Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!

Segmentleri olan solucan benzeri bir hayvan, çoğu hayvan hareketsizken okyanus tabanında izler bıraktı.

Kambriyen Patlamasından Önce Solucan Benzeri Canlılar Vardı!
Bir Yilingia solucanının tahmin edilen görüntüsüne ait çizilmiş bir görsel.
TheStar
Reklamı Kapat

Bu yazı, arsTECHNICA isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Kambriyen Dönem, günümüzde bize miras kalan bazı uzuvların oluştuğu ve baş döndürücü form çeşitliliğinin patlak verdiği dönem olarak bilinir. (Kambriyen Dönem, Paleozoik zamanın ilk alt bölümü olarak Kambriyen kayaç sistemlerinin oluştuğu ve içinde en eski fosilleri taşıyan jeolojik zaman dilimidir. Günümüzden yaklaşık 545 milyon yıl önce başlayıp, 495 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir.) Ancak fosil kayıtlarındaki ilk hayvanlar Kambriyen'i milyonlarca yıl öncesine götürüyor. Ekosistemlerin tüm canlıları, Ediyakaran Dönem'in sonuna kadar 50 milyon yıldan fazla bir sürede ortaya çıkmış ve Kambriyen'in başlangıcında yok olmuştur. (Ediyakaran Dönem, yaklaşık 635 milyon yıl önce Kryogenian Dönem'in bitiminden Kambriyen Dönem'in başlangıcına kadar sürmüştür. Bu dönemde çok hücreli ökaryot organizmalar yaşamış ve soyları tükenmiştir.)

Ediyakaran Hayvanları

Bu dönemin hayvanları oldukça garipti, daha fazla bilgi sahibi olduğumuz Kambriyen formlarına benzemeyen vücut biçimleri vardı. Çoğu hareketli değildi, bunun yerine kendilerini yüzeye bağlayıp orada kalıyorlardı. Bununla birlikte Kambriyen hayvanlarının atalarının Ediyakaran dönemde evrimleştiğine dair sınırlı işaretler vardır. Tortul tabakalarda kalan izler, bir şeylerin içinden geçtiklerini göstermiş ve tuhaf disk benzeri yaratığın iki taraflı bir vücut şekli olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak izlerin, disk biçimli bir canlı tarafından bırakılmamış olması Ediyakaran Dönem'de başka hangi hayvanların dolaşmış olabileceği sorularını ortaya çıkarmıştır.

Bu sorular Yilingia spiciformis'in duyurulmasıyla cevap bulmuştur; bugünün okyanuslarında çok yabancı gözükmeyecek bir Ediyakaran solucanı. Yilingia’nın segmentleri vardı, iz bırakıyordu ve tortullara bile girebildiği açığa çıktı. Bunların hepsini belirgin bir yapıya sahip olmayan bir baş ile yapıyordu.

Yilingia spiciformis

Yilingia, Çin'in Hubei eyaletindeki Ediyakaran yataklarında bulundu. Araştırmaya katılan araştırmacılar, laboratuvarlarında birçoğunun kısmi olduğu 33 numune olduğunu söylüyorlar. 34. numune keşfedildiği yerde bırakılmış. Hayvan; uzun, ince bir solucan gibi ve genişliği 3 santimetreden daha az olup, boyu 27 santimetre civarında. Gövdesi, her biri üç bölümden oluşan bir dizi bölümden oluşuyor ve kuyruğuna doğru uzanan iki lobla çevrili merkezi bir bölüm var. Bir kırkayak gibi segmentleri uzmanlaşmış görünmüyor, sadece boyutlarına göre farklı gözüküyorlar. Başa yakın olanlar ve kuyruktakiler gövdedekilere göre hafifçe daralıyor.

Bazı segmentlerine eklenmiş, eklembacaklı benzeri eklentilerin olabileceğine dair bazı belirsiz işaretler var ancak kanıtlar açık değil ve yazarlar bu eklentiler hakkındaki yorumları konusunda temkinliler.

Açık olan şey şu ki; baş ve kuyruğun da dahil olduğu segmentler arasındaki bariz gelişmişlik eksikliğinin olması ve aslında hiç olmaması. Yazarlar gelişmiş bir başın kanıtlarını “tamamen yok ise zayıf” olarak tanımlıyor. Aynı zamanda, segmentlerin kuyruğa doğru yöneldiğini söylüyorlar. Peki araştırmacılar kuyruğun hangi tarafta olduğunu nasıl anladılar?

İzlerin Takibi

Solucanların tortular üzerinde sürünerek hareket ettiğini gösteren tutarlı bir düzine iz olduğu ortaya çıktı ve 13. iz bir Yilingia'nın vücudunda sonlanmıştı. (Bunun gibi bulgular için teknik terim olarak, temelde izi yapan hayvanın vücudunda sonlanan yol anlamına gelen "mortichnia" kullanılır.) Bazı örneklerde izler çukur gibi görünür şekilde sona eriyordu; bu Yilingia'nın tortuları kazabildiğini ve yüzeyleri geçebildiğini gösteriyordu. Yani Yilingia'nın hareketli bir hayvan olduğuna dair hiç şüphe yok.

Anahtar soru ise ne tür bir hayvan olduğu. Yapılması gereken, Yilingia'yı birçok segmentli solucan içeren bir grup olan Annelida'ya koymak olacaktır fakat eklentilerinin olduğu ortaya çıkarsa, muhtemelen eklembacaklılarla birlikte gruplandırılacak. Bununla birlikte eklembacaklılar, yeni keşfedilen bu hayvanda açıkça  bulunmayan gözlere, beyne ve diğer ayrıntılı özelliklere sahip olarak tanımlanır. Yine de eklembacaklıların atası olmaya daha yakın olabilir, yalnız eklenti-uzuv sorunu bu yorumu desteklemelidir.

Sonuç

Her ne kadar bazı kanıtlar belirsiz olsa da, bulguların kilit yönleri tamamen ortada. İki taraflı simetrik hayvanlar Kambriyen'den önce de vardı. Aynı zamanda segmentasyon (bölütlenme) ve hareketlilik içeriyordu. (Yazarlar, segmentasyonun gerçekte iki taraflı hareketliliğin anahtarı olabileceğini savunuyor ancak tartışmalı bir şekilde, bölümlenmiş ve hiçbir yere hareket etmemiş çok sayıda Ediyakaran yaratığı vardır.) Sonuç olarak bu buluntuların hepsi Kambriyen'den önce vardı, yani ortaya çıkacak formların patlaması için ham maddeler hazırdı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: arsTECHNICA | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2020 10:38:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7974

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Virüsler
İklim
Allah
Nörobilim
Kalp
Enzim
Cinsellik Araştırmaları
Cinsiyet Araştırmaları
Gen
Hayvan Davranışları
Köpek
Ay Ve Dünya
Dünya Dışı Yaşam
Sanat
Doğa Olayları
Dünya
Deprem
Cinsel Seçilim
Üreme
Anne
Depresyon
Sinir Sistemi
Mers
Hayvan
Göğüs
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Halkın bilimi anlamasına engel olmak, kendimize verdiğimiz en büyük zarardır.”
Eugene Clark
Geri Bildirim Gönder