Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!
Evrim Ağacı'nın Çalışmaları, ESEB Tarafından ''Kaliteli'' Olarak Onaylandı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Evrim AğacıAvrupa Evrimsel Biyoloji Topluluğu (European Society for Evolutionary Biology, ESEB) tarafından 1 yılı aşkın bir süredir desteklenmektedir. Geçtiğimiz sene yaptığımız seminer ve etkinlikleri ESEB bünyesinde yapmış bulunmaktayız ve hem onların desteği, hem bizim istekliliğimiz sayesinde toplamda 1.000'i aşkın okurumuza doğrudan ulaşma ve onlarla bilgilerimizi paylaşma imkanı bulduk. Çalışmalarımız, kaldığı yerden devam edecektir.

Bu süreç içerisinde, Evrim Ağacı tüm hızı ve gücüyle büyürken, elbette bundan rahatsızlık duyan ve ellerinde herhangi bir bilimsel ya da teknik veri, arkaplan veya bilgi bulunmadığından ötürü yalan, çarpıtılmış, gerçeği yansıtmayan yollara başvurarak Evrim Ağacı'nı karalamak, küçümsemek ve hatta akılları sıra bitirmek isteyen bazı kitleler de oluşmuştur. Bunu, zamanında da tüm detaylarıyla belirttiğimiz ve bu densiz saldırıların argümanlarını çürüttüğümüz gibi, tüm okurlarımız ve destekçilerimizle birlikte Türkiye biliminde ve Türkiye insanlarının bilime yaklaşımında yarattığımız olumlu değişime, kısaca sizden aldığımız güçle elde ettiğimiz başarıya bağlıyoruz. Elbette her zaman bilim düşmanları, bilim karşıtları ve sahtebilimciler hayatımızda olacak ve halkın gerçeklere ulaşmasından korku duyacaktır.

Bu çevrelerden bazıları, destekçimiz ve dayanaklarımızdan biri olan ESEB'e de bizi "ihbar etmekten" geri durmamış; sözde "hatalarımız" konusunda aklı başında ve düşünen her okurumuzun yaptığı gibi doğrudan bize ulaşmak yerine, doğrudan-dolaylı yollarla bizi destekleyenlere ulaşmış, bahsettiğimiz kirli ve bayağı emelleri doğrultusunda halkın gözünde Evrim Ağacı'nın değerini düşürmeye çalışmışlardır. 

Evrim Ağacı'nın Türkiye'deki yeri hakkında pek bilgisi olmayan ESEB de, haklı olarak iddialar ve aldıkları bilgiler doğrultusunda kendi bünyesinde görev alan, Türkiye'de yaşamayan ama Türkçe konuşan iki akademisyeni birkaç ay boyunca hem yayın kalitesi, hem de geriye dönük olarak Evrim Ağacı'nı denetleme ve inceleme konusunda görevlendirmiştir. 

Birkaç gün önce doğrudan ESEB tarafından bize gönderilen resmi bir e-postaya göre, iki gözlemci akademisyen de ortak bir kararda buluşarak, Evrim Ağacı'nın yaptığı işlerin hemen her zaman faydalı, herhangi bir bilimsel-teknik-pratik hatası bulunmayan ve kaliteli olduğunu bildirmiştir. Akademisyenlerden biri şunları söylemektedir:

"Her ne kadar bazı işleri farklı yürütmelerini tercih edebilecek olsam da, yaptıkları iş son derece başarılıdır ve benim naçizane fikrim, ESEB tarafından desteklenmeleri gerektiği yönündedir." 

İkinci akademisyen ise şunları söylüyor:

"Yaptıkları işlerin neredeyse tamamı kalitelidir."

Bunun haricinde sitenin ve oluşumun akademik arkaplanının gelişimi ve halka ulaşımının bilimsellik düzeyinin arttırmak için birkaç ufak tavsiyeyi de raporlarına eklemeyi unutmamışlardır. ESEB, bize ilettiği bilgilendirme sırasında yaptığımız işlerden ötürü Evrim Ağacı'nı takdir ettiklerini ve çalışmalarımızın hızlanarak sürmesini temenni ettiklerini belirtmişlerdir. ESEB, bunlardan bahsederken şu sözleri kullanmaktadır:

"Belirtmek isteriz ki iki gözlemci akademisyenimiz de çalışmalarınızı önemli ve kıymetli bulmaktadır. Bundan dolayı minnettar olduğumuzu tarafınıza iletmek isteriz."

Gözlemci akademisyenlerin verdiği tavsiyeler arasından ESEB en önemli ikisini seçmiş ve bize iletmiştir: şahsi inançlardan biraz daha uzak durmak ve yazıların güvenliğinin sağlanması için denetleyici bir yapı kurmak

İlk önerilerini ilkelerimiz gereği her zaman haklı ve geçerli olduğunu kabul ediyor, ancak bu önerinin Evrim Ağacı'na yapılmasını yakışıksız buluyoruz. Zira Evrim Ağacı hiçbir zaman insanların şahsi inançlarını dikkate almamış, her zaman bilimin yolundan yürümüştür. Ancak bu tavsiyenin yapılma nedeninin oldukça spesifik ve belirli bir konuya yönelik olduğunu düşünmekteyiz; Evrim Ağacı'nın genel tutumuna yönelik bir tavsiye olduğu kanısında değiliz. Zira akademisyenlerden biri konuyla ilgili şunu söylemektedir:

"Şahsi olarak Behe gibi bir insanın evrimi kabul edip etmediği ile ilgili bir makalenin evrimsel biyoloji tartışmalarına herhangi bir entellektüel katkı sunduğunu düşünmüyorum. Evrim Ağacı oluşumuna, konuyla ilgili mitleri ve yanlışları aydınlatmak amacıyla kullanmadıkları veya doğrudan soru olarak sorulmadığı sürece, yaratılışçıların fikir ve inançlarına yer vermemeleri gerektiğini önemle tavsiye ediyorum."

İkinci akademisyen ise konuyla ilgili şunları söylemektedir:

"Bana kalırsa, Evrim Ağacı oluşumu, akıllı tasarım gibi tartışmalı iddialardan uzak durarak bilgiler vermelidir."

Zaten Evrim Ağacı'nın Makale Arşivi'ne bakılacak olursa, 500 civarındaki makalemizin sadece 2-3 tanesinin bu konularla alakalı olduğu, onların da bilimsel sınırlarının son derece keskin olarak çizildiği görülecektir. Yine de, tavsiyelerinden ötürü teşekkür ederiz.

İkinci tavsiyeyle ilgili olarak da zaten yazılarımız düzenli olarak gerek diğer ekip arkadaşlarımız, gerek akademisyenler, gerekse de siz okurlarımız tarafından denetlenmekte ve düzeltilmektedir. Ancak ESEB'in sunduğu gibi bir komiteyi de kurmak için gerekli altyapıyı sağlama çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.

Bu güzel haberleri sizlerle de paylaşmak istedik. Tüm anlattıklarımızı tek bir cümleyle özetleyecek olursak: Evrim Ağacı'nın çalışmaları, sadece akademisyenlerden oluşan Avrupa Evrimsel Biyoloji Topluluğu (ESEB) tarafından "yüksek kaliteli" ve "bilimsel hatalardan arınmış" olarak tasdiklenmiştir.

Bu, hepimizin başarısıdır!

Tüm okurlarımız huzurunda ESEB'e, ESEB'in huzurunda tüm okurlarımıza teşekkürü borç biliriz!

Evrim Ağacı ekibi adına,

ÇMB

Yüksek Yerlerde Yaşamanın Genetik Adaptasyon Mekanizması Aydınlatıldı!

Polenler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim