Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Rüzgar Telefonu: Yas Tutmanın Evrensel Yolu

Dünyanın Pek Çok Köşesinde İnsanlar Yitirdikleri Sevdiklerine Rüzgar Telefonuyla Ulaşıyorlar

Rüzgar Telefonu: Yas Tutmanın Evrensel Yolu https://commons.wikimedia.org/
İlk Rüzgar Telefonu, Japonya'nın Ötsuchi kentinde, Itaru Sasaki tarafından kuruldu.
2 dakika
116
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar yaslarını nasıl yaşar? Yitirdiklerinin ardından duygularını nasıl paylaşır, hayata tekrar nasıl tutunurlar? Bizimki gibi acısını içine gömerek yaşamayı çok iyi bilen toplumlar bile gün gelir öyle büyük kayıplar yaşarlar ki bu ağır soruyla yüzleşiverirler. Çünkü bazen acılarımız öyle derindir ki nefes almaya devam edebilmek için bir şeyler yapmak zorunda hissederiz kendimizi; kaybımızın ardından sadece ağlamak yeterli gelmez.

Tıpkı yaşlı bahçıvan Itaru Sasaki gibi..

Kimdir Itaru Sasaki? Ölümcül bir kanser nedeniyle kuzenini yitiren ve yaşadığı derin acıyla başa çıkabilmek, yitirdiği canına seslenmek, duygularını anlatmak için bir yol arayan Japon bir bahçıvan. Sonra Sasaki'nin aklına bir yol gelir. Çok sevdiği bahçesine bir telefon kulübesi yerleştirmeye karar verir. Çünkü kuzeniyle iletişimini devam ettirmesinin tek yolu budur.

Tüm Reklamları Kapat

Sasaki’nin deyimiyle bu bir rüzgar telefonudur. Anlatacaklarını rüzgarın kanatlarında cennete taşıyacak, Sasaki'ye de hayata devam edebilmek için bir neden verecektir. Aslında hiçbir yere bağlı olmayan, hayali bir ankesörlü telefon olsa da Sasaki'ye yasını tutma ve hayata devm edebilme gücü verir.

Ancak hayat dünyanın her köşesinde zorluklarla doludur. Sadece bir yıl sonra Sasaki’nin yaşadığı kasaba olan Ötsuchi’de büyük bir tsunami meydana gelir. Ötsuchi’de 1200, bölgenin tamamında ise 15000 kişi hayatını kaybeder. Sasaki, rüzgar telefonunu bölgesindeki insanların paylaşımına açmaya karar verir. Yaşanan felakette aile üyelerini, arkadaşlarını kaybedenlere, yitirdikleri sevdiklerine rüzgar telefonuyla seslenebileceklerini söyler. O günden sonra rüzgar telefonu herkesin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olur. Aradan geçen yıllarda otuz binden fazla kişinin bu telefonu kullandığı düşünülmektedir.

7 Ocak 2017’de bölgede gerçekleşen büyük bir fırtına, Sasaki’nin rüzgar telefonuna zarar verir. Kasabalılar kulübeyi bir gece içinde el birliğiyle onarırlar. 2018’de kulübenin çok eskidiğini söyler Sasaki. Rüzgar telefonunun müdavimleri bir milyon yenden fazla bağış toplarlar; günler içinde daha sağlam bir alüminyum kulübe inşa edilir. Burası artık bir çeşit mabed, ülkedeki herkes için ölümlerin ardından tutulan yasların simgesidir.

Dünyaya Yayılmaya Başlar

Öte yandan rüzgar telefonunun ünü dalga dalga yayılmaktadır. Bir kaç yıl içinde dünyanın başka yerlerinde de insanlar kayıplarına seslenmek için rüzgar telefonunu kullanmak isterler. Kaliforniya Oakland’da Jordan Stern adlı bir sanatçı, Ghost Ship adlı sanat deposunda çıkan yangında hayatlarını haybeden 36 kişiyi anmak üzere bir rüzgar telefonu inşa eder.

Tüm Reklamları Kapat

2017’de İrlanda’da Altruchas adlı bir sanat kolektifi, geri dönüştürülmüş malzemelerden tasarlanmış bir rüzgar telefonu kurar. Ancak telefon kulübesi birkaç hafta sonra bilinmeyen nedenlerle kaldırılır.

2018 yılında Japonya’nın Aichi kentinde yaşayan bir karı koca, bu sefer kırmızıya boyanmış bir telefon kulübesi kurulur. “Deniz meltemi telefonu” (shiokaze no denwa) adı verilen bu telefon ise 2009 yılında, 18 yaşındayken intihar eden Kazuko’nun anısına yapılmıştır.

Son yıllarda rüzgar telefonlarının sayısı hızla artar. 2022 yılına gelindiğinde Kanada’dan, ABD'denin çok sayıda eyaletine kadar pek çok noktada incelikle tasarlanmış telefon kulübeleri kurulur. Öyle ki kaybettiklerine ulaşmak isteyenler için rüzgar telefonların dünya üzerindeki konumlarını gösteren bir web sitesi bile açılır. (www.mywindphone.com)

Kimbilir belki de çok yakın bir zamanda bizde de bir rüzgar telefonu kurulduğunun haberini alırız.

Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2024 02:47:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14154

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close