagaci.org/s/4483.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Olimpiyatçılar ve Hacamat.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 13, 2016. https://evrimagaci.org/s/4483.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close