Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İlk Görüşte Aşk Gerçek mi? İlk İzlenimin, Romantik İlişkilerimizdeki Önemi Nedir?

Bir Kişinin Popülerliği ve Uyumluluğu, Romantik Seçimlerinize Etki Ediyor!

İlk Görüşte Aşk Gerçek mi? İlk İzlenimin, Romantik İlişkilerimizdeki Önemi Nedir? Unsplash
2 dakika
5,182
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Davis'teki Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan ve romantik ilk izlenimleri analiz eden bir araştırma, sevgilisi olmayan kişiler arasındaki uyumluluğun ve popülerliğin, insanların potansiyel romantik partnerler olarak peşinden koştuğu kişileri şekillendirmesinde etkili olduğunu gösteriyor.

Yerleşik romantik ilişkilerde popülerlik ve uyumluluk daha önceden çalışılmış olsa da, türünün ilk örneği olan bu çalışmada araştırmacılar, bu ve diğer romantik ilk izlenim türlerinin daha sonraki romantik sonuçları etkileyip etkilemediğini incelediler. Araştırmacılar, ilk izlenimlerin uzun sürme eğilimi gösterdiğini ve bunun kişilerde, ilk görüşmeden sonra potansiyel romantik partnerlerle daha fazla temas kurmak isteyip istemediklerini şekillendirdiğini buldu.

Araştırma sonuçları, 31 Ekim 2022 tarihinde Proceedings of the National Academy of Science'da yayınlandı.[1] Kaliforniya Üniversitesi'nde psikoloji alanında doktora öğrencisi ve çalışmanın ortak yazarı olan Alexander Baxter, araştırma sonuçları hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmada popülerliğin önemli bir faktör olmasını beklememize rağmen, iyi bir ilk izlenimin sadece popülerlikle değil, aynı zamanda uyumlulukla da ilgili olduğunu ve bunun insanlar birbirleriyle tanışırken bile gerçekleştiğini görmek bizi şaşırttı. Başka bir deyişle, ikinci bir randevu söz konusu olduğunda popüler olmak yardımcı olsa da, potansiyel bir partnerle benzersiz bir bağlantıya sahip olmak da aynı derecede önemli olabilir.

İlişkinin Geleceğini İlk İzlenimler Belirliyor!

Araştırmacılar, erkeklerle randevuya çıkan bazı erkekler de dahil olmak üzere, 550'den fazla hızlı randevuya çıkan kişiden, tanıştıkları potansiyel partnerlere olan romantik ilgilerini derecelendirmelerini istedi. Hepsi Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada'dan olan katılımcılar arasında hem üniversite öğrencileri hem de deney sırasında toplamda 6.600'den fazla hızlı randevuya çıkmış bir grup çizgi roman toplantısına katılan insan vardı. Baxter, araştırmayla ilgili şunları söyledi:

Psikoloji araştırmalarında temsil gerçekten önemlidir ve çalışmamızın güçlü yönlerinden biri, tamamı erkeklerden oluşan bir hızlı randevu etkinliğine katılan erkeklerle randevuya çıkan bir erkek alt örneğini dahil etmemizdir. Bu, bulgularımızın sadece erkek-kadın ilişkilerine değil, aynı zamanda erkek-erkek ilişkilerine de genelleştiği anlamına geliyor. Gelecekteki çalışmaların diğer çeşitli ilişki türlerini de dikkate alacağını umuyoruz.

Hızlı randevu etkinliğinden sonra araştırmacılar, tanıştıkları potansiyel partnerlerden herhangi biriyle randevuya çıkıp çıkmadıklarını ve romantik duygularının zaman içinde nasıl değiştiğini değerlendirmek için katılımcılarla iki ila üç ay boyunca anket yaptı.

Araştırmacılar, daha sonraki romantik sonuçların, romantik ilk izlenimlerin nasıl oluştuğunu etkileyen üç faktör tarafından tahmin edilip edilmediğini test etmek için istatistiksel bir model kullandılar. Bu faktörler seçicilik, popülerlik ve uyumluluktu. Başka bir deyişle, hızlı randevu sırasında gözlemlenen ilk arzu kalıplarına baktılar ve bu faktörlerin, insanların tanıştıkları potansiyel partnerlerle ilerleyen dönemde bir ilişki sürdürüp sürdürmeyeceklerini farklı şekilde etkileyip etkilemediğini değerlendirdiler. Faktörler şu şekilde açıklandı:

 • Seçicilik: Simay, Koray'ı beğendi, çünkü Simay herkesi beğendi.
 • Popülerlik: Simay, Koray'ı beğendi, çünkü Koray'ı herkes beğendi.
 • Uyumluluk: Simay sadece Koray'ı beğendi, çünkü Koray'ın flört ediş tarzı ve genel popülerliği kendininkinin üstündeydi.

Sonuçlar, insanların özellikle popüler olan ve uyumlu oldukları kişilerle romantik bir ilişki sürdürme eğiliminde olduklarını gösterdi. Araştırma sonuçlarına göre, seçicilik görece küçük bir rol oynadı ve araştırma, romantik olarak daha dışa dönük olan kişilerin, içe dönük kişilere kıyasla hızlı randevuda eşleştikleri kişilerle olan ilişkilerini sürdürme eğiliminin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
34
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • İnanılmaz 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/05/2024 10:29:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13195

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Siyaset
Gazetecilik
Çeşitlilik
Kanat
Lipit
Ateş
Müzik
Ekoloji
Yanlış
Psikoloji
Kadın
Cinsellik Araştırmaları
Beslenme Davranışı
Bakteriler
Avrupa
Tohum
Küresel Isınma
Enzim
Mavi
Araştırmacılar
Korku
Astrofotoğrafçılık
Sıvı
Biyoçeşitlilik
Bağışıklık Sistemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Selamet, et al. İlk Görüşte Aşk Gerçek mi? İlk İzlenimin, Romantik İlişkilerimizdeki Önemi Nedir?. (11 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13195
Selamet, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 11). İlk Görüşte Aşk Gerçek mi? İlk İzlenimin, Romantik İlişkilerimizdeki Önemi Nedir?. Evrim Ağacı. Retrieved May 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13195
G. Selamet, et al. “İlk Görüşte Aşk Gerçek mi? İlk İzlenimin, Romantik İlişkilerimizdeki Önemi Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13195.
Selamet, Gökalp. Bakırcı, Çağrı Mert. “İlk Görüşte Aşk Gerçek mi? İlk İzlenimin, Romantik İlişkilerimizdeki Önemi Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/13195.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close