Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Başkan Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik ve Savunma Stratejisi Bize Neler Anlatıyor?

ABD Ulusal Güvenlik ve Savunma Stratejisi

Başkan Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik ve Savunma Stratejisi Bize Neler Anlatıyor? Umut Güner
Umut Güner
3 dakika
148
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

ABD yönetimi Başkan Joe Biden öncülüğünde yeni “Ulusal Güvenlik Stratejisi”ni yayınladı. Yeni strateji en başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere küresel dünya ve dolayısı ile hepimizi yakından ilgilendiriyor. ABD yönetiminin yayınladığı strateji Biden yönetiminin gelecekte uygulamayı planladığı politikaları öngörmesi ve kurgulaması bakımından oldukça önemli. Bilhassa küresel enflasyon, petrol krizi, Ukrayna ve Rusya savaşı gibi muhtelif sorunların yaşadığı günümüzde ABD’nin stratejik vizyonu önemli anahtar ifadeler içermektedir. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda Biden yönetiminin ulusal güvenlik ve savunma stratejisini anlamak ve yorumlamak hepimiz için önemli bir kazanım olacaktır.

Öncelikle Başkan Joe Biden ve ekibinin yeni dönem stratejisinde dünyanın önemli bir dönüm noktasında olduğunun sıklıkla vurgulandığı ve Rusya ile Çin gibi önemli küresel güçlere dikkat çekildiği görülmektedir. Stratejide Çin’in uluslararası düzeni yeniden şekillendirme ve küresel liderlik niyetinde olduğu ve ABD’nin yeni dönem stratejisinde Çin ile rekabeti kararlı bir şekilde sürdüreceği ifade edilmektedir.

Strateji belgesinde Rusya ile ilgili olarak ise Putin ve ülkesinin küresel bir tehlike olduğunun vurgulandığı görülmektedir. ABD’nin Rusya ile mücadeleyi sürdürmek adına hem politik hem de ekonomik olarak Rus hükümetine ve şirketlerine yönelik baskıyı sürdüreceğine dair bir yol haritası çizildiği görülmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Rusya ve Ukrayna savaşının bütün şiddetiyle devam ettiği bu süreçte yayınlanan stratejide Ukrayna ile ilgili de önemli bilgilerin yer aldığı görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Güvenlik Stratejisi geçtiğimiz yıl Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yayınlanamamıştı. Bu sebeple geçte olsa bu yıl yayınlanan stratejide metnin önemli bir kısmın bu savaşa ayrıldığı görülüyor. ABD’nin bilhassa Ukrayna’ya verdiği askeri ve diplomatik desteğin sürdüreceği görülmektedir. Aynı zamanda Gürcistan ve Moldova gibi ülkelerin AB’ye üyelik sürecinin destekleneceği ifade edilmektedir. Balkanlarda ve Kafkasya’da demokratik yapıların, hukukun üstünlüğünün ve ekonomik kalkınmanın sürdürülmesi için gereken desteğin verileceği de strateji belgesinde ele alınan konulardan bir diğeridir. Orta Doğu ülkelerinin ve toplumlarının küresel sisteme entegre olması ve bu bölgede var olan ABD kaynaklarının azaltılması konusunun belgede yer aldığı görülmektedir. Afrika ülkelerinin ise demografik büyüme ve inovasyon gibi konularla ABD’nin gündeminde olacağı ve işbirliklerinin kurulmasının amaçlanacağı ifade edilmiştir.

Başkan Joe Biden’ın yeni dönem stratejisi politik, ekonomik ve muhtelif yönlerden rekabet içerisinde olacağı, ülke ve toplumlara odaklanmanın yanı sıra hem ulusal hem de uluslararası olarak nitelendirilen ortaklıkları ve ittifaklarını stratejilerinin en önemli değerlerinden biri olduğunu vurguladığı da görülmektedir.

Strateji aynı zamanda dünya ve insanlık ile ilgili en temel sorunlara da odaklanmaktadır. Özellikle de gıda güvensizliği, bulaşıcı hastalıklar, iklim değişikliği ve enflasyon gibi tüm dünyanın ortak problemlerine yönelik olarak Biden yönetiminin uluslararası politikada bu konularla mücadele için girişimlerde bulunmayı planladığı aşikâr.

Hükümetin dış politika stratejisi ve vizyonu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin daha özgür, müreffeh ve demokratik bir dünya için çıkarlarını koruyacağına odaklanmış olduğu belirtilmektedir. Bu strateji belgesinin esas temel dinamiğini ise Amerikan ulusunun güvenlik çıkarları, ekonomik fırsatların arttırılması ve demokrasinin savunulması gibi olguların oluşturduğu belirtilmekte. Ülke içerisinde istihdamın ve yatırımın arttırılması gerektiği ve yönetim olarak bu konuya önemli bir destek sunacakları stratejide ifade edilen diğer bir konu olarak dikkat çekmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni dönem Ulusal Strateji Belgesi’nde dikkat çeken bir diğer nokta ise Amerika Birleşik Devletleri ordusunun yeniden modernize edilmesi hususunda çalışmalar yürütüleceği ve savunma alanındaki iş gücüne yatırım yapılacağının ele alınmasıdır.

Son olarak ifade etmek gerekirse geçtiğimiz yıl yayınlanamayan Biden yönetiminin strateji belgesinin bu yıl hem iç politika hem de dış politika hususunda geniş kapsamlı bir stratejinin öngörüldüğü bir belge olduğu dikkatleri çekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri 2024 başkanlık seçimlerine giderken Başkan Joe Biden ve yönetiminin stratejik vizyonu seçim öncesi kritik bir önem taşıyor. Biden’ın çizdiği stratejik vizyon hem mevcut küresel kriz ve enflasyon ortamında ABD’nin siyasi geleceğini hem de ikinci dönem başkan olabilme kaderini önemli ölçüde etkileyecek bir belgedir. Yayınlanan “Ulusal Güvenlik ve Savunma Stratejisi”nde öngörülen ve tasavvur edilen politikaların ne kadarının gerçeğe dönüşeceği ve başarıyla sonuçlanacağı tüm dünyanın merak ettiği bir konu olacak.

Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2024 05:18:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13077

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close