Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Gen

İngilizce

Gene

Açıklama

Kromozom üzerinde belirli bir yer işgal eden, fiziksel özelliklerin ve canlıya ait fonksiyonların kalıtımının temel birimidir. Kalıtsal karakterlerin ebeveynden yavrulara aktarılmasını sağlar. Tek bir gen belirli bir DNA veya bazı durumlarda RNA uzunluğuna ve nükleotit sayısına sahiptir. Genler protein sentezini yönetir, kendilerini eşler ve RNA tiplerinin sentezini yaparlar. 

Mor Yalancı Erişte Otu (Brachypodium distachyon) türünde bulunan APX geninin Tek Nükleotit Çokbiçimliliği sonucu oluşan farklı dizilimleri aşağıda verilmiştir. Her sıra, bir geni temsil etmektedir. Her bir harf, bir nükleotide denk gelmektedir. Nükleotitlerin toplamı, geni oluşturmaktadır.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • S.Karol, et al. (2018). Biyoloji Terimleri Sözlüğü. ISBN: 9789751610126. Yayın Evi: Türk Dil Kurumu Yayınları.
  • N.Luo, et al. Nucleotide Diversity And Linkage Disequilibrium In Antioxidant Genes Of Brachypodium Distachyon. (2018, Ağustos 11). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Science Direct

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder