Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) olarak bilinen uluslararası bir grup iklim bilimcinin birçok kişi tarafından beklenen küresel iklim değişikliği üzerindeki raporları geçen Cuma yayınlandı ve grubun geçmiş raporlarında görülen bilimsel bulguları da onaylamaktadır.

 

İklim Değişikliği Isınan Derecelerle Sınırlı Değildir; Çok Sayıda Doğal Fenomen İşaretlerini Göstermektedir

Yayınlanan rapora eşlik eden bir açıklamada IPCC şunları söylemiştir:

"İklim sistemin ısınması anlaşılırdı ve 1950'lilerden beri gözlemlenen değişiklikler onlu yıllardan milenyumlara kadar eşi görülmemiştir. Atmosfer ile okyanus ısındı, kar ve buzun miktarları azaldı, deniz seviyesi yükseldi ve sera gazların yoğunluğu arttı."

İklim değişikliğin kanıtı dünyada boldur, IPCC son raporlarında bunu tekrarladı: yüzey hava derecelerin artmasından ki bu 2000'lilerde kayda geçmiş en yüksek seviyelerine ulaşmıştır, dünya çapında deniz seviyelerin yükselmesine ve Arktik, Grönland ile Antarktika'nın bazı bölgelerindeki buzun erimesine kadar.

 

Atmosferdeki Sera Gazların Şimdiki Seviyesi İnsanlık Tarihinde Eşi Görülmemiştir

IPCC: "En az son 800,000 sene içerisinde atmosferdeki karbon dioksit (CO2), metan ve azot oksidin yoğunlukları benzeri görülmemiş seviyelere yükselmiştir. CO2'in yoğunluğu endüstriyel dönemlerin öncesinden beri %40 oranında yükselmiştir ve birincil sebebi fosil yakıtların emisyonları ile ikincil olarak da net toprak kullanım değişikliğin emisyonlarıdır."

Bu tespitleri yapabilmek için iklim bilimcileri hem kayda geçirilmiş iklimin tarihini ki bu da geçmiş yüzyıldan biraz daha fazlasına uzanmaktadır, hem de fosillerde, eski ağaç halkalarında, derin okyanus çökeltilerinde ve buzullar ile kutup buzundaki buz çekirdek kabarcıklarındaki paleoiklim kayıtlarını inceliyorlar.

Bütün bu kaynaklara bakarak IPCC kanıtın son 800 bin senenin -ki bu insan medeniyetlerinden çok daha öncesi demektir- herhangi bir zamanına oranla yüzey ısısı daha yüksek bir dereceye daha hızlı bir şekilde yükseldiğini gösterdiğini belirtmiştir.

 

İklim Değişikliğine Neyin Sebep Olduğunu Ve Neden Olduğunu Biliyoruz

IPCC: "İklim sistemindeki İnsan etkisinin olduğu açıktır. Bu atmosferdeki sera gazların yoğunluğundaki artışın, pozitif zorlu ışımanın, gözlemlenen ısınmanın ve iklim sistemi konusundaki anlayışından dolayı kanıtlanmıştır."

1990 ile 2007 yılları arasında yer alan geçmiş raporlarında IPCC iklim değişikliği ile küresel ısınma için kademeli ancak sürekli artan bir eminlik ile insan etkilerine işaret etmiştir.

2013 raporuyla beraber grup hiç olmadığı kadar yakınlaşarak bütünüyle suçluya işaret etmektedir: Endüstriyel Devriminden beri insanlar tarafından atmosfere salınan sera gazların (GHG) çoğunu oluşturan karbon dioksit, metan, azot oksit ve diğer gazlardır.

 

Yakın Tarihe Kadar GHG (Greenhouse Gases) Emisyonları Dünya'nın İklimi Gelecek Yüzyıllar Boyunca Etkileyecektir

IPCC: "Biriken CO2 emisyonları büyük oranlarda 21. yüzyılın sonlarında ve daha sonraki tarihlerde de küresel ortalama yüzey ısısını belirlemektedir. CO2 emisyonları durdurulsa bile iklim değişikliğin birçok yönü birçok yüzyıl boyunca inatla devam edecektir. Bu geçmişte, şimdiki zamanda ve gelecekteki CO2 emisyonları tarafından oluşturulan önemli bir çoklu-yüzyılın kararlığını göstermektedir."

Yani bugünkü karbon dioksit emisyonların hepsi birden durdurulsa bile, atmosfere insanların pompaladığı sera gazların etkisi uzun bir süre boyunca hissetmeye devam edeceğimiz, hem de çocuklarımızın çocuklarının ve onların çocuklarının da ötesine kadar.

 

Yine De Dünya'nın Isınmayı Anlamlı Yollarla Durdurabilmesi İçin Vakit Bulunmaktadır

IPCC: "Sera gazların devam edilen emisyonları ikim sistemindeki ısınmayı ve değişimin her bileşenlerini daha da ilerlemesine etki edecektir. İklim değişikliğini sınırlandırabilmek için sera gazların emisyonları önemli ve devamlı olacak bir şekilde azaltılması gerekmektedir."

IPCC'nin söylediklerine göre eğer atmosferdeki karbon dioksitin oranı iki katına çıkarsa, bu yüzyılın sonuna doğru Dünya'nın ısısı 1.5 ile 4.5 santigrad derece (yaklaşık olarak 2.7 ile 8.1 Fahrenhayt derece) arasında artacaktır.

Böylesine bir menzil maalesef dart-tahtası-vari bir tahmin değildir. Bu Dünya'nın sera gaz emisyonlarını durdurabilmek ve ısıyı (1.5 santigrad derece civarında) devam ettirebilmek için ne tür yollar bulabileceğini ve az bir şeyin yapıldığı ya da hiçbir şeyin yapılmadığı durumlarında da  (4.5 santigrad derece civarında) nelerin mümkün olabileceğini göstermektedir.

 

Kaynak: Weather Channel

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2019 17:25:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1443

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmeyen tutucudur. Düşünemeyen aptal... Düşünmediğine aldırmayan ise köle...”
William Drummond
Geri Bildirim Gönder