Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!

Bath Üniversitesi'nden Açık Kaynaklı Bir Tasarım; Okullara, Evlere ve Laboratuvarlara Kendi Mikroskoplarını 3 Boyutlu Olarak Basma Şansı Sunuyor!

Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!
3D basılmış OpenFlexure mikroskobu.
Eurekalert
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bath Üniversitesi'nde oluşturulmuş açık kaynaklı bir tasarım sayesinde, dünya çapında laboratuvarlar, örnekleri analiz etmek ve hastalıkları tespit etmek için kendi 3D mikroskoplarını basabilirler.

Bu yazı, Eurekalert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

OpenFlexure mikroskobu, Biomedical Optics Express dergisinde de açıklandığı gibi, motorlu model konumlandırma ve odak kontrolü ile tam otomatik, laboratuvar seviyesinde bir cihaz. 3D olarak basılabilir mikroskoplar arasında benzersiz olmasının nedeni, yüksek kaliteli görüntüler elde etme kabiliyetidir. Sezgisel yazılım arayüzü ve basitleştirilmiş hizalama yöntemiyle, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda kişiye göre ayarlanabilir; yani laboratuvar, okul ve ev kullanımı için de uyarlanabilir.

Hepsinden de iyisi, Bath tasarımı, hem ön maliyet hem de ekipmanın bakım maliyetleri açısından ticari mikroskoplardan daha uygun fiyatta. Laboratuvar kullanımı için tasarlanmış mikroskoplar, gerçekte on binlerce pound değerinde olabilir. Bir OpenFlexure mikroskobu ise, 15£ veya 18$ kadar ucuz bir fiyata kurulabilir (bu fiyata hem basılmış plastiğin, hem kameranın, hem de bazı sabitleme donanımının masrafları dahildir). Üst düzey bir versiyonun üretimi birkaç yüz pounda mal oluyor ve bu, mikroskop objektifi ve yerleştirilmiş bir Raspberry Pi bilgisayarı da içeriyor.

Eğer dosyaları indirmek isterseniz, OpenFlexure sitesinden yapabilirsiniz.

Bath Üniversitesi'nde fizik araştırmacısı olan ve mikroskobu oluşturan kişilerden biri Dr. Joel Collins, şöyle diyor:

Bu mikroskopların tüm dünyada - okullarda, araştırma laboratuvarlarında, kliniklerde ve hatta insanların evlerinde kullanılmasını istiyoruz. Bunu alıp hemen kullanabilmelisiniz. Aynı zamanda uygun bir fiyatı da olması gerekiyor.

Daha şimdiden Tanzanya'da ve Kenya'da 100'ün üzerinde OpenFlexure mikroskobu basılmıştır; bu da bize dünyanın bir yerinde kavramsallaştırılan ve başka bir yerinde ise üretilen karmaşık bir donanım parçasının uygulanabilirliğini gösteriyor. Mikroskobu yapanlardan biri olan Dr. Richard Bowman şöyle dedi:

Tanzanyalı ortaklarımız STICLab, mikroskobun tasarımını yerel pazarlarına uyacak şekilde değiştirerek, açık kaynaklı donanımın bir başka avantajını - bir ürünü özelleştirme, geliştirme ve ürünün sahibi olmayı - göstermiş oldu.

COVID-19 ve 3D Basılmış Tıbbi Araçlar

Küresel sorunun çözülmesi için, salgının başından beri düşük maliyetli, açık kaynaklı 3D ventilatörler -veya ventilatör parçaları- geliştirmek için dünya çapında birçok proje ortaya çıktı.

Ne var ki, bir tıbbi donanım cihazının, tıbbi veya laboratuvar kullanımı için güvenilir hale gelmeden önce yıllarca ayrıntılı güvenlik kontrollerinden geçmesi gerekir - örneğin, OpenFlexure mikroskop projesinin tamamlanması beş yıl sürdü. Bath ekibi, pandemi sırasında yeni bir ventilatörün tasarlanıp onaylanmasının pek olası olmadığına inanıyor. Mevcut tasarımlarda yapılan değişikliklerin, bunun bir seçenek olduğu, sağlık yetkilileri tarafından seçilmesinin çok daha muhtemel olduğunu söylüyorlar.

Projenin başından beri önce Cambridge Üniversitesi'nden, ardından ise Bath Üniversitesi Fizik Bölümü'nden OpenFlexure projesi üzerinde çalışmaya devam eden Dr. Bowman, şöyle söylemişti:

Vantilatör gibi, güvenlik açısından kritik bir tıbbi cihaz oluşturmak, yüzlerce deneyimli mühendis ve kaliteli bir yönetim sistemine sahip bir kuruluş için bile yıllar alacaktır. Birkaç hafta içinde çalışan bir ventilatör yapmak etkileyici bir başarı olurdu; fakat kuralların rahat, acil durum versiyonlarına bile uyacağından emin olmak, ilk tasarımı oluşturmaktan çok daha uzun sürer. Bir yasa yapıcıya tasarımın ve üretim sürecinin tüm gereksinimleri karşıladığını göstermek daha da zor olacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Diğer taraftan, tıbbi cihaz endüstrisi çok katı bir şekilde düzenlenmiş durumda. 3D basılmış donanım cihazları konusunda verilen tüm bu dikkatin, yüksek güvenlik standartlarını nasıl koruyabileceğimiz, ve eğer bir mega şirket değilsek, bir cihazı geliştirmeyi nasıl daha kolay hale getireceğimiz konularını yeniden değerlendirmemiz gerektiği anlamına gelmesi iyi olabilirdi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 7
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Eurekalert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2020 01:10:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8812

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Tür
Hayvanlar
Teknoloji
Kültür
Köpek
Onkoloji
Müzik
Beyin
Parçacık
Türleşme
Evrenin Genişlemesi
Dünya
Doğal
Mistik
Arı
Epistemik
Vaka
Nöron Hücresi
Maymun
Transkripsiyon
Aşılar
Einstein
Doğa Yasası
Zehir
Ekoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder