IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan''

IPCC: ''İklim Kesinlikle Değişiyor ve Baş Sorumlu İnsan'' Pixabay
Yazar Weather Channel Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
642 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) olarak bilinen uluslararası bir grup iklim bilimcinin birçok kişi tarafından beklenen küresel iklim değişikliği üzerindeki raporları geçen Cuma yayınlandı (Ç.N.: 2013 senesine aittir) ve grubun geçmiş raporlarında görülen bilimsel bulguları da onaylamaktadır.

 

İklim Değişikliği Isınan Derecelerle Sınırlı Değildir; Çok Sayıda Doğal Fenomen İşaretlerini Göstermektedir

Yayınlanan rapora eşlik eden bir açıklamada IPCC şunları söylemiştir:

"İklim sistemin ısınması anlaşılırdı ve 1950'lilerden beri gözlemlenen değişiklikler onlu yıllardan milenyumlara kadar eşi görülmemiştir. Atmosfer ile okyanus ısındı, kar ve buzun miktarları azaldı, deniz seviyesi yükseldi ve sera gazların yoğunluğu arttı."

İklim değişikliğin kanıtı dünyada boldur, IPCC son raporlarında bunu tekrarladı: yüzey hava derecelerin artmasından ki bu 2000'lilerde kayda geçmiş en yüksek seviyelerine ulaşmıştır, dünya çapında deniz seviyelerin yükselmesine ve Arktik, Grönland ile Antarktika'nın bazı bölgelerindeki buzun erimesine kadar.

Reklamı Kapat

 

Atmosferdeki Sera Gazların Şimdiki Seviyesi İnsanlık Tarihinde Eşi Görülmemiştir

IPCC:

"En az son 800,000 sene içerisinde atmosferdeki karbon dioksit (CO2), metan ve azot oksidin yoğunlukları benzeri görülmemiş seviyelere yükselmiştir. CO2'in yoğunluğu endüstriyel dönemlerin öncesinden beri %40 oranında yükselmiştir ve birincil sebebi fosil yakıtların emisyonları ile ikincil olarak da net toprak kullanım değişikliğin emisyonlarıdır."

Bu tespitleri yapabilmek için iklim bilimcileri hem kayda geçirilmiş iklimin tarihini ki bu da geçmiş yüzyıldan biraz daha fazlasına uzanmaktadır, hem de fosillerde, eski ağaç halkalarında, derin okyanus çökeltilerinde ve buzullar ile kutup buzundaki buz çekirdek kabarcıklarındaki paleoiklim kayıtlarını inceliyorlar.

Bütün bu kaynaklara bakarak IPCC kanıtın son 800 bin senenin -ki bu insan medeniyetlerinden çok daha öncesi demektir- herhangi bir zamanına oranla yüzey ısısı daha yüksek bir dereceye daha hızlı bir şekilde yükseldiğini gösterdiğini belirtmiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 

İklim Değişikliğine Neyin Sebep Olduğunu Ve Neden Olduğunu Biliyoruz

IPCC:

"İklim sistemindeki İnsan etkisinin olduğu açıktır. Bu atmosferdeki sera gazların yoğunluğundaki artışın, pozitif zorlu ışımanın, gözlemlenen ısınmanın ve iklim sistemi konusundaki anlayışından dolayı kanıtlanmıştır."

1990 ile 2007 yılları arasında yer alan geçmiş raporlarında IPCC iklim değişikliği ile küresel ısınma için kademeli ancak sürekli artan bir eminlik ile insan etkilerine işaret etmiştir.

2013 raporuyla beraber grup hiç olmadığı kadar yakınlaşarak bütünüyle suçluya işaret etmektedir: Endüstriyel Devriminden beri insanlar tarafından atmosfere salınan sera gazların (GHG) çoğunu oluşturan karbon dioksit, metan, azot oksit ve diğer gazlardır.

Reklamı Kapat

 

Yakın Tarihe Kadar GHG (Greenhouse Gases) Emisyonları Dünya'nın İklimi Gelecek Yüzyıllar Boyunca Etkileyecektir

IPCC:

"Biriken CO2 emisyonları büyük oranlarda 21. yüzyılın sonlarında ve daha sonraki tarihlerde de küresel ortalama yüzey ısısını belirlemektedir. CO2 emisyonları durdurulsa bile iklim değişikliğin birçok yönü birçok yüzyıl boyunca inatla devam edecektir. Bu geçmişte, şimdiki zamanda ve gelecekteki CO2 emisyonları tarafından oluşturulan önemli bir çoklu-yüzyılın kararlığını göstermektedir."

Yani bugünkü karbon dioksit emisyonların hepsi birden durdurulsa bile, atmosfere insanların pompaladığı sera gazların etkisi uzun bir süre boyunca hissetmeye devam edeceğimiz, hem de çocuklarımızın çocuklarının ve onların çocuklarının da ötesine kadar.

 

Reklamı Kapat

Yine De Dünya'nın Isınmayı Anlamlı Yollarla Durdurabilmesi İçin Vakit Bulunmaktadır

IPCC:

"Sera gazların devam edilen emisyonları ikim sistemindeki ısınmayı ve değişimin her bileşenlerini daha da ilerlemesine etki edecektir. İklim değişikliğini sınırlandırabilmek için sera gazların emisyonları önemli ve devamlı olacak bir şekilde azaltılması gerekmektedir."

IPCC'nin söylediklerine göre eğer atmosferdeki karbon dioksitin oranı iki katına çıkarsa, bu yüzyılın sonuna doğru Dünya'nın ısısı 1.5 ile 4.5 santigrad derece (yaklaşık olarak 2.7 ile 8.1 Fahrenhayt derece) arasında artacaktır.

Böylesine bir menzil maalesef dart-tahtası-vari bir tahmin değildir. Bu Dünya'nın sera gaz emisyonlarını durdurabilmek ve ısıyı (1.5 santigrad derece civarında) devam ettirebilmek için ne tür yollar bulabileceğini ve az bir şeyin yapıldığı ya da hiçbir şeyin yapılmadığı durumlarında da (4.5 santigrad derece civarında) nelerin mümkün olabileceğini göstermektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Weather Channel | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2021 06:09:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1443

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Köpekler
Çevre
Bilgi Felsefesi
Atmosfer
Genel Görelilik
Uzay
Hayvan Davranışları
Radyasyon
Kan Hastalıkları
Uzaylı
Zihin
Tekillik
Evrim Teorisi
Kadın
Bilim İnsanları
Sürüngen
Hayvanlar Alemi
Sağlık Bilimleri
Deniz
Sosyal Medya
Popülasyon
Sağlık
Bilim İnsanı
Ay Ve Dünya
Diş Sorunları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku