Evrim Ağacı

Goblin Vadisi Eyalet Parkı'nda Kayaları Parçaladılar!

Goblin Vadisi Eyalet Parkı'nda Kayaları Parçaladılar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri, ilginç bir vaka ile karşı karşıya. Buraya tıklayarak izleyebileceğiniz videoda görüldüğü üzere, Goblin Vadisi Eyalet Parkı'nda bulunan 200 milyon yıllık kayalar, bölgeye geziye giden izci öğrenciler tarafından devrilerek parçalandı. Haklarında soruşturma açılan 3 öğrenci, kayaların kendileri için tehdit unsuru olduğunu düşündüklerini söyleyerek savunma yapsalar da, videoda pek böyle bir durum gözlenmiyor.

Suçun sorumlusu olan 3 genç, Facebook'a yükledikleri bu video sebebiyle yakalandılar ve şu anda haklarında dava açılması bekleniyor. Videoda, "Glenn" isimli bir çocuk "goblinler" olarak bilinen kaya formasyonlarından birini devirerek yıkmaya çalışıyor. Glenn bunda başarılı olamayınca, videoyu çeken kişi ona "kayayı sarsması" tavsiyesinde bulunuyor. Bunun üzerine pozisyonunu değiştiren Glenn, birkaç saniye içerisinde koca bir kaya parçasını yerinden hareket ettiriyor ve kütle yere düşerek parçalanıyor.

Videodaki kişi "Goblin Vadisi'ni değiştirdik." diyor ve ekliyor: "Artık yeni bir Goblin Vadisi var ve bu kaya artık yerde. Küçük bir çocuk buradan yürüyüp kayanın altında kalabilirdi. Glenn çocuğun hayatını kurtardı. Dolayısıyla buradaki tek amacımız Goblin Vadisi'ndeki insanların hayatlarını kurtarmak." 

Salt Lake Tribune gazetesi tarafından röportaj yapılan şahıslar, halk için iyi bir iş yaptıklarını düşündüklerini iddia ettiler. Gazeteye şöyle dediler:

"Elimi kayaya koyduğum gibi hareket etti. Orada oturuyorduk ve 'Ya bu kaya birisinin üzerine düşüp de öldürürse?' diye düşündük. Gerçekten itmem gerektiğini düşündüm."

Her ne kadar çocuklar iyi niyetli olduklarını iddia etseler de, Emery Bölgesi Savcısı çocuklar hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. 

Goblinler, daha sert kayaların, daha yumuşaklar üzerinde durmasıyla oluşan kayaç yapıları olarak biliniyor. Milyonlarca yıl boyunca aşınan kayaçlardan sert olanları, altlarındaki yumuşak katmanları koruyor ve bu yapılar oluşuyor. Goblin Vadisi'ndeki kayalar Jurassic döneme kadar, günümüzden 160 milyon yıl öncesine dek geri gidiyor. 

İzci grubunun idari sorumlularından Deron Smith, çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı ve görüntüler karşısında şoke olduklarını, toplamda 3.7 milyon üyeleri ile sayısız gecelerini doğada geçirmiş olan izci kulüplerinin en temel ilkesinin "arkanda iz bırakma" olduğunu ve kişiler hakkında inceleme yapıldıktan sonra, gerekli kararların verileceğini söyledi.

 

Kaynak: Huffington Post

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:37:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde, kendimizin hatalı olduğunu olabildiğince çabuk kanıtlamaya çalışırız. Çünkü ilerlemenin tek yolu budur.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder