Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

First Life

Yönetmen: Martin Williams
Oyuncular: David Attenborough, Richard Fortey, Hazel Barton
First Life, David Attenborough tarafından yazılan ve sunulan 2010 İngiliz doğa belgesel serisidir. Ayrıca David Attenborough'un İlk Yaşamı (İngiltere) ve First Life with David Attenborough (ABD) genişletilmiş başlıklarıyla da bilinir. ABD'de ilk kez 24 Ekim 2010'da Discovery Channel'da iki saatlik özel bir program olarak yayınlandı. Birleşik Krallık'ta ise, BBC Two'da 5 Kasım 2010'da iki bölümlük bir dizi olarak yayınlandı. First Life, Attenborough'un Dünya'da yaşamın kökeni konusunu ele almasını sağlar. En eski fosillerden gelen kanıtları araştırır ve karmaşık hayvanların ilk olarak yaklaşık 540 milyon yıl önce, Kambrıyen Patlaması olarak bilinen bir olay sırasında okyanuslarda göründüğünü gösterir. Daha da önceki bir dönem olan Edikara biyotasından çok hücreli organizmaların izlenen iz fosilleri de incelenir. Attenborough, Kanada, Fas ve Avustralya'ya seyahat ederek, fosil keşiflerini ve yaşayan türlerdeki en yakın eşlerini kullanarak o zamanlar hayatın nasıl olabileceğini ortaya çıkarır. Yok olmuş yaşam formlarını yeniden yapılandırmak ve canlandırmak için görsel efektler ve bilgisayar animasyonu kullanılır. First Life'ın çekimleri sırasında Attenborough'un yolculuğunu konu alan belgesel film, Attenborough's Journey, 24 Ekim 2010'da BBC Two'da yayınlandı. Attenborough tarafından önsöz yazılmış, Matt Kaplan tarafından yazılan bir sert kapaklı kitap da diziye eşlik etmek için Eylül 2010'da yayınlandı.
Tüm Reklamları Kapat
Başlık
First Life
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma tarihi
05 Kasım 2010
Bölüm Süresi
Ortalama 59 dakika
Bölüm Sayısı
2

Fragman

Kişiler

Yönetmen
Martin Williams
Senaryo
David Attenborough
Oyuncu
David Attenborough
Oyuncu
Richard Fortey
Oyuncu
Hazel Barton
Oyuncu
Guy Narbonne
Oyuncu
Bernard Degnan
Oyuncu
Justin Marshall
Oyuncu
Philip Donoghue
Oyuncu
Mary Droser
Oyuncu
Jim Gehling
Oyuncu
Jean-Bernard Caron
Yapımcı
Anthony Geffen
Baş Yapımcı
Cassian Harrison
Eş/Yardımcı Yapımcı
Peter Johonnett
Eş/Yardımcı Yapımcı
Kirsty Wilson
Yapımcı
Candice Martin
Müzik
Joel Douek
Kurgu
Peter Miller
Ses Departmanı
A.J. Butterworth
Ses Departmanı
Danny Finn
Ses Departmanı
Max Hensser
Ses Departmanı
Sean Millar
Özel Efektler
Robert Angol
Özel Efektler
Craig Mepham
Özel Efektler
Sam Cox
Özel Efektler
Matthew Baker Jones
Özel Efektler
James Prosser
Özel Efektler
Rhiannon Tate
Editöryel
Ross Baker
Editöryel
Michael Gibson
Editöryel
Alan Jones
Editöryel
Matt Pearson

Linkler

Etiketler

belgesel
doğa
Furkan Arduç Eseri Ekleyen
Tavsiyeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla Tavsiye Göster
First Life
0
Tavsiye Et
Tavsiye Et
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close