Bu Reklamı Kapat

Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!

Bath Üniversitesi'nden Açık Kaynaklı Bir Tasarım; Okullara, Evlere ve Laboratuvarlara Kendi Mikroskoplarını 3 Boyutlu Olarak Basma Şansı Sunuyor!

Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!
3D basılmış OpenFlexure mikroskobu.
Eurekalert
Bu Reklamı Kapat
Yazar University of Bath Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,757 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

OpenFlexure mikroskobu, Biomedical Optics Express dergisinde de açıklandığı gibi, motorlu model konumlandırma ve odak kontrolü ile tam otomatik, laboratuvar seviyesinde bir cihaz. 3D olarak basılabilir mikroskoplar arasında benzersiz olmasının nedeni, yüksek kaliteli görüntüler elde etme kabiliyetidir. Sezgisel yazılım arayüzü ve basitleştirilmiş hizalama yöntemiyle, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda kişiye göre ayarlanabilir; yani laboratuvar, okul ve ev kullanımı için de uyarlanabilir.

Hepsinden de iyisi, Bath tasarımı, hem ön maliyet hem de ekipmanın bakım maliyetleri açısından ticari mikroskoplardan daha uygun fiyatta. Laboratuvar kullanımı için tasarlanmış mikroskoplar, gerçekte on binlerce pound değerinde olabilir. Bir OpenFlexure mikroskobu ise, 15£ veya 18$ kadar ucuz bir fiyata kurulabilir (bu fiyata hem basılmış plastiğin, hem kameranın, hem de bazı sabitleme donanımının masrafları dahildir). Üst düzey bir versiyonun üretimi birkaç yüz pounda mal oluyor ve bu, mikroskop objektifi ve yerleştirilmiş bir Raspberry Pi bilgisayarı da içeriyor.

Eğer dosyaları indirmek isterseniz, OpenFlexure sitesinden yapabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bath Üniversitesi'nde fizik araştırmacısı olan ve mikroskobu oluşturan kişilerden biri Dr. Joel Collins, şöyle diyor:

Bu mikroskopların tüm dünyada - okullarda, araştırma laboratuvarlarında, kliniklerde ve hatta insanların evlerinde kullanılmasını istiyoruz. Bunu alıp hemen kullanabilmelisiniz. Aynı zamanda uygun bir fiyatı da olması gerekiyor.

Daha şimdiden Tanzanya'da ve Kenya'da 100'ün üzerinde OpenFlexure mikroskobu basılmıştır; bu da bize dünyanın bir yerinde kavramsallaştırılan ve başka bir yerinde ise üretilen karmaşık bir donanım parçasının uygulanabilirliğini gösteriyor. Mikroskobu yapanlardan biri olan Dr. Richard Bowman şöyle dedi:

Tanzanyalı ortaklarımız STICLab, mikroskobun tasarımını yerel pazarlarına uyacak şekilde değiştirerek, açık kaynaklı donanımın bir başka avantajını - bir ürünü özelleştirme, geliştirme ve ürünün sahibi olmayı - göstermiş oldu.

COVID-19 ve 3D Basılmış Tıbbi Araçlar

Küresel sorunun çözülmesi için, salgının başından beri düşük maliyetli, açık kaynaklı 3D ventilatörler -veya ventilatör parçaları- geliştirmek için dünya çapında birçok proje ortaya çıktı.

Bu Reklamı Kapat

Ne var ki, bir tıbbi donanım cihazının, tıbbi veya laboratuvar kullanımı için güvenilir hale gelmeden önce yıllarca ayrıntılı güvenlik kontrollerinden geçmesi gerekir - örneğin, OpenFlexure mikroskop projesinin tamamlanması beş yıl sürdü. Bath ekibi, pandemi sırasında yeni bir ventilatörün tasarlanıp onaylanmasının pek olası olmadığına inanıyor. Mevcut tasarımlarda yapılan değişikliklerin, bunun bir seçenek olduğu, sağlık yetkilileri tarafından seçilmesinin çok daha muhtemel olduğunu söylüyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Projenin başından beri önce Cambridge Üniversitesi'nden, ardından ise Bath Üniversitesi Fizik Bölümü'nden OpenFlexure projesi üzerinde çalışmaya devam eden Dr. Bowman, şöyle söylemişti:

Vantilatör gibi, güvenlik açısından kritik bir tıbbi cihaz oluşturmak, yüzlerce deneyimli mühendis ve kaliteli bir yönetim sistemine sahip bir kuruluş için bile yıllar alacaktır. Birkaç hafta içinde çalışan bir ventilatör yapmak etkileyici bir başarı olurdu; fakat kuralların rahat, acil durum versiyonlarına bile uyacağından emin olmak, ilk tasarımı oluşturmaktan çok daha uzun sürer. Bir yasa yapıcıya tasarımın ve üretim sürecinin tüm gereksinimleri karşıladığını göstermek daha da zor olacaktır.

Diğer taraftan, tıbbi cihaz endüstrisi çok katı bir şekilde düzenlenmiş durumda. 3D basılmış donanım cihazları konusunda verilen tüm bu dikkatin, yüksek güvenlik standartlarını nasıl koruyabileceğimiz, ve eğer bir mega şirket değilsek, bir cihazı geliştirmeyi nasıl daha kolay hale getireceğimiz konularını yeniden değerlendirmemiz gerektiği anlamına gelmesi iyi olabilirdi.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Umut Verici! 8
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Eurekalert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 21:13:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8812

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Doğa Gözlemleri
Amerika Birleşik Devletleri
Işık
Doğa Yasası
İmmünoloji
İntihar
Yılan
Evrimsel Süreç
Kanser
Parçacık
Kelebek
Sağlık Bilimleri
Karanlık Madde
Mucize
Anatomi
Epigenetik
Rna
Hasta
Bebek
Test
Periyodik Tablo
Bitki
Mikroevrim
Koronavirüs
Işık Hızı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et