Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Goblin Vadisi Eyalet Parkı'nda Kayaları Parçaladılar!

Goblin Vadisi Eyalet Parkı'nda Kayaları Parçaladılar!
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Huffington Post isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Amerika Birleşik Devletleri, ilginç bir vaka ile karşı karşıya. Buraya tıklayarak izleyebileceğiniz videoda görüldüğü üzere, Goblin Vadisi Eyalet Parkı'nda bulunan 200 milyon yıllık kayalar, bölgeye geziye giden izci öğrenciler tarafından devrilerek parçalandı. Haklarında soruşturma açılan 3 öğrenci, kayaların kendileri için tehdit unsuru olduğunu düşündüklerini söyleyerek savunma yapsalar da, videoda pek böyle bir durum gözlenmiyor.

Suçun sorumlusu olan 3 genç, Facebook'a yükledikleri bu video sebebiyle yakalandılar ve şu anda haklarında dava açılması bekleniyor. Videoda, "Glenn" isimli bir çocuk "goblinler" olarak bilinen kaya formasyonlarından birini devirerek yıkmaya çalışıyor. Glenn bunda başarılı olamayınca, videoyu çeken kişi ona "kayayı sarsması" tavsiyesinde bulunuyor. Bunun üzerine pozisyonunu değiştiren Glenn, birkaç saniye içerisinde koca bir kaya parçasını yerinden hareket ettiriyor ve kütle yere düşerek parçalanıyor.

Videodaki kişi "Goblin Vadisi'ni değiştirdik." diyor ve ekliyor: "Artık yeni bir Goblin Vadisi var ve bu kaya artık yerde. Küçük bir çocuk buradan yürüyüp kayanın altında kalabilirdi. Glenn çocuğun hayatını kurtardı. Dolayısıyla buradaki tek amacımız Goblin Vadisi'ndeki insanların hayatlarını kurtarmak." 

Salt Lake Tribune gazetesi tarafından röportaj yapılan şahıslar, halk için iyi bir iş yaptıklarını düşündüklerini iddia ettiler. Gazeteye şöyle dediler:

Elimi kayaya koyduğum gibi hareket etti. Orada oturuyorduk ve 'Ya bu kaya birisinin üzerine düşüp de öldürürse?' diye düşündük. Gerçekten itmem gerektiğini düşündüm.

Her ne kadar çocuklar iyi niyetli olduklarını iddia etseler de, Emery Bölgesi Savcısı çocuklar hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. 

Goblinler, daha sert kayaların, daha yumuşaklar üzerinde durmasıyla oluşan kayaç yapıları olarak biliniyor. Milyonlarca yıl boyunca aşınan kayaçlardan sert olanları, altlarındaki yumuşak katmanları koruyor ve bu yapılar oluşuyor. Goblin Vadisi'ndeki kayalar Jurassic döneme kadar, günümüzden 160 milyon yıl öncesine dek geri gidiyor. 

İzci grubunun idari sorumlularından Deron Smith, çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı ve görüntüler karşısında şoke olduklarını, toplamda 3.7 milyon üyeleri ile sayısız gecelerini doğada geçirmiş olan izci kulüplerinin en temel ilkesinin "arkanda iz bırakma" olduğunu ve kişiler hakkında inceleme yapıldıktan sonra, gerekli kararların verileceğini söyledi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Huffington Post | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 12:02:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Önlem
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Gelişim
Anatomi
Dişler
Yiyecek
Boyut
Eczacılık
Bağışıklık Sistemi
Köpek
Molekül
Diş Hekimi
Etimoloji
Akciğer
İhtiyoloji
Endokrin Sistemi
Genom
Rna
Viral Enfeksiyon
Odontoloji
Uçuş
Transkripsiyon
Popülasyon
İklim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematiğin en azından büyük temel prensipleri konusunda kendimi geliştirmediğim için derin pişmanlık duyuyorum; zira bunu yapanların fazladan bir duyusu var gibidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder