Geçiş türlerinin evrimi

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Geçiş türlerinin evrimi

İngilizce

Trans Species Evolution

Açıklama

MHC alelik çeşitliliğin çok tercih edilen türü.

 

 

Bir alelin veya alelik soyunun yaşı türlerden daha büyüktür.Bu nedenle, ortak alelik soylar, ortak bir atadan mirastır ve türe özgü mutasyonel çeşitlenme, bu soy içinde meydana gelmiştir. Örneğin, hiçbir tek MHC sınıf I aleli, insanlar ve şempanzeler arasında paylaşılmaz, ancak soydaki birçok benzerlik, polimorfik motifler ve bireysel değişimler gözlenebilir.
Bunun bir sonucu, belli alellerin, aynı tür içerisinde aynı gen bölgesinin diğer alellerine göre, bağlı bulundukları alellere daha benzer hale gelecek olmalarıdır.Kökeni, türleşme olaylarının öncesine ait MHC alel ailelerinin uzun süreli devamlılıkları, ''geçiş türleri evrimi'' olarak adlandırılır.

 

http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00187453?LI=true#page-1

 

 

Rekombinaz

3' translasyon olmayan bölge

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim