Tüm Reklamları Kapat
Uranyum Savaşları

Uranyum Savaşları (Uranium Wars, The Scientific Rivalry That Created the Nuclear Age)

Nükleer Çağı Başlatan Bilimsel Rekabet
Kitap
2009
EA Puanı
10.0 10
2 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Çoğumuz II. Dünya Savaşı sonunda Hiroşima ve Nagasaki'yi yerle bir eden atom bombalarını biliriz. Ancak pek azımız bu dev uğraşa yol açan hikâyenin bütününe hâkimiz: Uranyum nasıl keşfedilmişti, özellikleri nasıl araştırıldı, bilimcilerin oluşturduğu değişik ülkelerden çeşitli gruplar arasındaki acımasız rekabet uranyumun daha derin bir kavranışına nasıl yol açtı? Uranyum elementinin atomunun, küçük bir atom-altı parçacık kendisine çarptığında, basitçe ikiye bölünerek fisyon denen alışılmadık bir sürece maruz kaldığını pek az sayıda insan bilmektedir. Aczel bu kitabında radyoaktivitenin keşfinden, günümüzde uranyum zenginleştirmenin yol açtığı politik sorunlara kadar nükleer enerji ve nükleer silahlanma olgusunu mercek altına yatırıyor. Kitapta atom bombasına yol açan müthiş bilimsel keşiflerin yanı sıra, Marie Curie ve Lise Meitner gibi nükleer fiziği geliştiren kadın fizikçilerin yüzyıl başındaki erkek egemen toplumda yaşadıkları sıkıntıların da çok canlı bir tasviri yer alıyor.


"Fermat'nın Son Teorem/yazarından, açık ve derin bilimsel açıklamalar ve geniş bir araştırmanın sonucu olan bir kitap."
Discover


"Aczel konuyla ilişkili bilim insanlarının ahlaki duruşlarını, kişilikleri ve buluşları ile ilgili zengin anekdotlarla anlatıyor"
The Globe and Mail


"Nükleer bombanın nasıl yapıldığını, kullanıldığını ve geliştirildiğini çok güzel anlatıyor. Aczel hikayeyi günümüze kadar getiriyor"
The Times
Çoğumuz II. Dünya Savaşı sonunda Hiroşima ve Nagasaki'yi yerle bir eden atom bombalarını biliriz. Ancak pek azımız bu dev uğraşa yol açan hikâyenin bütününe hâkimiz: Uranyum nasıl keşfedilmişti, özellikleri nasıl araştırıldı, bilimcilerin oluşturduğu değişik ülkelerden çeşitli gruplar arasındaki acımasız rekabet uranyumun daha derin bir kavranışına ... Daha fazla göster
Yazar
Amir D. Aczel
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
Uranium Wars, The Scientific Rivalry That Created the Nuclear Age
Yayınlanma Tarihi
01 Eylül 2009
Yayınevi
Alfa Bilim
Son Baskı Sayısı
1
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 256
ISBN-10 6051064772
ISBN-13 9786051064772
Boyutları 13 x 21 cm
Son Baskı Tarihi 2012-06-01
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
1950 doğumlu Amerikalı Aczel, matematik ve bilim tarihi üzerine ders veren bir akademisyen olmasının yanı sıra bu konularda çok sayıda popüler bilim kitabı- nın yazarıdır. Matematik alanında çok sayıda araştırma makalesi ve iki ders kitabı bulunmaktadır. 2003 yılın- dan beri Boston Universitesi, Bilim Felsefesi ve Tarihi Merkezi'nde araştırmacı olarak çalışmakta, 2011 yılın- dan bu yana da Boston Massachusetts Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak matematik dersleri vermektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Eserleri arasında Present at the Creation: The Story of CERN and the Large Hadron Collider (2010), The Cave and the Cathedral (2009), The Jesuit and the Skull (2007), Descartes' Secret Notebook (2005), Pendulum: Léon Fo- ucault and the Triumph of Science (2003), Entanglement (2002), The Riddle of the Compass (2001), God's Equ- ation: Einstein, Relativity, and the Expanding Universe (1999) ve Fermat's Last Theorem (1997) bulunmaktadır.
1950 doğumlu Amerikalı Aczel, matematik ve bilim tarihi üzerine ders veren bir akademisyen olmasının yanı sıra bu konularda çok sayıda popüler bilim kitabı- nın yazarıdır. Matematik alanında çok sayıda araştırma makalesi ve iki ders kitabı bulunmaktadır. 2003 yılın- dan beri Boston Universitesi, Bilim Felsefesi ve Tarihi Merkezi'nde araştırmacı ola ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
ranvier boğumu
@raskreia
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close