Mobilom

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Mobilom

İngilizce

Mobilome

Açıklama

Organizmalarda genetik çeşitliliğin üretimi için başlıca yardımcı unsurlar olan, hareketli genetik öğeler bütünü. Ökaryotlarda transpozon adı verilen hareketli parçacıklar mobilomları oluştururken, prokaryotlarda profajlar ve plazmidler önemli mobilomlardır.Mobilomlar, bakteriyel genomların evriminde temel roldedirler ve yatay gen aktarımının esas yapısıdırlar. Bu hareketli öğeler, bakteriyofajları, plazmidleri, integronları, genomik adaları, transpozonları ve insersiyon dizilerini içerir Örneğin, Laktik asit bakterilerinin hareketli genetik öğrelerinin işlevleri arasında karbonhidrat, aminoasit ve sitrat metabolizması, proteinlerin hidrolizi, ekzopolisakkaritlerin ve bakteriyosinlerin üretimi, antibiyotiklere ve ağır metallere direnç, fajlara direnç ve DNA restriksiyon ve modifikasyon sistemleri bulunmaktadır.The influence of gene transfer on the lactic acid bacteria evolution.

Kaynaklar:

1. Mljekarstvo 59 (3), 181-192. 2009, Bacun-Druzina et al.

2. Recombination and the nature of bacterial speciation. Science 315 (5811), 476-481. 2007, Fraser et al.

3. Defining the mobilome, In: Horizontal gene transfer: Genome in flux. Eds. Gogarten M.B., Gogarten J.P., Olendzenski L.C., Human Press, LLC, 13-27. 2009, Siefert J.L. 
Mobilom

Mobilom

Lokus

Mayoz

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim