Galileo, Roman Katolik Kilisesi'ne Karşı... Tam 359 Yıl Boyunca!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Vatikan'daki Roman Katolik Kilisesi'nin, Kopernik ve Galileo gibi astronomlar tarafından ortaya konulan Dünya'nın Güneş etrafında döndüğü konusundaki gerçeği kabulü tam 359 yıl sürmüştür! Katolik Kilisesi, 31 Ekim 1992 Cumartesi günü Papa John Paul II tarafından yapılan açıklama ile Dünya'nın gerçekten de Güneş etrafında döndüğünü kabul etmiştir.

Galileo, Roman Engizisyon Mahkemesi tarafından 1633 yılında, yani 69 yaşındayken ev hapsine mahkum edilmiş, tüm iddialarını ve akademik çalışmaları hakkında söylediklerini geriye almaya zorlanmış, bütün kitapları ve yeni kitap yazması yasaklanmıştır (yani sanılanın aksi ölüme makhum edilmemiş, bir akademisyen için daha bile beterine mahkum edilmiştir). Bu şekilde 8 yıl yaşayan Galileo, 1641 yılında bir "şiddetli sapkınlık suçlusu" olarak hayata gözlerini yummuştur. Ölümünden bir asır kadar sonra 1757 yılında Giuseppe Baretti'nin kitabı "İtalyan Kütüphanesi"nde şöyle anlatılmaktadır:

"Mahkemeden çıktığı anda, önce gökyüzüne, sonra yere baktı, ayağını yere vurdu ve derin düşüncelerle 'Eppur si muove' (Yine de dönüyor...) dedi, Dünya'yı kast ederek..."

Bu sözün Galileo'nun sarf ettiği asla kesinleştirilmemiş olsa da, onunla bütünleşmiş olduğu bir gerçektir. Bu 3 basit sözcüğün altında yatan müthiş anlamlar, günümüze de ışık tutar niteliktedir.

Kilise'nin Dünya'nın kendi etrafında ve Güneş etrafında döndüğüne dair böylesine temel bir gerçeği kabul etmesi yönündeki ilk adımlar 2 yüzyıl sürmüştür: 1835 yılında "Kilise Tarafından Yasaklı Kitaplar" listesinden Galileo'nun çalışmaları çıkarılmıştır. Sonrasında da, sözünü ettiğimiz gibi, cezanın infazından 359 yıl sonra, kilise bilimsel gerçeği kabul etme lütfunda bulunmuştur.

Tarantula - Kurbağa İşbirliği ve Evrimi

Deniz Gergedanı (Narwhal) ve Devasa ''Boynuzları''

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim