Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!

Segmentleri olan solucan benzeri bir hayvan, çoğu hayvan hareketsizken okyanus tabanında izler bıraktı.

Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı! TheStar
Bir Yilingia solucanının tahmin edilen görüntüsüne ait çizilmiş bir görsel.
3 dakika
2,553
Tüm Reklamları Kapat

Kambriyen Dönem, günümüzde bize miras kalan bazı uzuvların oluştuğu ve baş döndürücü form çeşitliliğinin patlak verdiği dönem olarak bilinir. (Kambriyen Dönem, Paleozoik zamanın ilk alt bölümü olarak Kambriyen kayaç sistemlerinin oluştuğu ve içinde en eski fosilleri taşıyan jeolojik zaman dilimidir. Günümüzden yaklaşık 545 milyon yıl önce başlayıp, 495 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir.) Ancak fosil kayıtlarındaki ilk hayvanlar Kambriyen'i milyonlarca yıl öncesine götürüyor. Ekosistemlerin tüm canlıları, Ediyakaran Dönem'in sonuna kadar 50 milyon yıldan fazla bir sürede ortaya çıkmış ve Kambriyen'in başlangıcında yok olmuştur. (Ediyakaran Dönem, yaklaşık 635 milyon yıl önce Kryogenian Dönem'in bitiminden Kambriyen Dönem'in başlangıcına kadar sürmüştür. Bu dönemde çok hücreli ökaryot organizmalar yaşamış ve soyları tükenmiştir.)

Ediyakaran Hayvanları

Bu dönemin hayvanları oldukça garipti, daha fazla bilgi sahibi olduğumuz Kambriyen formlarına benzemeyen vücut biçimleri vardı. Çoğu hareketli değildi, bunun yerine kendilerini yüzeye bağlayıp orada kalıyorlardı. Bununla birlikte Kambriyen hayvanlarının atalarının Ediyakaran dönemde evrimleştiğine dair sınırlı işaretler vardır. Tortul tabakalarda kalan izler, bir şeylerin içinden geçtiklerini göstermiş ve tuhaf disk benzeri yaratığın iki taraflı bir vücut şekli olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak izlerin, disk biçimli bir canlı tarafından bırakılmamış olması Ediyakaran Dönem'de başka hangi hayvanların dolaşmış olabileceği sorularını ortaya çıkarmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu sorular Yilingia spiciformis'in duyurulmasıyla cevap bulmuştur; bugünün okyanuslarında çok yabancı gözükmeyecek bir Ediyakaran solucanı. Yilingia’nın segmentleri vardı, iz bırakıyordu ve tortullara bile girebildiği açığa çıktı. Bunların hepsini belirgin bir yapıya sahip olmayan bir baş ile yapıyordu.

Yilingia spiciformis

Yilingia, Çin'in Hubei eyaletindeki Ediyakaran yataklarında bulundu. Araştırmaya katılan araştırmacılar, laboratuvarlarında birçoğunun kısmi olduğu 33 numune olduğunu söylüyorlar. 34. numune keşfedildiği yerde bırakılmış. Hayvan; uzun, ince bir solucan gibi ve genişliği 3 santimetreden daha az olup, boyu 27 santimetre civarında. Gövdesi, her biri üç bölümden oluşan bir dizi bölümden oluşuyor ve kuyruğuna doğru uzanan iki lobla çevrili merkezi bir bölüm var. Bir kırkayak gibi segmentleri uzmanlaşmış görünmüyor, sadece boyutlarına göre farklı gözüküyorlar. Başa yakın olanlar ve kuyruktakiler gövdedekilere göre hafifçe daralıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı segmentlerine eklenmiş, eklembacaklı benzeri eklentilerin olabileceğine dair bazı belirsiz işaretler var ancak kanıtlar açık değil ve yazarlar bu eklentiler hakkındaki yorumları konusunda temkinliler.

Açık olan şey şu ki; baş ve kuyruğun da dahil olduğu segmentler arasındaki bariz gelişmişlik eksikliğinin olması ve aslında hiç olmaması. Yazarlar gelişmiş bir başın kanıtlarını “tamamen yok ise zayıf” olarak tanımlıyor. Aynı zamanda, segmentlerin kuyruğa doğru yöneldiğini söylüyorlar. Peki araştırmacılar kuyruğun hangi tarafta olduğunu nasıl anladılar?

İzlerin Takibi

Solucanların tortular üzerinde sürünerek hareket ettiğini gösteren tutarlı bir düzine iz olduğu ortaya çıktı ve 13. iz bir Yilingia'nın vücudunda sonlanmıştı. (Bunun gibi bulgular için teknik terim olarak, temelde izi yapan hayvanın vücudunda sonlanan yol anlamına gelen "mortichnia" kullanılır.) Bazı örneklerde izler çukur gibi görünür şekilde sona eriyordu; bu Yilingia'nın tortuları kazabildiğini ve yüzeyleri geçebildiğini gösteriyordu. Yani Yilingia'nın hareketli bir hayvan olduğuna dair hiç şüphe yok.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Anahtar soru ise ne tür bir hayvan olduğu. Yapılması gereken, Yilingia'yı birçok segmentli solucan içeren bir grup olan Annelida'ya koymak olacaktır fakat eklentilerinin olduğu ortaya çıkarsa, muhtemelen eklembacaklılarla birlikte gruplandırılacak. Bununla birlikte eklembacaklılar, yeni keşfedilen bu hayvanda açıkça  bulunmayan gözlere, beyne ve diğer ayrıntılı özelliklere sahip olarak tanımlanır. Yine de eklembacaklıların atası olmaya daha yakın olabilir, yalnız eklenti-uzuv sorunu bu yorumu desteklemelidir.

Sonuç

Her ne kadar bazı kanıtlar belirsiz olsa da, bulguların kilit yönleri tamamen ortada. İki taraflı simetrik hayvanlar Kambriyen'den önce de vardı. Aynı zamanda segmentasyon (bölütlenme) ve hareketlilik içeriyordu. (Yazarlar, segmentasyonun gerçekte iki taraflı hareketliliğin anahtarı olabileceğini savunuyor ancak tartışmalı bir şekilde, bölümlenmiş ve hiçbir yere hareket etmemiş çok sayıda Ediyakaran yaratığı vardır.) Sonuç olarak bu buluntuların hepsi Kambriyen'den önce vardı, yani ortaya çıkacak formların patlaması için ham maddeler hazırdı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
29
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: arsTECHNICA | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/03/2024 00:25:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7974

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kromozom
Kanser
Diş Hastalıkları
Gıda
Beslenme
Robot
Karar Verme
Virüsler
Meyve
Mistisizm
Teknoloji
Beslenme Bilimi
Evrim Ağacı Duyurusu
Taksonomi
Çağ
Hayatta Kalma
Öğrenme
Kimyasal Bağ
Burun
Bilgi
Einstein
Besin Değeri
Sars Mers
Seçilim
Virüs
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. T. -, et al. Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!. (7 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 1 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7974
-, J. T., Sever, M. Ç. (2019, September 07). Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!. Evrim Ağacı. Retrieved March 01, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7974
J. T. -, et al. “Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!.” Edited by Meltem Çetin Sever. Translated by Meltem Çetin Sever, Evrim Ağacı, 07 Sep. 2019, https://evrimagaci.org/s/7974.
-, John Timmer. Sever, Meltem Çetin. “Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!.” Edited by Meltem Çetin Sever. Translated by Meltem Çetin Sever. Evrim Ağacı, September 07, 2019. https://evrimagaci.org/s/7974.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close