ABC taşıma sistemi

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

ABC taşıma sistemi

İngilizce

abc-tasima-sistemi

Açıklama

Prokaryotlardaki 3 taşıma sisteminden biri. (Diğer ikisi; Basit Taşıma ve Grup Yer Değiştirme) 

Gram-negatif bakterilerde bulunan periplazmadaki çeşitli proteinlerden bir kısmı; periplazmik bağlanma proteinleridir.  Periplazmik bağlanma proteinlerini, membran taşıyıcılarını ve ATP hidrolize eden proteinleri içine alan taşıma sistemine ABC Taşıma sistemine denir. İngilizcedeki ATP-bağlayan-kaset anlamına gelen; ATP-binding cassette ten adını alır.

Periplazmik bağlama proteinlerinin yüksek miktarda substrat eğilimi vardır.  (1 mikromolardan az = 10-6M)

ABC taşıma sistemi; şeker ve aminoasit gibi organik molekülleri ve sülfat, fosfat ve nadir metaller gibi inorganik materyallerin hücre içine alınımına yarar. 

Gram pozitif bakteri de perilazma olmamasına rağmen ABC taşıma sistemine sahiplerdir. Onlarda substrat-bağlayan proteinler stoplazmanın dışına doğru çıkar. Bu proteinler susbtratı bağladığında membran taşıyıcı ile etkileşime geçer ve substratı ATP hidrolizi karşılığında hücreye alır. 
Brock Biology of Microorganisms, pp. 84-85, ISBN-13; 978-0-321-73551-5

Grup Yer Değiştirme

Sterol

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim