ABC taşıma sistemi

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

ABC taşıma sistemi

İngilizce

abc-tasima-sistemi

Açıklama

Prokaryotlardaki 3 taşıma sisteminden biri. (Diğer ikisi; Basit Taşıma ve Grup Yer Değiştirme) 

Gram-negatif bakterilerde bulunan periplazmadaki çeşitli proteinlerden bir kısmı; periplazmik bağlanma proteinleridir.  Periplazmik bağlanma proteinlerini, membran taşıyıcılarını ve ATP hidrolize eden proteinleri içine alan taşıma sistemine ABC Taşıma sistemine denir. İngilizcedeki ATP-bağlayan-kaset anlamına gelen; ATP-binding cassette ten adını alır.

Periplazmik bağlama proteinlerinin yüksek miktarda substrat eğilimi vardır.  (1 mikromolardan az = 10-6M)

ABC taşıma sistemi; şeker ve aminoasit gibi organik molekülleri ve sülfat, fosfat ve nadir metaller gibi inorganik materyallerin hücre içine alınımına yarar. 

Gram pozitif bakteri de perilazma olmamasına rağmen ABC taşıma sistemine sahiplerdir. Onlarda substrat-bağlayan proteinler stoplazmanın dışına doğru çıkar. Bu proteinler susbtratı bağladığında membran taşıyıcı ile etkileşime geçer ve substratı ATP hidrolizi karşılığında hücreye alır. 
Brock Biology of Microorganisms, pp. 84-85, ISBN-13; 978-0-321-73551-5

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Grup Yer Değiştirme

Sterol

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Katkı Sağlayanlar

Beril Dursunkaya

Beril Dursunkaya

Editör

2015 ODTÜ Biyoloji mezunudur. UMass'de MBA eğitimini devam ettirmektedir. Evrim Ağacı'nda sözlük yazımı ve geliştirilmesinde rol almaktadır. Ekoloji, çevre ve sürdürülebilirlik özel ilgi alanları arasındadır.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder