2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Özel bir firma, Mars'ta kurulacak ilk yerleşimde görev almak isteyen katılımcıların havuzunda ilk elemeyi yaptı ve listeyi yüzde 99.5 oranında daralttı. Geri kalan 1058 başvuran ile ilgili bazı ilginç gerçekleri burada ele alacağız.

Nisan 2013'te başvuruları başlayan, 2025 yılında Kızıl Gezegen'e ilk insanların gönderilmesi hedeflenen Mars One (Mars Bir) görevinin katılımcıları, Hollanda temelli bir özel firma tarafından belirleniyor. Başvuruların kapandığı tarihe kadar 200.000'den fazla insan başvuruda bulundu. Firma, 30 Aralık 2013 tarihinde, 1058 kişiye düşürdüğü daraltılmış listeye dair bazı bilgiler yayınladı.

Mars'ın ilk olası yerlileriyle ilgili bilgiler şöyle:

1) Başvuru havuzunun yüzde 55'i erkek, yüzde 45'i dişidir. Bu, Dünya'daki genel popülasyonun dağılımına göre daha fazla erkeğin başvurduğunu göstermektedir. Buna rağmen Amerikan Kongresi'nden (ve TBMM'den) daha dengeli bir cinsiyet dağılımı söz konusudur.

2) Başuranların yüzde 63'ü lisans veya daha üstü bir seviyeden mezundur. Toplamın yüzde 3'ünün tıp diploması vardır (Mars'ta kim doktor istemez ki?). 2010 yılı itibariyle Dünya'daki insanların yüzde 7'inden daha azının lisans derecesi olduğu bilinmektedir. Bu durumda Mars, yakın bir gelecekte Güneş Sistemi'ndeki eğitim düzeyi en yüksek gezegen unvanını alabilir.

3) Başvuranların yüzde 76'sı iş sahibidir, yüzde 15'i halen okumaktadır, yüzde 8'i işsizdir. Eğer bir diğer gezegende hayatta kalmayı başarmak bir "iş sahibi olmak" olarak kabul edilecekse, Mars'ın iş sahibi olma yüzdesinin yüzde 100 olması çok uzak değil.

4) Başvuranların yüzde 43'ü Amerika kıtalarından, yüzde 27'si Avrupa'dan, yüzde 21'i Asya'dan, yüzde 5'i Afrika'dan, yüzde 4'ü ise Okyanusya'dandır. Bu durum, Dünya'daki popülasyon dağılımıyla neredeyse hiç uyuşmamaktadır. Eğer ki uyuşacak olsaydı, Marslıların yüzde 60'ı Asyalı, sadece yüzde 14'ü Amerikalı olurdu. Muhtemelen bu dağılım, Dünya'daki servet dağılımına daha yakındır. Amerika, Dünya servetininyüzde 35'ine sahiptir.

5) Başvuranlar, Dünya'nın 107 ayrı ülkesindendir. Bunların sadece yüzde 28'i ikinci tura kalabilmiştir. ABD, en fazla kabul alan ülkedir (çok şaşırdınız, değil mi?).

6) Potansiyel Marslıların yüzde 34'ü 25 yaşından gençtir, yüzde 65'i 25-35 yaş arasındadır, yüzde 2'si 56 yaşından yaşlıdır. Öte yandan Dünyalıların yüzde 40'ı 25 yaşından gençtir ve yüzde 17'si 56'dan yaşlıdır.

7) Dr. Norbert Kraft'ın resmi duyurudan önce Hürriyet'e yaptığı açıklamaya göre Mars One projesinde ikinci tura kalan Türk adaylar arasında şu üç isim kimliklerinin açıklanmasına izin verdi: Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı (18). Bunlar haricinde, 3 Türk daha var; ancak isimleri açıklanmadı. Bu 6 kişinin 4'ünün dişi olduğu belirtildi.

Elbette henüz nihai müretebat seçimleri yapılmamıştır ancak bu yeni liste, insanlığı Mars One görevine bir adım daha yaklaştırmıştır. Bu özel girişimin en önemli adımlarından biri Aralık 2013'ün başlarında atılmıştır: Hollandalı firma, Lockheed Martin firmasıyla bir anlaşma imzalayarak, Mars'a gönderilecek bir robot inşasına başlamıştır. Robotun görevi, 2025 Mars One mürettebatının iniş yapabileceği uygun bir yaşam alanı tespit etmek olacaktır.

 

Kaynak: PopSci

Alternatif Tıp ve Kangren

Maneviyat (Ruhanilik) Beyninize Katkı Sağlıyor Olabilir!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder