Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evet; aynen öyle. Evren'in sonuna dair 2 ana senaryo var idi. Birincisi ''ısı ölümü''dür; ''var idi'' dememizin sebebi, diğer senaryonun, son gelişmelerden sonra olasılık kaybetmesidir.

Sıcak patlama ve kaotik bir karmaşa ile var olan Evren, zaten soğumaya ''çalışmaktadır''. Evren genişlemeye devam edecek ve yeteri kadar büyüyünce, yoğunluğu aşırı azalacak ve sıcaklığı kararı kadar düşecek, bunun sonunda Evren donacaktır. Bu, enerji kaynaklarının (yıldızlar gibi) gittikçe ''yerel'' kalması sonucu meydana gelebilir. Bunu şöyle örneklendirebiliriz: 50 metrekarelik bir odayı ısıtmak, 1000 metrekarelik bir kapalı ortamı ısıtmaktan kolaydır. Evren de yeterince genişledikten sonra, enerjinin ulaşamadığı yerler söz konusu olacaktır ve ''son durak''. Big Bang'den itibaren 5 milyar yıl geçene kadar, Evren'in genişleme hızı yavaş yavaş azalıyordu; fakat genişlemeyi sürükleyen karanlık enerjinin varlığı, Evren'in toplam kütlesini yenerek gittikçe hızlanmaya başladı; bu da bir dipnot olarak kalabilir.

Diğer olasılığın, yani ''Isı Ölümü''nün gölgesinde kalan ''Büyük Çöküş''e göre ise Evren'in itme gücü bitince, çekme gücü başlayacak ve böylece büzüşecek; gök cisimleri çarpışarak kaynaşacak ve büyük bir patlamayla, Evren tekrar genişlemeye başlayacaktır. ''Gold Evreni'' olarak bilinen bu modelde, evren Büyük Patlama ile başlar sonra yükselen entropi ve zamanın termodinamik oku, genişlemeyi işaret eder. Evren, çok düşük yoğunluğa ulaşınca çekilmeye başlar. Böylelikle entropi çok fazla alçalır ve zamanın termodinamik oku bu kez ters istikameti işaret eder; Evren çok düşük entropi ve çok yüksek yoğunlukta Büyük Çöküş ile sona erer. Büyük Patlama'nın daha önceki Büyük Çöküş'lerden meydana geldiği ihtimalini ortadan kaldırmamasına rağmen, özellikle Evren'in genişlemesinin hızlandığı tespiti ile bilimsel çevrelerde en çok kabul edilen, ''Isı Ölümü'' adı verilen, Evren'in en sonunda ısı ölümü ile tamamen son bulabilmesi görüşü olmuştur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:34:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/863

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kanıtın yokluğunda ileri sürülen fikirlere ne denir, biliyor musunuz? Önyargı.”
Michael Crichton
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder