Mutasyon

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Mutasyon

İngilizce

Mutation

Açıklama

Bir organizmanın nükleik asit dizisinde meydana gelen, dış etkenlere bağlı ve/veya rastlantısal olarak meydana gelen değişikliklerin tümüne verilen addır. Mutasyonların %70-90 arası nötr etkiye sahiptir ve canlıda herhangi bir ani değişim yaratmaz. %8-25 arası ani zararlı etkiler doğurur, %2-5 civarı ise ani yararlı etkilere sahiptir.

Virüsler nükleik asit dizilerinde sıkça mutasyona maruz kalırlar. Bu nedenle hastalık etkeni olan bazı virüslere karşı geliştirilen ilaçlar etkisiz hale gelir. Ya da bu virüslere karşı kazandığımız bağışıklık virüste meydana gelen mutasyonlar sonucu o virüse karşı bizi koruyamaz hale gelir. Çok defa grip olduğumuz halde bağışıklık kazanamayıp yeniden grip olabilmemizin altında yatan mekanizma da virüslerin mutasyon geçirmeleridir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • D. Ebert. Glossary in Evolutionary Biology. (2018, Ağustos 11). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Unibas

Superior

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim