Tüm Reklamları Kapat
Son İcadımız

Son İcadımız (Our Final Invention : Artificial Intelligence and the End of the Human Era)

Yapay Zeka Ve İnsanlık Çağının Sonu
Kitap
2013
EA Puanı
10.0 10
2 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
SON İCADIMIZ
YAPAY ZEKÂ VE İNSANLIK ÇAĞININ SONU

“Gelecek hakkında okumanız gereken beş kitaptan biri…”
Elon Musk, SpaceX’in Kurucusu

“Yüzyılımızın ve muhtemelen gelecek yüzyıllarımızın en önemli konusu olan yapay zekâ hakkında yazılmış can alıcı bir kitap. Türümüzün hayatta kalıp kalmayacağı meselesinin bir bilimkurgu meselesi olmasını dilerdim… ama gerçek.”
Jaan Tallinn, Skype’ın Kurucu Ortağı

Yapay zekâ, on yıl kadar kısa bir süre içinde insan zekâsını yakalayıp onu geçebilir. Dünyanın dört bir yanında şirketler ve devlet kurumları, Yapay Zekânın Kutsal Kâse’sine, başka bir deyişle insan düzeyindeki zekâya ulaşmak için milyarlar harcıyor. Bilim insanlarına göre yapay zekâya ulaşıldığında görülecektir ki onun da bizim gibi hayatta kalma dürtüsü baskın çıkacak. Bu nedenle hayal edebileceğimizden daha kurnaz, daha güçlü ve daha farklı bir rakiple mücadele etmek zorunda kalabiliriz.

James Barrat, Son İcadımız kitabında teknoloji vizyonerlerinin, endüstri gözlemcilerinin ve çığır açan yapay zekâ sistemlerinin profillerinden yararlanarak gelişmiş yapay zekâya yönelik bu pervasız ısrarın yaratacağı tehlikeleri gözler önüne seriyor. Şimdiye kadar insan zekâsının rakibi yoktu. Zekâsı bizim zekâmızı gölgede bırakan varlıklarla bir arada yaşayabilir miyiz? Dahası bu varlıklar bizi kabul edecek mi?


“İleri teknolojinin çok kısa bir süre içinde artık görmezden gelemeyeceğimiz korkunç gerçekleriyle yüzleşmenizi sağlayacak bir kitap mı arıyorsunuz? Buldunuz!”
The Washington Post

“Çok çok önemli bir kitap. Son İcadımız, birilerini rahatsız edecek!”
Huw Price, Cambridge Üniversitesi, Varoluşçu Risk Araştırma Merkezi Kurucu Ortağı

“Son İcadımız hakkında heyecan verici bir dedektif hikâyesi diyorlar… Doğru ama eksik, bana sorarsanız yirmi birinci yüzyılın en önemli problemi hakkında yazılmış en iyi kitap.”
Luke Muehlhauser, Open Philanthropy Project Kıdemli Araştırmacı Analist

“Bilimkurgu, Asimov’un Ben, Robot örneğinde olduğu gibi uzun zamandır insan benzeri makinelerin etkilerini araştırıyor lakin Barrat’ın derin bir tefekkürle kaleme aldığı Son İcadımız, meseleye bir doz gerçeklik katıyor.”
Science News

“Okuyacağınız satırların insanlığın en kritik meydan okumasına yönelik merak uyandırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylememe izin verin lütfen. Son İcadımız, yirmi birinci yüzyılı değiştiren kitap olacak!”
Michael Vassar, Tekillik Enstitüsü Eski Başkanı

“James Barrat, Son İcadımız kitabında kendini geliştiren yapay zekânın birkaç yıl içinde hayatımıza gireceğine dair güçlü örnekler veriyor. Alanında kanaat önderi addedilen bilim insanlarıyla yaptığı görüşmelerden, yapay süper zekânın tehlikeleri hakkında da derinlemesine analizler yapıyor. Bu analizler, teknoloji iyimserlerini bile durup düşünmeye sevk ediyor.”
Reason

“Son İcadımız, galibiyet çanlarının çalındığı bir dönemde neden en azından biraz endişelenmemiz gerektiğine dair güçlü bir örnek.”
NewYorker

“Son İcadımız, bir varoluşunuz olduğunu hatırlamanıza neden olacak.”
Singularity Hub

“Yapay zekâ alanındaki ilerlemeler, teknoloji severleri öylesine heyecanlandırıyor ki, kaygıları giderek artan azınlığın sesi duyulmuyor. Barrat, bu kaygıları duymakla kalmıyor, gür bir sesle duyurmaya çalışıyor.”
Kirkus Reviews

“Birazdan okuyacağınız satırlar, ‘düşünen’ makinelerin insanlık için nasıl birer tehlike olabileceğini dikkat çekici örneklerle ortaya koyuyor… Son İcadımız, hızla gelişen teknolojik becerinin renklendirdiği yakın geleceğe bir göz atmak isteyen okuyucular için mükemmel bir okuma sunuyor.”
New York Journal of Books

“Tamam, konu çetrefilli; şimdilik her şey de yolunda görünüyor. Peki, ya ışıklar gözlerimize perde indirdiyse? Ya perde kalktığında uçurumun kıyısında bulursak kendimizi? James Barrat, yapay zekânın öngörülen sonuçlarını çok güzel sorgulamış. Elinizden bırakamayacağınız bir kitabı okuyacaksınız.”
Bill Hibbard
SON İCADIMIZ YAPAY ZEKÂ VE İNSANLIK ÇAĞININ SONU “Gelecek hakkında okumanız gereken beş kitaptan biri…” Elon Musk, SpaceX’in Kurucusu “Yüzyılımızın ve muhtemelen gelecek yüzyıllarımızın en önemli konusu olan yapay zekâ hakkında yazılmış can alıcı bir kitap. Türümüzün hayatta kalıp kalmayacağı meselesinin ... Daha fazla göster
Yazar
James Barrat
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
Our Final Invention : Artificial Intelligence and the End of the Human Era
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 2013
Yayınevi
Pegasus Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 336
ISBN-10 6052999098
ISBN-13 9786052999097
Boyutları 14 x 21 cm
Son Baskı Tarihi 2020-11-15
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mitek Papilio
@MitekPapilio
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close