Dünya'nın Düz Olmaması ve Mum Işığı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya'nın düz olmadığını ispatlamak için illa uzaya gitmeye gerek yoktur. Antik Yunan filozofları ve Erken İslam Düşünürleri Dünya'nın küreselliğini kolaylıkla ispatlamışlardır. Bunun çok sayıda yolu olsa da, en basit yolu coğrafi olarak düzlüğünden emin olduğunuz, ışık kirliliğinin olmadığı bir araziye gidip, gece vakti ufuktaki ışıklara bakmaktır. Görülecektir ki ışıklar, sadece 4-6 kilometre civarında bir mesafeden sonra görülemeyecektir. Halbuki insanın gözleri bundan uzaktaki kaynakları, yeterince büyük oldukları sürece görebilirler. Aslına bakarsanız teorik olarak insanların gözleri, eğer ki Dünya düz olsaydı ufacık bir mumun ışığını zifiri karanlıkta 48 kilometre mesafeden ayırt edebilirdi. Gerçekten de, ışıkların birkaç kilometre mesafeden sonra sonra görülmemesinin nedeni kaynağın küçüklüğü değil, Dünya'nın kıvrılarak ufukta kaybolmasıdır. Çünkü (biliyoruz çok şaşırtıcı gelecek ama), Dünya düz değil, küreseldir!

Dünya ile Ay Arasındaki Mesafeye Sığan Gezegenler

Darth Vader ve Köpeği...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder