Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!

Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı! Search Engine Journal
4 dakika
1,575
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

Avrupa Evrimsel Biyoloji Topluluğu (European Society for Evolutionary Biology, ESEB), Evrim Ağacı'nın internet sitesinin geliştirilmesi ve güvenilir bir araç haline gelebilmesi için 2012 yılından itibaren yaklaşık 1 yıl süreyle Evrim Ağacı'nın çalışmalarını maddi ve akademik olarak desteklemiştir. 2012-2013 yılları boyunca Türkiye'nin dört bir yanında düzenlediğimiz seminer ve etkinlikleri, ESEB bünyesinde yapmış bulunmaktayız. Hem onların desteği, hem bizim azim ve kararlılığımız sayesinde toplamda 1.000'i aşkın okurumuza doğrudan ulaşma ve onlarla bilgilerimizi paylaşma imkanı bulduk. Çalışmalarımız, kaldığı yerden, hızlanarak devam edecektir.

Bu süreç içerisinde, Evrim Ağacı tüm hızı ve gücüyle büyürken, elbette bundan rahatsızlık duyan ve ellerinde herhangi bir bilimsel ya da teknik veri, arkaplan veya bilgi bulunmadığından ötürü yalan, çarpıtılmış, gerçeği yansıtmayan yollara başvurarak Evrim Ağacı'nı karalamak, küçümsemek ve hatta akılları sıra bitirmek isteyen bazı kitleler de oluşmuştur. Bunu, zamanında da tüm detaylarıyla belirttiğimiz ve bu saldırganların argümanlarını çürüttüğümüz gibi, tüm okurlarımız ve destekçilerimizle birlikte, Türkiye'deki bilimin anlaşılması ve öğrenilmesi üzerinde yarattığımız olumlu değişime, kısaca okurlarımızdan aldığımız güçle elde ettiğimiz başarıya bağlıyoruz. Elbette bilim düşmanları, bilim karşıtları ve sahtebilimciler her zaman hayatımızda olacak ve halkın gerçeklere ulaşmasından korku duyacaklardır.

Bu çevrelerden bazıları, destekçimiz ve dayanaklarımızdan biri olan ESEB'e de bizi "ihbar etmekten" geri durmamış; sözde "hatalarımız" konusunda aklı başında ve düşünen her okurumuzun yaptığı gibi doğrudan bize ulaşmak yerine, doğrudan-dolaylı yollarla bizi destekleyenlere ulaşmış, bahsettiğimiz kirli ve bayağı emelleri doğrultusunda halkın gözünde Evrim Ağacı'nın değerini düşürmeye çalışmışlardır. Anlayacağınız, bu bilim düşmanlarının girişimi, tam teşekküllü bir "bitirme operasyonu" olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nın Türkiye'deki yeri hakkında pek bilgisi olmayan ESEB de, haklı olarak iddialar ve aldıkları bilgiler doğrultusunda kendi bünyesinde görev alan, Türkiye'de yaşamayan ama Türkçe konuşan iki akademisyeni birkaç ay boyunca hem yayın kalitesi, hem de geriye dönük olarak Evrim Ağacı'nı denetleme ve inceleme konusunda görevlendirmiştir.

ESEB'in Bilirkişi Kararı: Evrim Ağacı'nın İçerikleri Kalitelidir ve Desteklenmeyi Hak Etmektedir!

Birkaç gün önce doğrudan ESEB tarafından bize gönderilen resmi bir e-postaya göre, iki gözlemci akademisyen de ortak bir kararda buluşarak, Evrim Ağacı'nın yaptığı işlerin hemen her zaman faydalı, herhangi bir bilimsel-teknik-pratik hatası bulunmayan ve kaliteli olduğunu bildirmiştir. Akademisyenlerden biri şunları söylemektedir:

Her ne kadar bazı işleri farklı yürütmelerini tercih edebilecek olsam da, yaptıkları iş son derece başarılıdır ve benim naçizane fikrim, ESEB tarafından desteklenmeleri gerektiği yönündedir.

İkinci akademisyen ise şunları söylüyor:

Yaptıkları işlerin neredeyse tamamı kalitelidir.
ESEB'in Gönderdiği e-posta
ESEB'in Gönderdiği e-posta

Bunun haricinde sitenin ve oluşumun akademik arkaplanının gelişimi ve halka ulaşımının bilimsellik düzeyinin arttırmak için birkaç ufak tavsiyeyi de raporlarına eklemeyi unutmamışlardır. ESEB, bize ilettiği bilgilendirme sırasında yaptığımız işlerden ötürü Evrim Ağacı'nı takdir ettiklerini ve çalışmalarımızın hızlanarak sürmesini temenni ettiklerini belirtmişlerdir. ESEB, bunlardan bahsederken şu sözleri kullanmaktadır:

Tüm Reklamları Kapat

Belirtmek isteriz ki iki gözlemci akademisyenimiz de çalışmalarınızı önemli ve kıymetli bulmaktadır. Bundan dolayı minnettar olduğumuzu tarafınıza iletmek isteriz.

Gözlemci akademisyenlerin verdiği tavsiyeler arasından ESEB en önemli ikisini seçmiş ve bize iletmiştir: şahsi inançlardan biraz daha uzak durmak ve yazıların güvenliğinin sağlanması için denetleyici bir yapı kurmak

İlk önerilerini ilkelerimiz gereği her zaman haklı ve geçerli olduğunu kabul ediyor, ancak bu önerinin Evrim Ağacı'na yapılmasını yakışıksız buluyoruz. Zira Evrim Ağacı hiçbir zaman insanların şahsi inançlarını dikkate almamış, her zaman bilimin yolundan yürümüştür. Ancak bu tavsiyenin yapılma nedeninin oldukça spesifik ve belirli bir konuya yönelik olduğunu düşünmekteyiz; Evrim Ağacı'nın genel tutumuna yönelik bir tavsiye olduğu kanısında değiliz. Zira akademisyenlerden biri konuyla ilgili şunu söylemektedir:

Şahsi olarak Behe gibi bir insanın evrimi kabul edip etmediği ile ilgili bir makalenin evrimsel biyoloji tartışmalarına herhangi bir entelektüel katkı sunduğunu düşünmüyorum. Evrim Ağacı oluşumuna, konuyla ilgili mitleri ve yanlışları aydınlatmak amacıyla kullanmadıkları veya doğrudan soru olarak sorulmadığı sürece, yaratılışçıların fikir ve inançlarına yer vermemeleri gerektiğini önemle tavsiye ediyorum.

İkinci akademisyen ise konuyla ilgili şunları söylemektedir:

Bana kalırsa, Evrim Ağacı oluşumu, akıllı tasarım gibi tartışmalı iddialardan uzak durarak bilgiler vermelidir.

Zaten Evrim Ağacı'nın Makale Arşivi'ne bakılacak olursa, 500 civarındaki makalemizin sadece 2-3 tanesinin bu konularla alakalı olduğu, onların da bilimsel sınırlarının son derece keskin olarak çizildiği görülecektir. Yine de, tavsiyelerinden ötürü teşekkür ederiz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İkinci tavsiyeyle ilgili olarak da zaten yazılarımız düzenli olarak gerek diğer ekip arkadaşlarımız, gerek akademisyenler, gerekse de siz okurlarımız tarafından denetlenmekte ve düzeltilmektedir. Ancak ESEB'in sunduğu gibi bir komiteyi de kurmak için gerekli altyapıyı sağlama çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.

Bu güzel haberleri sizlerle de paylaşmak istedik. Tüm anlattıklarımızı tek bir cümleyle özetleyecek olursak: Evrim Ağacı'nın çalışmaları, sadece akademisyenlerden oluşan Avrupa Evrimsel Biyoloji Topluluğu (ESEB) tarafından "yüksek kaliteli" ve "bilimsel hatalardan arınmış" olarak tasdiklenmiştir.

Bu, hepimizin başarısıdır!

Tüm okurlarımız huzurunda ESEB'e, ESEB'in huzurunda tüm okurlarımıza teşekkürü borç biliriz!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 08:21:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1356

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!. (21 Ağustos 2013). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1356
Ağacı, E. (2013, August 21). Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1356
E. Ağacı. “Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 21 Aug. 2013, https://evrimagaci.org/s/1356.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, August 21, 2013. https://evrimagaci.org/s/1356.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close