Tüm Reklamları Kapat
Race

Race

Are We So Different?
Kitap
2012
EA Puanı
8.5 10
2 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Amerikan Antropoloji Derneği'nin popüler ulusal halk eğitim projesinden ve müze sergisinden alınan görsellerle tam renkli olarak resmedilen "RACE: Are We So Different?" (Türkçesi: "Irk: Çok mu Farklıyız?"), temel ırk fikri ve bu kavramın tarihimiz boyunca nasıl değiştiği hakkında bir başlangıç sunuyor. Goodman, Moses ve Jones, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırk ve ırkçılığın çağdaş deneyimlerini ve ırkın yasaları, gelenekleri ve sosyal kurumları etkilemesinin genellikle görünmez olan yollarını araştırıyor. Ünlü akademisyenlerin yeni ve ilgi çekici makaleleri, ırk ve insan çeşitliliği kavramlarını ele almak için bireysel deneyimlerinden, tarihten ve bilimden örnekler sunuyor.

RACE: Are We So Different?, ırk fikrine erişilebilir ve büyüleyici bir bakış sunarken, popüler inanışın mevcut bilimsel anlayışla çoğu zaman nasıl tutarsız olduğunu gösteriyor. Sergi hakkında daha fazla bilgi ve diğer öğretim kaynakları www.understandingrace.org adresinde bulunabilir.
Amerikan Antropoloji Derneği'nin popüler ulusal halk eğitim projesinden ve müze sergisinden alınan görsellerle tam renkli olarak resmedilen "RACE: Are We So Different?" (Türkçesi: "Irk: Çok mu Farklıyız?"), temel ırk fikri ve bu kavramın tarihimiz boyunca nasıl değiştiği hakkında bir başlangıç sunuyor. Goodman, Moses ve Jones, A ... Daha fazla göster
Yazar
Alan H. Goodman
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 2012
Yayınevi
Wiley-Blackwell
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 276
ISBN-10 0470657146
ISBN-13 9780470657140
Boyutları 7,5 x 9,7 inc
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Alan H. Goodman Hampshire College'da Akademik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Fakülte Dekanı olarak görev yapmaktadır. İnsan çeşitliliği, eşitsizlik ve yoksulluğun biyolojik sonuçları üzerine kapsamlı yazılar kaleme almış bir biyolojik antropolog olan Goodman, AAA tarafından desteklenen ve NSF ile Ford Vakfı tarafından finanse edilen ulusal halk eğitimi projesinin eş başkanlığını yürütmektedir. Goodman, AAA'nın eski başkanıdır.

Yolanda T. Moses, Riverside'daki California Üniversitesi'nde Antropoloji Profesörü, Çeşitlilik, Mükemmellik ve Eşitlikten Sorumlu Rektör Yardımcısıdır. Bir kültürel antropolog olan Moses, karmaşık toplumlarda sosyal eşitsizlik ve Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Güney Afrika'da yükseköğretimde kültürel çeşitlilik konularında kapsamlı yayınlar yapmıştır. Orijinal sergiyi ve web sitesini tasarlayan seçkin akademisyenler ve küratörlerden oluşan Ulusal Danışma Komitesi'ne başkanlık eden Moses, AAA tarafından desteklenen ve NSF ve Ford Vakfı tarafından finanse edilen ulusal halk eğitimi projesinin eş başkanlığını yürütmektedir. Moses, AAA'nın geçmiş dönem başkanıdır.

Joseph L. Jones, Amerikan Antropoloji Derneği'nin eski RACE proje yöneticisidir. Ayrıca ırk ve köleliğin yarattığı stresler üzerine kapsamlı yazılar yazmıştır. Massachusetts Amherst Üniversitesi'nde "New York Afrika Mezarlığındaki Köleleştirilmiş Afrikalıların Erken Çocukluk Döneminde Kurşuna Maruz Kalmalarının Siyasi Ekolojisi" konulu doktora tezini tamamlamaktadır.
Alan H. Goodman Hampshire College'da Akademik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Fakülte Dekanı olarak görev yapmaktadır. İnsan çeşitliliği, eşitsizlik ve yoksulluğun biyolojik sonuçları üzerine kapsamlı yazılar kaleme almış bir biyolojik antropolog olan Goodman, AAA tarafından desteklenen ve NSF ile Ford Vakfı tarafından finanse edilen ulusal h ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Çağrı Mert Bakırcı
İnceleyen9
Irkın ne olduğu, bir terim olarak nasıl geliştiği ve günümüzde neden önemli olduğu (ya da olmadığı) hakkında bilgi edinmek için en iyi kitaplardan biri. Herkesin okumasını önemle tavsiye ediyorum.
22
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Çağrı Mert Bakırcı
@cagrimertbakirci
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close