Michelin Rehberi: Bir Lastik Şirketi, Nasıl Oldu da Dünyanın En Ünlü Yemek Otoritesi Haline Geldi?

Michelin Rehberi: Bir Lastik Şirketi, Nasıl Oldu da Dünyanın En Ünlü Yemek Otoritesi Haline Geldi?
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
2,631 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İster gelişmekte olan bir restoranın işletmecisi olun, ister sadece iyi yemekleri keşfetmeyi seven biri olun, eminiz ki Michelin Rehberi'ni duymuşsunuzdur. Bu rehber, yüzyılın en çok beklenen ve en ünlü yemek el kitabıdır; çünkü küresel çapta, mutfak peyzajında sunulan en yüksek standartları ve kaliteli yiyecekleri temsil etmektedir.

Bazı eleştirmenler tarafından bu rehber, "mutfak dünyasının kutsal kitabı" olarak adlandırılır. Michelin Yıldızı derecelendirmeleri, herhangi bir restoranın kaderini belirleyebilir. İlk kez bir Michelin Yıldızı alanlar, bir gecede işletmelerine uluslararası ün ve muazzam sayıda müşteri akışıyla kazandırabilirken, Michelin Yıldızı'nı kaybeden restoran sahipleri ve şefler için bu durum, onarılması güç itibar kaybına yol açabilir. İyi ama... Bir lastik şirketi olarak bildiğimiz Michelin'in bu kadar prestijli bir derecelendirme ile nasıl bir alakası var?

Öncelikle rehberi kısaca tanıtalım: Michelin Rehberi'ne göre; 1 yıldız, "yüksek kalitede yemekler sunan, uğramaya değer" anlamına gelir. 2 yıldız, "rotanızı değiştirmeye değecek derecede mükemmel bir yemek", 3 yıldız ise, “özel bir yolculuğa değecek kadar olağanüstü bir mutfak” anlamına gelir.

Reklamı Kapat

Michelin Rehberi'nin Ortaya Çıkışı

Ándre Michelin ve Édouard Michelin, ilk olarak, hem otomobillerin hem de yemek turizminin yeni bir lüks olduğu 1900 yılında "Kırmızı Rehber"i yayınladılar.

Michelin kardeşler rehberi yayınlamaya karar verdiğinde, Fransa'da yalnızca yaklaşık 2.200 adet araba bulunuyordu. Hükümet, henüz kapsamlı bir yol sistemi kurmamıştı ve benzin, sadece belirli eczanelerden satın alınabiliyordu. İki kardeş; arabaları, aileleri Pazar günü pikniklerine götüren bir yenilik olmaktan çıkarıp, uzun mesafelerde kullanılabilir bir ulaşım şekline dönüştürmeye kararlıydı.

İlk Michelin rehberi
İlk Michelin rehberi

1900'de yayınlanan rehberin 399 sayfası, Fransız kasabaları ve şehirleri arasında "gezintiye çıkmak" için gereken tüm bilgileri içeriyordu. Rehbere, yalnızca otellere bağlı restoranlar dâhil edildi ve listelendi. Michelin lastikleri ve bakımları hakkındaki bilgiler ilk 33 sayfayı, otomobil parçası üreticilerinin reklamları ise 50 sayfayı işgal ediyordu. Düzinelerce kasaba hakkında haritalar ve temel bilgiler rehberin büyük kısmını oluşturuyordu.

Sürücüler için bu bilgiler çok önemliydi. Benzin istasyonları henüz mevcut değildi, bu nedenle sürücülerin hangi eczanelerin litrelik kaplarda benzin sattığını bilmeleri gerekiyordu. Sürücüler, otoyollarda henüz ışık bulunmadığı için, yıl boyunca gün batımı saatlerinin listelendiği zaman çizelgelerine ihtiyaç duyuyordu. Bu gibi detaylar, Michelin Rehberi'ni, insanların trenle seyahat edeceğini varsayan dönemin tur kitaplarından ayırıyordu.

Michelin kardeşler, dönemin mütevazı insanları sayılmazlardı. 1900'de, ilk Michelin Rehberi'nin ilk sayfasında, Andre Michelin tarafından yazılmış şu ibare bulunmaktadır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu çalışma yeni yüzyılla birlikte ortaya çıkıyor ve bir o kadar uzun sürecek.

Kılavuzun en az 100 yıl dayanacağını tahmin etmek oldukça cesurca olsa da, zamanla bu öngörü gerçeğe dönüştü. Lastik şirketi büyüdükçe, rehberleri de büyüdü. Kardeşler, 1920'de kitapçıkları ücretli yapacak kadar popüler hâle gelen, Avrupa çapında ülkeye özgü baskılar yapmaya başladılar.

1931'de, dünyaca ünlü Michelin Yıldız Derecelendirme Sistemi'ni tanıtmaya karar verdiler. Ancak bir derecelendirme sistemine sahip olmak o kadar basit değildi. Kardeşler, derecelendirmelerini doğrulamak için, gizlice restoranları ziyaret edecek ve yemek kalitesini gözlemleyecek profesyonel gıda müfettişlerine yatırım yaptılar. Bu uzmanlar; yemek kalitesi, ambiyans ve sunulan hizmet gibi kriterleri özenle inceleyerek bir derecelendirme sunmaya devam etmektedir.

Bu zekice düşünülmüş derecelendirme sistemi ve gıda müfettişlerinin varlığı nedeniyle restoranlar, kendilerini en lüks ve kaliteli restoranı ortaya çıkarmak için birbirleriyle rekabet ederken buldular. Katılan tüm restoranlar, rehber tarafından kabul edilmek için kendilerini daha yüksek seviyelere çıkarmaya gayret etti. Yalnızca restoranların kalitesi artmakla kalmadı, aynı zamanda Michelin Rehberi’nin popülaritesi de inanılmaz düzeyde arttı.

İlginç bir şekilde, herkes bu tür bir dış kaynak tarafından yaratılan rekabetten memnun değildi. Birçok restoran sahibi, bu derecelendirmenin müşteri beklentilerini yersiz miktarda abarttığını ve bu nedenle servis ve dekor gibi detaylara daha fazla harcama yapma zorunluluğu doğurduğundan şikayetçiydi. Örneğin Casa Julio isimli bir İspanyol restoranı, 2009 yılında ilk yıldızını aldı; ancak restoranın şefi Julio Biosca, yıldızın verildiği yemeklerin sevdiği yemekler olmadığını ve yaratıcılığını kısıtladığını söyleyerek yıldızının geri alınmasını istedi. Aralık 2013'te yıldız kaldırma girişimi başarısız olunca, menüsünü değiştirdi. 2015 yılında yıldızı geri alındı. Londra'daki Petersham Nurseries Cafe ve Belçika'daki 't Huis van Lede de benzer şekilde yıldızlarından şikayetçi olan restoranlar arasındadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Michelin Guide. The History Of The Michelin Guide. (14 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021.
 • Markairn. How This Tire Company Created The World’s Most Famous Food Guide. (20 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: Better Marketing | Arşiv Bağlantısı
 • R. Feloni. How The Michelin Guide Made A Tire Company The World's Fine Dining Authority. (20 Ekim 2014). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: Business Insider | Arşiv Bağlantısı
 • Lookers. What's On The Menu? The Story Of The Michelin Guide. (17 Mart 2019). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021.
 • O. Gergaud, et al. (2012). Expert Opinion And Quality Perception Of Consumers: Evidence From New York City Restaurants. Elsevier BV. doi: 10.2139/ssrn.2064554. | Arşiv Bağlantısı
 • I. Mount. The Curse Of The Michelin-Star Restaurant Rating. (11 Aralık 2014). Alındığı Tarih: 18 Mart 2021. Alındığı Yer: Fortune | Arşiv Bağlantısı
 • H. D. Canavan. Chef In Belgium Gives Back His Michelin Star. (13 Mart 2014). Alındığı Tarih: 18 Mart 2021. Alındığı Yer: Eater | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/12/2021 15:13:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10283

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Bilimsel
Ara Geçiş Türleri
Karbonhidrat
Sağlık Bilimleri
Yumurta
Şempanze
Sanat
Epigenetik
Nasa
Hız
Dinozorlar
Antikor
Beslenme
Spor
Ses Kaydı
Hücre
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Doğal Seçilim
Alzheimer
Hukuk
Mers
Mucize
Kas
Risk
Taksonomi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et