Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

14 Nisan 2015'te, iddiaya göre Singapur'da bir sınavda sorulan soru, bütün interneti kasıp kavurdu. Eh, soru mantık sorusu olunca, biz de Evrim Ağacı olarak el atmak istedik.

Dilerseniz cevaba bakmaksızın yorum olarak tartışabilirsiniz; dayanamaz ya da uğraşmak istemezseniz de sitemizde, sorunun altında cevabı bulabilirsiniz.

İyi eğlenceler, soru şu şekilde: 

Ahmet ve Batuhan, henüz yeni arkadaş oldukları Ceren’in doğum gününün ne zaman olduğunu bilmek istiyorlar. 

Ceren onlara 10 muhtemel tarihin olduğu bir liste veriyor.

15 Mayıs - 16 Mayıs - 19 Mayıs

17 Haziran - 18 Haziran

14 Temmuz - 16 Temmuz

14 Ağustos - 15 Ağustos - 17 Ağustos

Bundan sonra Ceren, Ahmet’e sadece doğduğu ayı, Batuhan’a ise sadece doğduğu günü söylüyor. Sonrasında şu diyalog yaşanıyor:

Ahmet: Ceren'in doğum tarihini bilmiyorum; fakat Batuhan’ın da bilmediğini biliyorum.

Batuhan: Başta Ceren’in doğum tarihini bilmiyordum; fakat şimdi artık biliyorum.

Ahmet: O zaman ben de Ceren’in doğum tarihini biliyorum.

Bu durumda Ceren'in doğum tarihi nedir?

Sorunun Cevabı

Soruyu anlamakta ve çözmekteki kritik nokta, Ceren'in Ahmet ve Batuhan'a ay ve günü ayrı ayrı söylemiş olmasıdır. Yani örneğin Ahmet'e listedeki Mayıs, Haziran, Temmuz ya da Ağustos aylarından 1 tanesini söylüyor. diyor. Batuhan'a ise listedeki 14, 15, 16, 17, 18 veya 19 sayılarından 1 tanesini söylüyor.

Bunu anladıktan sonra, olayın akışına ve cevaba bir bakalım... Soruyu 4 basamakta çözebiliriz:

 1. Ahmet başta cevabı bilmiyor. Bu durum bize ilk etapta herhangi bir ipucu vermiyor, çünkü herhangi bir ay olabilir.
 2. Ahmet, Batuhan'ın bilmediğini biliyor. Bu durumda Ceren'in Batuhan'a söylediği gün 18 veya 19 olamaz. Çünkü bu sayılar listede birer kere geçiyor. Eğer Ceren Batuhan'a örneğin 18 demiş olsaydı, Batuhan Ceren'in doğum gününün 18 Haziran olduğunu bilirdi; listede başka bir 18'li ay yok! Aynı şey 19 için de geçerli. Eğer bu iki tarihten biri olsaydı, Batuhan otomatik olarak tarihi bilmiş olacaktı. Bu durum, Haziran ve Mayıs olasılıklarını tamamen eliyor.
 3. Geriye kalan ihtimaller: 14 Temmuz, 16 Temmuz, 14 Ağustos, 15 Ağustos ve 17 Ağustos.
 4. Bir sonraki ipucumuz, diyaloğun ikinci parçasından gelmektedir. Batuhan, Ahmet'in söylediğini duyunca, doğum gününü kesin olarak bildiğini söylemiştir. Bu nasıl oluyor? Batuhan, Ahmet'in kendisinin bilmediğini öğrenince, dolayısıyla Mayıs ve Haziran'ın elendiğini öğrenince, otomatik olarak 14 Temmuz ve 14 Ağustos tarihlerini de eleyebilmektedir. Çünkü eğer ki doğum tarihi, bu ikisinden biri olsaydı, diyalogun ikinci cümlesinde Ahmet ve Ceren'e kendisinin bu tarihi kesin olarak bildiğini belirtemezdi. Kendisi sadece 1 sayı bildiği için, 14 sayısını biliyor olsaydı, elindeki bilgilerle kesin bir yargıya varamazdı. Batuhan doğum tarihini çözmüş olsa da, biz halen bilmiyoruz. Son bir parçaya ihtiyacımız var. Ancak elimizde şunlar kaldı: 16 Temmuz, 15 Ağustos ve 17 Ağustos.
 5. Batuhan'ın kesin olarak tarihi bildiğini öğrendikten sonra, diyalogun 3. kısmında Ahmet kesin olarak bildiğini ilan edebilmektedir. Bu da, yalnızca eğer ki ay konusunda herhangi bir belirsizlik yoksa mümkün olabilir. Bu durum, Ağustos ayını otomatik olarak elemektedir; dolayısıyla 15 ve 17 Ağustos olması imkansızdır. 
 6. Dolayısıyla Ceren'in doğum günü 16 Temmuz'dadır.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 11
 • Tebrikler! 26
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 23
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 15
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 4
 • İğrenç! 3
 • Korkutucu! 4
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • SunnySkyz. Can You Solve The Math Exam Question For Students In Singapore That Went Viral?. (2015, Nisan 13). Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2019. Alındığı Yer: SunnySkyz | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 04:40:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3535

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Asıl soru şu: Torunlarımızın filleri, resimli kitaplar haricinde hiçbir şekilde göremeyecekleri gerçeğinden ötürü mutlu muyuz?”
David Attenborough
Geri Bildirim Gönder