Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

DÖNÜŞÜM

Dünyanın 5 Temel Maddede Dönüşümü

DÖNÜŞÜM
1 dakika
92
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrenin sonsuzluğu içinde dünya ve içindeki yaşam, aklımızın alabildiği kapasitede evrene göre anlık bir oluşum diyebiliyoruz. Peki biz, dünya canlıları olarak bu anlık olan ve diğer taraftan kendi zamanımıza göre doğumla ölüm arasında bir ömür süren bu varoluşsal bilinci hak ettiği seviyede var edebiliyor muyuz?

Dönüşüm 5 Madde Temelinde Gerçekleşmektedir

Kabaca bir şeyin başka bir şeye olan değişimi ya da başkalaşması "Dönüşüm" olarak adlandırabilir. Bu yazıda açıklanmaya çalışılan dünyada var olan mevcut dini, siyasi, cinsel, türsel ve ekonomik hiyerarşinin şematik olarak benzetilebileceği "piramit" şeklinden yine şematik olarak "dairesel" bir hiyerarşiye transforme olması, ona dönüşümüdür. Burada gerçekleşen dönüşüm ani gelişen bir devrim algısından uzakta olup insanların algılarına yönelik farkındalığın artırılması ile sindire sindire kendiliğinden gerçekleşecek bir dönüşümdür. Fakat yazının ilerleyen kısımlarında da bahsedeceğim üzere bu dönüşüme katalizörlük yapıp dönüşümü hızlandırmak mümkündür.

Dönüşüm, insan ve insanın dünyadaki diğer canlı türleriyle olan bağı tarihsel, evrimsel, sosyal ve bilimsel olarak olarak diyalektik bir şekilde irdelenmiş olup hayati tecrübeler ve yaşam şekilleri ile paradoks oluşturmayacak şekilde bir fikirler sentezi olarak ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda dönüşümün temele oturtulduğu 5 madde aslında dünya perspektifinin ve pratik hayatın 5 pencerelik özeti niteliğini taşımaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

5 Maddede Dönüşüm:

 • RUH
 • GIDA
 • EMEK
 • AŞK
 • OTORİTE

Bu maddelerin her biri ayrı ayrı yazılarda birer konu olarak işlenecektir. Temel olan, bütün yaşamsal çıkarımların bu maddelere dayanması ve bu maddelerin belirli bir felsefi bakış açısıyla bilimsel verilerden ve hayati tecrübelerden yola çıkarak tasniflenmesiyle oluşmasıdır.

Dönüşümün temel aldığı 5 madde birbirini tamamlayan kapsayıcı bir bütün şeklindedir. Herhangi bir madde diğer maddelerden bağımsız düşünülemez. Aynı zamanda her maddenin kendi içinde bir pratiği mevcuttur. Bu pratikler, dönüşüm sürecine katalizörlük yapıp süreci hızlandırmaktadır. Daha sonra maddelerin her biri için ayrı ayrı işlenecek yazılarda bu pratiğin teorik zeminlerine de değinilecektir.

Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 09:06:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13200

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close