Tüm Reklamları Kapat
Yo-Yo Ma
Fragmanı İzle

Yo-Yo Ma (馬友友)

Youtube Kanalı
2014
EA Puanı
10.0 10
3 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Yo-Yo Ma, (d.7 Ekim 1955 Paris, Fransa) Çinli ve Amerikan çellist ve söz yazarıdır. Diskografisinde bulunan 75'i aşkın albüm ile 15 defa Grammy Ödülü kazanmıştır. Annesi şarkıcı, babası ise besteci ve müzik öğretmeniydi. İlk konserini 5 yaşında verdi. Ailesiyle birlikte 7 yaşında ABD’ye göç edip eğitimini ünlü müzik okulu Julliard’da sürdürdü ve 1976’da Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu. Kendisine 1991’de onursal doktora unvanı verildi. Pablo Cassals ve David Popper'in üslubunu 21. yy'a taşıdığı için '‘Mesih'' olarak sıfatlandırılır. Tango müziğini çello ile yorumlayan ilk çellisttir. 2001’de Ulusal Sanat Madalyası’nı kazandı.

3 yaşında keman dersleri almaya başladı. Çello çalmaya başladığında 4 yaşındaydı. Bu erken başarısını babasının öğretme stiline ve titizliğine bağlar. 16 yaşındayken akranları gibi konservatuvara gitmek yerine Harvard Üniversitesi’ne gitmek istemişti çünkü müziğin dışındaki hayatı da tecrübe etmek istemişti. Üniversite hayatını tecrübe etmekte kararlı olan Ma, gösterilerini üniversiteyle sınırladı ve antropolojiden Alman edebiyatına kadar birçok ders aldı. 1976’da sosyal bilimler diplomasıyla mezun oldu.

Harvard’dan mezun olduktan sonra Ma, müzik kariyerine odaklanmaya çoktan hazırdı ama ciddi ve riskli bir skolyoz ameliyatı oldu. 6 ay boyunca tüm vücudu alçıdaydı ve iyileşme süresince çalmasına izni yoktu. Bu risklere rağmen ameliyat başarıyla sonlandı. Bunlardan sonra kendisine yüksek talep vardı ve bazen konserler yıllar öncesinden rezerve ediliyordu. Tecrübe ve değişiklik kariyerine nitelik kazandırdı. Onun yeni zorlukları amansız takibi klasik müziğe geniş bir dinleyici kitlesi getirdi. Aslında o bir klasik müzisyenken çok yönlülüğüyle ve zor müzik türlerine olan geniş ilgisiyle biliniyordu. Barok parçalarına ve Amerikan Bluegrass’ına geleneksel Çin müziğine yoğunlaştığı kadar yoğunlaşmıştır.
Yo-Yo Ma, (d.7 Ekim 1955 Paris, Fransa) Çinli ve Amerikan çellist ve söz yazarıdır. Diskografisinde bulunan 75'i aşkın albüm ile 15 defa Grammy Ödülü kazanmıştır. Annesi şarkıcı, babası ise besteci ve müzik öğretmeniydi. İlk konserini 5 yaşında verdi. Ailesiyle birlikte 7 yaşında ABD’ye göç edip eğitimini ünlü müzik okulu Julliard’da sürdürdü ve 19 ... Daha fazla göster
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
Çince (中文)
Orijinal Başlık
馬友友
Yayınlanma Tarihi
18 Ağustos 2014
Kanal Kategorisi
Müzik
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
Sunucu
Seslendiren
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close