Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Olimpiyatçılar ve Hacamat

Olimpiyatçılar ve Hacamat
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

2016 Rio Olimpiyatları'na damgasını vuran iki önemli konu var ve ikisi de "olimpiyatlar" değil! Birincisi, Brezilya gibi hızla çakılan bir ekonominin ve hızla artan fakirliklerin, yolsuzlukların, tükenmişliklerin bulunduğu bir ülkede 20 milyar dolardan fazla harcanarak bu olimpiyatların düzenlenmesi, bunu yapmak için 1.5 milyon Brezilyalı'nın evlerinden edilmesi ve olimpiyatlar sayesinde 2027 senesine kadar kazanılacağı iddia edilen gelirlerin büyük bir kısmının halka değil, büyük yatırım ortaklarına gidecek olduğu gerçeği. Her ne kadar bu gelirlerin 51 milyar doları bulacağı iddia edilse de, ekonomi etiği üzerine uzmanlaşan bağımsız bir kululuş olan Seven Pillars Institute'un ve ekonomist Tommy Andersson'un analizlerine göre bu gelirler her olimpiyat için %10-90 arasında abartılmaktadır. Dolayısıyla kısa vadede bu olimpiyatların bölgeye bir miktar katkısı olacak olsa da, uzun vadede olimpiyatların hiçbir faydası bulunmamaktadır. Bunun en güzel göstergesi, eski olimpiyatların düzenlendiği alanların şu anda terk edilmiş halde ve yok olmaya yüz tutmuş biçimde bulunuyor olmasıdır. Elbette bu demek değildir ki Olimpiyatlar hiç düzenlenmemelidir. İnsanlık olarak bunu nasıl düzenlediğimizi ve nasıl daha etkili hale getirebileceğimizi düşünmemiz gerekmektedir.

2016 Rio Olimpiyatları'na damgasını vuran ikinci konu ise sahtebilim! Ne alakası var diye düşünebilirsiniz; ancak birçok olimpiyatçı (muhtemelen kulaktan kulağa yalan yanlış bilgilerin dolanması ve anektodal anlatımlara kanma sonucunda) hacamat denen, hiçbir işe yaramadığı bilinen, dahası düzgün icra edilmediğinde çok ciddi doku ve organ hasarına neden olabilecek olan, kan yoluyla bulaşan hastalıkların önünü açan hacamat isimli uygulamayı yapmaktadır. Hacamatın neden ve nasıl işlevsiz ve saçma olduğunu buradaki yazımızda izah etmiştik, o nedenle tekrar değinmeyeceğiz.

Uzun lafın kısası, "Olimpiyatlar" dediğimiz ve Dünya'nın dört bir yanından harika sporcuları bir araya getiren bu müthiş organizasyon, insanlığın üzerinde ciddi ciddi düşünmesi gereken ve daha verimli bir şekilde sürdürmemiz gereken bir konu. Dahası, insanların gözlerinin içine bakarak idol edindikleri sporcularımızın bilim dışı safsatalara kanarak halkı yanlış yönlendirmemek gibi bir sorumlulukları olduğu da iddia edilebilir. Bazı kaynaklar "Aman plasebo etkisi bile yaratıyor olsa ne güzel işte, daha iyi kılıyorsa sporcuyu sıkıntı yok." cümlesi arkasına sığınarak bu uygulamaya yol vermektedirler. Bu, insanlık olarak yapabileceğimiz en kritik hatalardan birisidir, zira sahtebilim sanılanın aksine müthiş zararlar yaratabilecek bir konudur. Buradaki yazımızda bu zararları detaylıca incelemiştik; eğer ki "liberal" bir yaklaşımla "Bırakınız yapsınlar." diyenlerdenseniz, yanılanlardan olduğunuzu garanti edebiliriz.

Ayrıca, bu görselde anlattığımız "Çıplak Paintball"u da bir deneyin deriz. 

Kim bilir?

Belki plasebo etkisi yaratır!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2020 00:29:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4483

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Tür
Hayvanlar
Teknoloji
Kültür
Köpek
Onkoloji
Müzik
Beyin
Parçacık
Türleşme
Evrenin Genişlemesi
Dünya
Doğal
Mistik
Arı
Epistemik
Vaka
Nöron Hücresi
Maymun
Transkripsiyon
Aşılar
Einstein
Doğa Yasası
Zehir
Ekoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz bir öğütücünün içindeyiz. Ancak sadece bazılarımız yıldızlara bakıyor.”
Oscar Wilde
Geri Bildirim Gönder