Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Neden Bazı Kediler Mobilyalarınızı Daha Fazla Tırmalar?

Neden Bazı Kediler Mobilyalarınızı Daha Fazla Tırmalar? Popular Science
2 dakika
755
Tüm Reklamları Kapat

Birçok kedi sahibi, mobilyaların yırtılmasını normal karşılar. Kedi dostlarımız pençelerini kullanarak bir şeyleri tırmalamak için doğuştan gelen bir içgüdüye sahiptir. İnsanlar bunu genellikle düzeltilmesi gereken bir davranış sorunu olarak görür. Yakın zamanda bir grup araştırmacı, Frontiers in Veterinary Science dergisinde yayınladıkları bir çalışmada evcil kedilerin tırmalamasını etkileyen faktörleri araştırdı ve bu davranışın kedinin yaramaz olması ile doğrudan bağlantılı olmadığını ortaya koydu.

Kedinin kişilik özelliği, ortamda küçük çocukların olması ve kedinin oynadığı oyun türü tırmalama davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmacılar, kedi sahiplerinin tırmalama davranışını önlemek için deneyebilecekleri bazı yöntemler de öneriyor. Çalışmanın yazarlarından ve Ankara Üniversitesi'nde veteriner araştırmacı Yasemin Salgırlı Demi̇rbaş yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

Bulgularımız, sahiplerin kedilerinin tırmalama davranışını yönetmelerine ve bu davranışı uygun materyallere yönlendirmelerine yardımcı olabilir, bu da hem kediler hem de sahipleri için daha uyumlu bir yaşam ortamın oluşmasına yardımcı olabilir.

Ekip, çalışma için Fransa'daki 1.200'den fazla kedi sahibiyle kedilerinin günlük yaşamları, özellikleri ve istenmeyen tırmalama davranışları hakkında anket yaptı. Araştırmacılar, istenmeyen tırmalama davranışının başlıca nedeninin stres olduğunu tespit etti. Etrafta çocuklar, özellikle de küçük çocuklar varsa, stresin arttığı ve bunun da tırmalama davranışını arttırdığı görülüyor. Yine de yazarlar bu ilişkinin tam olarak anlaşılmadığını ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Stresle bağlantılı olabilecek ayrı bir faktör de fazla oyun oynamaktır. Kediler uzun süre oyun oynadıklarında kesintisiz uyarılma nedeniyle stres seviyeleri yükselebilir. Salgırlı Demirbaş şöyle anlatıyor:

Belirli çevresel ve davranışsal faktörler ile kedilerde artan tırmalama davranışı arasında açık bir bağlantı görüyoruz. Özellikle, evde çocukların varlığı, yüksek düzeyde oyun ve gece aktivitesi; tırmalama davranışının artmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Agresif veya yıkıcı olarak bilinen kedilerde daha çok tırmalama görülmüştür.

Kedinin kişiliği ve çocukların varlığı gibi bazı faktörleri engellemeniz veya sınırlandırmanız çok zor veya imkansız olsa da yapabileceğiniz bazı müdahaleler hâlâ vardır. Salgırlı Demirbaş, şöyle devam ediyor:

Güvenli saklanma yerleri, yüksek gözlem noktaları ve bol oyun fırsatları sağlamak da stresi azaltmaya ve kediyi daha yapıcı aktivitelere yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Başarılı avlanma senaryolarını en iyi şekilde taklit eden çok sayıda kısa oyun ayarlayabilirsiniz. Bu, kedi için çok önemlidir. Bunu fare şeklinde ödül kutuları kullanarak, eve yüksek tünekler kurarak, kedilerle oyunun daha etkileşimli olmasını sağlayarak ve kedilerin ara sıra güvenli bir şekilde dışarıyı keşfetmesine izin vererek sağlayabilirsiniz. Kedinin içindeki avcıyı besleyen oyunlar onun ilgisini çekecek, bu da stres seviyelerinin düşmesini ve mobilyaları daha az tırmalamasını sağlayacaktır. Ekip, kısa oyun seanslarının kediler ve sahipleri arasındaki bağı da güçlendirebileceğine vurgu yapıyor. Kedilerin sıkça geçtiği alanlara ya da dinlenmek için en sevdikleri noktanın yakınına tırmalama direkleri koymak ya da feromon kullanmak da mobilya tırmalamalarını azaltabilir. Salgırlı Demirbaş, şöyle bitiriyor:

Tırmalama davranışının altında yatan, kişilik özellikleri ve çevresel faktörlerle bağlantılı görünen bıkkınlık gibi duygusal motivasyonları anlamak, sahiplerin bu sorunları doğrudan ele almasını sağlayacaktır.

Yazarlar, araştırmanın beyana dayalı verilerle yapıldığını ancak araştırmalarının kedilerin tırmalama davranışına bu davranışı yönetmeye yönelik daha etkili stratejiler geliştirmelerini sağlayacak önemli bilgiler sağladığını belirtiyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/07/2024 17:07:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/18077

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Gaz
Uzay Görevleri
Öğrenme Alanı
Mavi
Hamilelik
Haber
Mucize
Dalga Boyu
Depresyon
Bağışıklık
Sayı
Çekirdek
Santigrat Derece
Kadın Sağlığı
Yiyecek
Etik
Güç
Memeli
Bilgi Felsefesi
İnsanın Evrimi
Oyun
Yanlış
Risk
Türlerin Kökeni
Eczacılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Neden Bazı Kediler Mobilyalarınızı Daha Fazla Tırmalar?. (10 Temmuz 2024). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/18077
Derin, U. (2024, July 10). Neden Bazı Kediler Mobilyalarınızı Daha Fazla Tırmalar?. Evrim Ağacı. Retrieved July 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/18077
U. Derin. “Neden Bazı Kediler Mobilyalarınızı Daha Fazla Tırmalar?.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 10 Jul. 2024, https://evrimagaci.org/s/18077.
Derin, Ufuk. “Neden Bazı Kediler Mobilyalarınızı Daha Fazla Tırmalar?.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, July 10, 2024. https://evrimagaci.org/s/18077.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close