Bilim ve Teknoloji: Dünya'nın İyiliği İçin Bir Şeyler Yapmak...

Bilim ve Teknoloji: Dünya'nın İyiliği İçin Bir Şeyler Yapmak... Engadget
2 dakika
1,115 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Son zamanlarda bilim camiasının hızla benimsemeye başladığı; ancak geçişin henüz halen tamamlanmadığı bir fikir var: "halk için bilim üretmek". Daha genel tabiriyle, "insanlık için bilim üretmek". Bilimin bazı dallarının firmaların laboratuvarlarından çıkıp halkın evlerine girmeye başlaması, elbette çok daha arzulanır ve faydalı. Hele ki bazı girişimciler ve akademiler, her geçen gün bilimi kar amacı haline getirmeyi görev bilen bazı firmalara daha cüretkar ve meydan okuyan baş kaldırışlar ile karşı çıkınca... Burada da, bu tür bir başkaldırının heyecan verici örneklerinden birini göreceğiz.

Elbette, bilim insanının ve emeğinin hakkı, yeryüzündeki her şeyin hakkının verilmesi gerektiği gibi, emeğin sahibine iletilmelidir, buna şüphe yok. Ancak bunu sadece para, kar, güç, hırs odaklı görmek kişiyi yüceltmez; değerini alçaltır. Gönüllülük esasıyla, halkın faydasına olacak şekilde yapılan işler, eğer ki kişi geriye kalanlarla kendi standartlarını sağlayabilecek kadar gelir elde edebiliyorsa, bir bireyin insanlığa katabileceği en kıymetli şeydir. 

Evrim Ağacı olarak belki şu anda uzvunu yitirmiş birine uzuv sağlayamıyoruz. Belki konuşamayan birine bu yetisini geri kazandıracak gücümüz yok. Ancak eğer ki Türkiye'deki bilime, öğrenmeye meraklı 1 kişinin bilimin ufacık bir kısmından tat almasını sağlayabiliyorsak, kuruluş amacımızı fazlasıyla yerine getiriyoruz demektir. Bu videoda, belki de hakkımız olmayarak, Türkiye'deki bilim ve aydınlanma mücadelesi için kendi verdiğimiz emekleri ve bu emekler ardındaki felsefeyi gördük. Bu nedenle o sahneye çıkıp, eserini halkın ücretsiz kullanımına açacağını gururla söyleyen Easton LaChappelle'i çok ama çok iyi anlıyoruz.

Bazı şeyler para karşılığı yapılamayacak kadar kuvvetlidir. Bazı eserler, yaratıcısından daha büyüktür. Bilim ve teknolojinin çok büyük bir kısmı böyledir bize göre... Elbette Polyannacı bir "her şeyden vazgeçmeciliği" savunmuyoruz; teşvik etmiyoruz. Bize göre bir insan akılcı (rasyonel) olmalıdır ve hayatın gerçeklerini görebilmeli, ona göre kendini adapte edebilmelidir. Hayatını yeterli standartlarda idame ettirebilecek kaynakları kendisine hakkıyla sağlamalıdır. Ancak belli bir noktaya ulaşabildikten sonra gerisini kendine saklamak, sadece bencilliğe değil, bize kalırsa aynı zamanda hırsızlığa girer.

Reklamı Kapat

Ve bize kalırsa hiç kimse, halkın bilgiye, teknolojiye, gerçeğe ulaşma hakkına müdahale edebileceğini sanma cüretine sahip olamamalıdır. Carl Sagan'ın da dediği gibi:

"Bilimi anlatmamanın ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer ki aşıksanız, bunu bütün Dünya bilsin istersiniz."

Video bizler için çok anlamlı, umarız sizler için de aynı şekilde anlamlı olacaktır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 07:03:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7658

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Mers
Kuyrukluyıldız
Genetik
Canlı
Bağışıklık
Homo Sapiens
Duygu
Yok Oluş
Haber
Diş
Astronot
Tutarlılık
Sars Mers
Kurbağa
Kuşlar
Kök Hücre
Kanıt
Ses Kaydı
Cinsel Seçilim
Çocuklar İçin Bilim
Genom
Hayvanlar
Özellikler
Savunma
Evrimsel Tarih
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku