Bilim ve Teknoloji: Dünya'nın İyiliği İçin Bir Şeyler Yapmak...

Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Son zamanlarda bilim camiasının hızla benimsemeye başladığı; ancak geçişin henüz halen tamamlanmadığı bir fikir var: "halk için bilim üretmek". Daha genel tabiriyle, "insanlık için bilim üretmek". Bilimin bazı dallarının firmaların laboratuvarlarından çıkıp halkın evlerine girmeye başlaması, elbette çok daha arzulanır ve faydalı. Hele ki bazı girişimciler ve akademiler, her geçen gün bilimi kar amacı haline getirmeyi görev bilen bazı firmalara daha cüretkar ve meydan okuyan baş kaldırışlar ile karşı çıkınca... Burada da, bu tür bir başkaldırının heyecan verici örneklerinden birini göreceğiz.

Elbette, bilim insanının ve emeğinin hakkı, yeryüzündeki her şeyin hakkının verilmesi gerektiği gibi, emeğin sahibine iletilmelidir, buna şüphe yok. Ancak bunu sadece para, kar, güç, hırs odaklı görmek kişiyi yüceltmez; değerini alçaltır. Gönüllülük esasıyla, halkın faydasına olacak şekilde yapılan işler, eğer ki kişi geriye kalanlarla kendi standartlarını sağlayabilecek kadar gelir elde edebiliyorsa, bir bireyin insanlığa katabileceği en kıymetli şeydir. 

Evrim Ağacı olarak belki şu anda uzvunu yitirmiş birine uzuv sağlayamıyoruz. Belki konuşamayan birine bu yetisini geri kazandıracak gücümüz yok. Ancak eğer ki Türkiye'deki bilime, öğrenmeye meraklı 1 kişinin bilimin ufacık bir kısmından tat almasını sağlayabiliyorsak, kuruluş amacımızı fazlasıyla yerine getiriyoruz demektir. Bu videoda, belki de hakkımız olmayarak, Türkiye'deki bilim ve aydınlanma mücadelesi için kendi verdiğimiz emekleri ve bu emekler ardındaki felsefeyi gördük. Bu nedenle o sahneye çıkıp, eserini halkın ücretsiz kullanımına açacağını gururla söyleyen Easton LaChappelle'i çok ama çok iyi anlıyoruz.

Bazı şeyler para karşılığı yapılamayacak kadar kuvvetlidir. Bazı eserler, yaratıcısından daha büyüktür. Bilim ve teknolojinin çok büyük bir kısmı böyledir bize göre... Elbette Polyannacı bir "her şeyden vazgeçmeciliği" savunmuyoruz; teşvik etmiyoruz. Bize göre bir insan akılcı (rasyonel) olmalıdır ve hayatın gerçeklerini görebilmeli, ona göre kendini adapte edebilmelidir. Hayatını yeterli standartlarda idame ettirebilecek kaynakları kendisine hakkıyla sağlamalıdır. Ancak belli bir noktaya ulaşabildikten sonra gerisini kendine saklamak, sadece bencilliğe değil, bize kalırsa aynı zamanda hırsızlığa girer.

Ve bize kalırsa hiç kimse, halkın bilgiye, teknolojiye, gerçeğe ulaşma hakkına müdahale edebileceğini sanma cüretine sahip olamamalıdır. Carl Sagan'ın da dediği gibi:

"Bilimi anlatmamanın ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer ki aşıksanız, bunu bütün Dünya bilsin istersiniz."

Video bizler için çok anlamlı, umarız sizler için de aynı şekilde anlamlı olacaktır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/10/2019 15:33:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7658

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünceler aklıma birdenbire ve önseziyle gelir. Halbuki önsezi, daha önceden yaşanan entelektüel deneyimlerin sonucundan başka bir şey değildir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder