Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!

Bath Üniversitesi'nden Açık Kaynaklı Bir Tasarım; Okullara, Evlere ve Laboratuvarlara Kendi Mikroskoplarını 3 Boyutlu Olarak Basma Şansı Sunuyor!

Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün! Eurekalert
3D basılmış OpenFlexure mikroskobu.
2 dakika
2,064
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

OpenFlexure mikroskobu, Biomedical Optics Express dergisinde de açıklandığı gibi, motorlu model konumlandırma ve odak kontrolü ile tam otomatik, laboratuvar seviyesinde bir cihaz. 3D olarak basılabilir mikroskoplar arasında benzersiz olmasının nedeni, yüksek kaliteli görüntüler elde etme kabiliyetidir. Sezgisel yazılım arayüzü ve basitleştirilmiş hizalama yöntemiyle, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda kişiye göre ayarlanabilir; yani laboratuvar, okul ve ev kullanımı için de uyarlanabilir.

Hepsinden de iyisi, Bath tasarımı, hem ön maliyet hem de ekipmanın bakım maliyetleri açısından ticari mikroskoplardan daha uygun fiyatta. Laboratuvar kullanımı için tasarlanmış mikroskoplar, gerçekte on binlerce pound değerinde olabilir. Bir OpenFlexure mikroskobu ise, 15£ veya 18$ kadar ucuz bir fiyata kurulabilir (bu fiyata hem basılmış plastiğin, hem kameranın, hem de bazı sabitleme donanımının masrafları dahildir). Üst düzey bir versiyonun üretimi birkaç yüz pounda mal oluyor ve bu, mikroskop objektifi ve yerleştirilmiş bir Raspberry Pi bilgisayarı da içeriyor.

Eğer dosyaları indirmek isterseniz, OpenFlexure sitesinden yapabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Bath Üniversitesi'nde fizik araştırmacısı olan ve mikroskobu oluşturan kişilerden biri Dr. Joel Collins, şöyle diyor:

Bu mikroskopların tüm dünyada - okullarda, araştırma laboratuvarlarında, kliniklerde ve hatta insanların evlerinde kullanılmasını istiyoruz. Bunu alıp hemen kullanabilmelisiniz. Aynı zamanda uygun bir fiyatı da olması gerekiyor.

Daha şimdiden Tanzanya'da ve Kenya'da 100'ün üzerinde OpenFlexure mikroskobu basılmıştır; bu da bize dünyanın bir yerinde kavramsallaştırılan ve başka bir yerinde ise üretilen karmaşık bir donanım parçasının uygulanabilirliğini gösteriyor. Mikroskobu yapanlardan biri olan Dr. Richard Bowman şöyle dedi:

Tanzanyalı ortaklarımız STICLab, mikroskobun tasarımını yerel pazarlarına uyacak şekilde değiştirerek, açık kaynaklı donanımın bir başka avantajını - bir ürünü özelleştirme, geliştirme ve ürünün sahibi olmayı - göstermiş oldu.

COVID-19 ve 3D Basılmış Tıbbi Araçlar

Küresel sorunun çözülmesi için, salgının başından beri düşük maliyetli, açık kaynaklı 3D ventilatörler -veya ventilatör parçaları- geliştirmek için dünya çapında birçok proje ortaya çıktı.

Ne var ki, bir tıbbi donanım cihazının, tıbbi veya laboratuvar kullanımı için güvenilir hale gelmeden önce yıllarca ayrıntılı güvenlik kontrollerinden geçmesi gerekir - örneğin, OpenFlexure mikroskop projesinin tamamlanması beş yıl sürdü. Bath ekibi, pandemi sırasında yeni bir ventilatörün tasarlanıp onaylanmasının pek olası olmadığına inanıyor. Mevcut tasarımlarda yapılan değişikliklerin, bunun bir seçenek olduğu, sağlık yetkilileri tarafından seçilmesinin çok daha muhtemel olduğunu söylüyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Projenin başından beri önce Cambridge Üniversitesi'nden, ardından ise Bath Üniversitesi Fizik Bölümü'nden OpenFlexure projesi üzerinde çalışmaya devam eden Dr. Bowman, şöyle söylemişti:

Vantilatör gibi, güvenlik açısından kritik bir tıbbi cihaz oluşturmak, yüzlerce deneyimli mühendis ve kaliteli bir yönetim sistemine sahip bir kuruluş için bile yıllar alacaktır. Birkaç hafta içinde çalışan bir ventilatör yapmak etkileyici bir başarı olurdu; fakat kuralların rahat, acil durum versiyonlarına bile uyacağından emin olmak, ilk tasarımı oluşturmaktan çok daha uzun sürer. Bir yasa yapıcıya tasarımın ve üretim sürecinin tüm gereksinimleri karşıladığını göstermek daha da zor olacaktır.

Diğer taraftan, tıbbi cihaz endüstrisi çok katı bir şekilde düzenlenmiş durumda. 3D basılmış donanım cihazları konusunda verilen tüm bu dikkatin, yüksek güvenlik standartlarını nasıl koruyabileceğimiz, ve eğer bir mega şirket değilsek, bir cihazı geliştirmeyi nasıl daha kolay hale getireceğimiz konularını yeniden değerlendirmemiz gerektiği anlamına gelmesi iyi olabilirdi.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Umut Verici! 8
 • Muhteşem! 7
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Eurekalert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 16:20:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8812

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Küresel Salgın
Yas
Argüman
Test
Küçük
Örümcek
Kadın Doğum
Böcek Bilimi
Bakteriler
Nüfus
Karbonhidrat
Bitki
Komplo
Travma
Tıp
Zehir
Sars Mers
Astrofizik
Organizma
Moleküler Biyoloji
Okyanus
Dilbilim
Viral
Büyük Patlama
Filogenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. Bath, et al. Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!. (29 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8812
Bath, U. o., Recep, A., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 29). Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8812
U. o. Bath, et al. “Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep, Evrim Ağacı, 29 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8812.
Bath, University of. Recep, Arzu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kendi Mikroskobunuzu 3 Boyutlu Olarak Yazdırın: Sadece 18 Dolara Laboratuvar Seviyesinde Mikroskop Basmak Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep. Evrim Ağacı, May 29, 2020. https://evrimagaci.org/s/8812.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close