Arabaların Gücünü Belirlemekte Kullandığımız Beygir Nedir?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Özellikle arabalarla ilgili olanların mutlaka bileceği "beygir" isimli birim, aslen buhar makinalarının gücünü ölçmek için geliştirilmiştir. 1702 yılında ilk olarak Thomas Savery tarafından söz edilen terim, daha sonradan James Watt tarafından kullanılarak, yeni geliştirdiği buharlı motoru halka tanıtmasında yardımcı olmuştur. Ancak bu birim tam olarak nasıl belirlenmiştir?

Kültürel evrim içerisinde çok da güvenilir referanslara dayanmadan geliştirilen her ölçü birimi gibi "beygir" de oldukça muğlak bir terimdir; lakin matematikte oldukça net tanımlanmış bir karşılığı bulunmaktadır. Görselden de görebileceğiniz gibi "beygir", isminden de anlaşılabileceği gibi atların gücüne dayanarak geliştirilmiş bir ölçüttür. 1 beygir, ortalama bir yetişkin erkek atın yaklaşık 75 kilogramlık bir yükü 1 saniyede 1 metre yükseğe çıkarabilmek için ihtiyaç duyduğu güçtür. 

Tarihsel olarak bu tespitin yapılması, Watt'ın hesaplarına dayanmaktadır. Watt, 4 saatlik vardiyalar halinde çalışan bir midillinin yaklaşık 980 Newton-kuvvetlik bir yükü dakika başına ortalamada 30 metre çekebildiğini hesaplamıştır. Bundan yola çıkan Watt, yetişkin bir erkek atın (bir beygirin) bir midilliden %50 civarında güçlü olduğunu hesaba katarak dakika başına 33.000 ft-lb/dakika ya da 745.7 kg-f/dakika değerine ulaşmıştır. 

Dilenirse "1 beygir" yerine "1 insan" birimi de kullanılabilir. Sağlıklı ve yetişkin bir erkek, çok kısa bir süreliğine 1.2 beygirlik güç, sınırsız olarak ise 0.1 beygirlik güç sağlayabilmektedir. Eğitimli atletler kısa süreliğine 2.5 beygire kadar çıkabilmekte, uzun saatler boyuncaysa 0.3 beygirlik gücü sağlayabilmektedir. Örneğin Usain Bolt, 2009 yılında 100 metreyi 9.58 saniyede koşarak kırdığı Dünya rekorunda 3.5 beygire sadece 0.89 saniyeliğine erişebilmiştir.

Göbeklitepe'deki T Şeklindeki Sütun ve Hayvanlar

Kozmonot Vladimir Komarov ve Ölümü

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim