Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan''

IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan'' Pixabay
3 dakika
773
Tüm Reklamları Kapat

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) olarak bilinen uluslararası bir grup iklim bilimcinin birçok kişi tarafından beklenen küresel iklim değişikliği üzerindeki raporları geçen Cuma yayınlandı (Ç.N.: 2013 senesine aittir) ve grubun geçmiş raporlarında görülen bilimsel bulguları da onaylamaktadır.

 

Tüm Reklamları Kapat

İklim Değişikliği Isınan Derecelerle Sınırlı Değildir; Çok Sayıda Doğal Fenomen İşaretlerini Göstermektedir

Yayınlanan rapora eşlik eden bir açıklamada IPCC şunları söylemiştir:

"İklim sistemin ısınması anlaşılırdı ve 1950'lilerden beri gözlemlenen değişiklikler onlu yıllardan milenyumlara kadar eşi görülmemiştir. Atmosfer ile okyanus ısındı, kar ve buzun miktarları azaldı, deniz seviyesi yükseldi ve sera gazların yoğunluğu arttı."

İklim değişikliğin kanıtı dünyada boldur, IPCC son raporlarında bunu tekrarladı: yüzey hava derecelerin artmasından ki bu 2000'lilerde kayda geçmiş en yüksek seviyelerine ulaşmıştır, dünya çapında deniz seviyelerin yükselmesine ve Arktik, Grönland ile Antarktika'nın bazı bölgelerindeki buzun erimesine kadar.

Tüm Reklamları Kapat

 

Atmosferdeki Sera Gazların Şimdiki Seviyesi İnsanlık Tarihinde Eşi Görülmemiştir

IPCC:

"En az son 800,000 sene içerisinde atmosferdeki karbon dioksit (CO2), metan ve azot oksidin yoğunlukları benzeri görülmemiş seviyelere yükselmiştir. CO2'in yoğunluğu endüstriyel dönemlerin öncesinden beri %40 oranında yükselmiştir ve birincil sebebi fosil yakıtların emisyonları ile ikincil olarak da net toprak kullanım değişikliğin emisyonlarıdır."

Bu tespitleri yapabilmek için iklim bilimcileri hem kayda geçirilmiş iklimin tarihini ki bu da geçmiş yüzyıldan biraz daha fazlasına uzanmaktadır, hem de fosillerde, eski ağaç halkalarında, derin okyanus çökeltilerinde ve buzullar ile kutup buzundaki buz çekirdek kabarcıklarındaki paleoiklim kayıtlarını inceliyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bütün bu kaynaklara bakarak IPCC kanıtın son 800 bin senenin -ki bu insan medeniyetlerinden çok daha öncesi demektir- herhangi bir zamanına oranla yüzey ısısı daha yüksek bir dereceye daha hızlı bir şekilde yükseldiğini gösterdiğini belirtmiştir.

 

İklim Değişikliğine Neyin Sebep Olduğunu Ve Neden Olduğunu Biliyoruz

IPCC:

"İklim sistemindeki İnsan etkisinin olduğu açıktır. Bu atmosferdeki sera gazların yoğunluğundaki artışın, pozitif zorlu ışımanın, gözlemlenen ısınmanın ve iklim sistemi konusundaki anlayışından dolayı kanıtlanmıştır."

1990 ile 2007 yılları arasında yer alan geçmiş raporlarında IPCC iklim değişikliği ile küresel ısınma için kademeli ancak sürekli artan bir eminlik ile insan etkilerine işaret etmiştir.

2013 raporuyla beraber grup hiç olmadığı kadar yakınlaşarak bütünüyle suçluya işaret etmektedir: Endüstriyel Devriminden beri insanlar tarafından atmosfere salınan sera gazların (GHG) çoğunu oluşturan karbon dioksit, metan, azot oksit ve diğer gazlardır.

Tüm Reklamları Kapat

 

Yakın Tarihe Kadar GHG (Greenhouse Gases) Emisyonları Dünya'nın İklimi Gelecek Yüzyıllar Boyunca Etkileyecektir

IPCC:

"Biriken CO2 emisyonları büyük oranlarda 21. yüzyılın sonlarında ve daha sonraki tarihlerde de küresel ortalama yüzey ısısını belirlemektedir. CO2 emisyonları durdurulsa bile iklim değişikliğin birçok yönü birçok yüzyıl boyunca inatla devam edecektir. Bu geçmişte, şimdiki zamanda ve gelecekteki CO2 emisyonları tarafından oluşturulan önemli bir çoklu-yüzyılın kararlığını göstermektedir."

Yani bugünkü karbon dioksit emisyonların hepsi birden durdurulsa bile, atmosfere insanların pompaladığı sera gazların etkisi uzun bir süre boyunca hissetmeye devam edeceğimiz, hem de çocuklarımızın çocuklarının ve onların çocuklarının da ötesine kadar.

 

Tüm Reklamları Kapat

Yine De Dünya'nın Isınmayı Anlamlı Yollarla Durdurabilmesi İçin Vakit Bulunmaktadır

IPCC:

"Sera gazların devam edilen emisyonları ikim sistemindeki ısınmayı ve değişimin her bileşenlerini daha da ilerlemesine etki edecektir. İklim değişikliğini sınırlandırabilmek için sera gazların emisyonları önemli ve devamlı olacak bir şekilde azaltılması gerekmektedir."

IPCC'nin söylediklerine göre eğer atmosferdeki karbon dioksitin oranı iki katına çıkarsa, bu yüzyılın sonuna doğru Dünya'nın ısısı 1.5 ile 4.5 santigrad derece (yaklaşık olarak 2.7 ile 8.1 Fahrenhayt derece) arasında artacaktır.

Böylesine bir menzil maalesef dart-tahtası-vari bir tahmin değildir. Bu Dünya'nın sera gaz emisyonlarını durdurabilmek ve ısıyı (1.5 santigrad derece civarında) devam ettirebilmek için ne tür yollar bulabileceğini ve az bir şeyin yapıldığı ya da hiçbir şeyin yapılmadığı durumlarında da (4.5 santigrad derece civarında) nelerin mümkün olabileceğini göstermektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Weather Channel | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2024 01:33:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1443

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Madde
Görüş
Toplumsal Cinsiyet
Uzay Görevleri
Argüman
Plastik
Element
Akademi
Boyut
Çeviri
Video
Ağız
Moleküler Biyoloji
Elektron
Uzaylı
Hasta
Diş Hekimi
Kertenkele
Anksiyete
Meteor
Normal Doğum
Beslenme Davranışı
Ateş
Hastalık
Fotoğraf
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
"Domates Gribi" Hastalığı Neyin Nesi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
W. Channel, et al. IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan''. (3 Ekim 2013). Alındığı Tarih: 4 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1443
Channel, W., Acar, A. B., Bakırcı, Ç. M. (2013, October 03). IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan''. Evrim Ağacı. Retrieved March 04, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1443
W. Channel, et al. “IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan''.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arsel Berkat Acar, Evrim Ağacı, 03 Oct. 2013, https://evrimagaci.org/s/1443.
Channel, Weather. Acar, Arsel Berkat. Bakırcı, Çağrı Mert. “IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan''.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arsel Berkat Acar. Evrim Ağacı, October 03, 2013. https://evrimagaci.org/s/1443.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close