Evrim Ağacı

Evrim Ağacı COVID-19 Araştırmasına Katılın: Belirtilerinizi Bugün Belirtim.com Sistemine Girdiniz mi?

Belirtim.com Üzerinden Veri Girişi Yaparak, Bilim İnsanlarının COVID-19 Koronavirüs Hastalığını Daha İyi Anlamasını Sağlayabilirsiniz!

Evrim Ağacı COVID-19 Araştırmasına Katılın: Belirtilerinizi Bugün Belirtim.com Sistemine Girdiniz mi?
Araştırmaya katılmak için tıklayın.
Belirtim.com
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Türkiye'de COVID-19 salgınının yayılımını, belirtilerini ve dinamiklerini bilimin ışığında anlamamıza yardım edebilirsiniz! İşe yaraması için hedefimiz, bu yazıyı okuyan okurlarımızın her birinin bu bağlantıyı paylaşması. Çünkü bu araştırmayı ne kadar yayarsak, salgını da o kadar iyi tanıyabiliriz.

Hemen başlayın: https://belirtim.com/

Amaç

Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19), SARS-CoV-2 isimli bir virüs sebebiyle geçirilen bir hastalıktır. Nisan 2020 itibariyle bu hastalık, küresel bir salgın (pandemi) şeklinde, tüm Dünya’da ve dolayısıyla Türkiye’de yayılmayı sürdürmektedir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak ve gelişmeleri takip etmek için Evrim Ağacı’nın COVID-19 raporuna uğrayabilirsiniz.

Şu andaki bilimsel veriler ışığında, COVID-19 testi yaptırmayan ya da hastalığı hafif/orta şiddetteki semptomlarla evde geçiren birçok birey olduğu düşünülmektedir. Bir ülkenin nüfusunu oluşturan her bir birey, düzenli olarak test edilmediği sürece, COVID-19 hastalığının o ülke içinde gerçekten ne kadar yaygın olduğunu tespit etmek mümkün değildir.

Dahası, hastalığın tüm semptomları ve semptom-öncesi dönemdeki gelişimi, tedavi sonrası gidişatı gibi detaylar da henüz tam olarak bilinmemektedir. Örneğin enfeksiyonun seyri içinde hangi semptomların hangi noktada başladığı gibi detaylar halen aydınlatılmaya çalışılmaktadır.

Buna ek olarak salgının nüfus içinde nasıl kümelendiği, risk faktörleri, aile fertleri ve hanehalkı içindeki geçişi, virüse yakalanma riskinin daha yüksek ve daha düşük olduğu yerler gibi detaylar tam olarak aydınlatılmış değildir.

Bu araştırmanın amacı, bu soru işaretlerine yönelik olarak toplanan verilerin akademik analizi sayesinde Türkiye'de COVID-19 hastalığının yayılımına, semptomlarına, dinamiklerine ve niteliklerine dair daha net bir fikir elde edebilmektir.

Bu siteyi kullanarak ve sağlık durumunuza dair verileri bizlerle paylaşarak, Türkiye’deki ve Dünya’daki bilim insanlarının COVID-19 hastalığını daha iyi tanımasını ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki durumunu daha yakından takip etmesini mümkün kılacaksınız.

Bu site akademisyenlere ve bilim insanlarına yardım etmenizi sağlamaktadır; ancak amacımız size herhangi bir tıbbi tavsiyede bulunmak değildir. Bu sitede size COVID-19 hastalığına veya genel sağlık durumunuza yönelik herhangi bir tıbbi bilgi veya tavsiye verilmeyecektir. Eğer tıbbi tavsiye ihtiyacı duyuyorsanız, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 Bilgi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında

Araştırma 2 kısımdan oluşacak biçimde hazırlanmıştır: İlk kısımda COVID-19 ile ilişkili semptomlara ve bunların tedavisine yönelik bilgiler toplanmaktadır ve bu kısmın aralıklarla (mümkünse her gün) yeniden doldurulması istenmektedir.

İkinci kısımda ise bir defaya mahsus olmak üzere kısa sürede değişmesi beklenmeyen bir takım temel demografik bilgiler, görüş/kanı bilgileri ve ek sağlık bilgileri toplanmaktadır.

Veri girişi yapabilmek için, ana sayfadaki "E-posta ile devam et" tuşunu kullanarak kayıt olabilir veya "Anonim Olarak Devam Et" tuşunu kullanarak TAMAMEN ANONİM olarak devam edebilirsiniz. Anonim olarak devam ederseniz e-posta ve şifrenizi daha sonra belirleyebilirsiniz.

Kayıt olmadan devam etmeniz ve tarayıcı çerezlerini silmeniz halinde farklı günlerde girdiğiniz semptom bilgilerinin birbiriyle ilişkilendirilmesi mümkün olmayacaktır.

Daha fazla teknik detayı, "İzin ve Açık Rıza" sayfasından öğrenebilirsiniz.

Veri İşleme

Bu araştırmada veri işlemenin amacı, Amaç kısmında izah edildiği üzere COVID-19 hastalığının yayılımını ve dinamiklerini daha iyi bir şekilde tanımaktır. Bu nedenle verileriniz anonim hale getirilerek araştırma, planlama ve istatistik amaçlarıyla işlenecektir.

Bize gönderdiğiniz veriler, veri setlerine dönüştürülecek ve genel olarak üç şekilde kullanılacaktır:

 1. Veri Görselleştirme: Siteyi kullanan tüm kullanıcıların verileri bir bütün olarak derlenecek ve Evrim Ağacı internet sitesi üzerinden toplam bilanço/küme bilgisi olarak paylaşılacaktır. Bu sayede herkesin COVID-19 salgınının Türkiye’deki durumunu takip etmesi mümkün olacaktır. Verileriniz bu şekilde paylaşılmadan önce anonimleştirilecek ve kümelenmiş halde sunulacaktır. Bu sayede tekil kişiler ile ilişkilendirilmesi mümkün olmayacaktır. Konum izni vermeniz halinde toplayacağımız cihaz konum bilgilerinizin hassasiyeti, veri görselleştirme sırasında bir çeşit rastgeleleştirme ve gürültü ekleme fonksiyonundan geçirilerek düşürülecektir. Bu sayede veri görselleştirme araçlarını kullanarak spesifik konumunuzun tespit edilmesi mümkün olmayacaktır.
 2. Veri İşleme ve Akademik Yayın: Toplanan veriler bir bütün olarak işlendikten sonra, farklı değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemler kullanılarak tespit edilmeye çalışılacak, bu sayede hastalığın dinamikleri ve gelişiminin daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. İşlenen veriler, hakemli dergilerde akran denetiminden geçirilmiş bir şekilde yayınlanacaktır. Bu dergilerde yayınlanan verilerin size geri takip edilmesi mümkün olmayacaktır.
 3. Tıp ve Araştırma Enstitüleriyle Paylaşım: Bizimle paylaştığınız veriler, öncelikli olarak veri analizini yapacak olan St. Andrews Üniversitesi’ndeki uzmanlar ve araştırmacılar ile paylaşılacaktır. COVID-19 salgını ile mücadele edilmesini kolaylaştırmak adına Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki ve haricindeki diğer tıp ve araştırma enstitüleriyle de paylaşılabilir. Bu veriler, Veri İşleme kısmında anlatıldığı gibi anonimeştirilerek paylaşılacaktır.

Bu siteyi kullanmak ve formu doldurmak tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Cevaplarınız, gizli ve tercihinize bağlı olarak anonim bir şekilde tutulmaktadır. Dilediğiniz noktada formu doldurmayı bırakabilir ve cevaplamak istemediğiniz soruları atlayabilirsiniz. Herhangi bir verinizi paylaşmak istemezseniz, bu siteyi kullanmayı şimdi sonlandırabilirsiniz.

Bizden Bir Mesaj...

Bu sistemi geliştirebilmek için ekip olarak son haftayı uykusuz geçirdik; ancak bu salgını yenmek istiyorsak, her bilgi kırıntısına ihtiyacımız olacak.

Bu araştırma anketi, yapbozun en önemli parçalarını tamamlamamızı sağlayacak biçimde, emsallerini örnek alarak geliştirildi.

Anket çalışması ve akademik analiz, Evrim Ağacı olarak biz ve St. Andrews Üniversitesi'nden Bulaşıcı Hastalıklar ve Viroloji Uzmanı Dr. Müge Çevik tarafından sürdürülecek. Süreç içinde St. Andrews Üniversitesi'nden diğer uzmanlar da analize dahil olacaklar.

Eğer bize ve bilime katkı sağlamak isterseniz, şu 2 şeyi yapabilirsiniz:

 1. Anketi hemen şimdi, sonrasındaysa belirli aralıklarla (mümkünse her gün), eksiksiz bir şekilde doldurabilirsiniz.
 2. Bu yazımızı tüm sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak, çevrenizi de bilgilendirebilir ve araştırmaya katılmaya teşvik edebilirsiniz.

Bilginin gerçekten de güç olduğunu gördüğümüz günlerden geçiyoruz.

Bu salgını her birimiz kendi uzmanlık alanlarımızdaki yetkinliğimizi ortaya koyarak ve elimizden geleni yaparak, hep birlikte yeneceğiz!

Hemen başlayın: https://belirtim.com/

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 12
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:13:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8541

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Korkularla dolu bir beyinde hayallere yer yoktur.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder