Dengeleyici seçilim

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Dengeleyici seçilim

İngilizce

Stabilizing Selection

Açıklama

Doğal seleksiyondaki doğal sapmalar aşırı bir boyut ve ortalama kazanırsa bunu dengeleyen mekanizmadır. Temel olarak, çan eğrisi şeklinde oluşan çeşitliliğin, iki ekstrem ucunun dezavantajlı olduğu durumlarda görülen seçilim tipidir.

İnsan bebekleri ortalama 2.7 ila 4.6 kilogram arasında doğarlar. Ancak bu ağırlık konusunda genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşan geniş bir dağılım bulunmaktadır. İnsanlar, vahşi doğada yaşarken, 2 kilogramdan az ve 6 kilogramdan ağır doğacak olan çocuklar (çeşitliliğin iki ekstrem ucu) dezavantajlıdır. Çünkü 2 kilogramdan az olan bebeklerin hayatta kalacak kadar vücut ağırlığı ve besin deposu bulunmaz, kas yapısı yeterince gelişmemiş ya da yeterince irileşmeden doğmuş olabilir. 6 kilogramdan fazla ağırlıkta doğacak olan çocuklar ise ana rahminden çıkmakta güçlük çeker (ve çoğu zaman sıkışarak ölür) ve yüksek kiloları, ufak boyutlarıyla uyumsuz olduğu için ölüme sebep olabilir. Bu yüzden, iki ekstrem uçtaki bireyler elendiğinden, ortalama değerlerdeki bireyler avantajlı olur ve sayıca artarlar. İşte buna dengeleyici seçilim denir. Elbette, çevresel unsurlara bağlı olarak bu ortalama avantajlı değer nesiller içerisinde değişebilir.

SÖOP: Sıraya özgü oligonükleotid probu

Protozoa

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim