Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Popular Science isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Uyarı: Bu habere konu olan Mars One firması, 2019 yılının başında iflas ederek kapanmıştır. Bu haber, 2013 yılında yayınladıkları bir yolcu listesiyle ilgilidir.

***

Özel bir firma, Mars'ta kurulacak ilk yerleşimde görev almak isteyen katılımcıların havuzunda ilk elemeyi yaptı ve listeyi yüzde 99.5 oranında daralttı. Geri kalan 1058 başvuran ile ilgili bazı ilginç gerçekleri burada ele alacağız.

Nisan 2013'te başvuruları başlayan, 2025 yılında Kızıl Gezegen'e ilk insanların gönderilmesi hedeflenen Mars One (Mars Bir) görevinin katılımcıları, Hollanda temelli bir özel firma tarafından belirleniyor. Başvuruların kapandığı tarihe kadar 200.000'den fazla insan başvuruda bulundu. Firma, 30 Aralık 2013 tarihinde, 1058 kişiye düşürdüğü daraltılmış listeye dair bazı bilgiler yayınladı.

Mars'ın ilk olası yerlileriyle ilgili bilgiler şöyle:

1) Başvuru havuzunun yüzde 55'i erkek, yüzde 45'i dişidir. Bu, Dünya'daki genel popülasyonun dağılımına göre daha fazla erkeğin başvurduğunu göstermektedir. Buna rağmen Amerikan Kongresi'nden (ve TBMM'den) daha dengeli bir cinsiyet dağılımı söz konusudur.

2) Başuranların yüzde 63'ü lisans veya daha üstü bir seviyeden mezundur. Toplamın yüzde 3'ünün tıp diploması vardır (Mars'ta kim doktor istemez ki?). 2010 yılı itibariyle Dünya'daki insanların yüzde 7'inden daha azının lisans derecesi olduğu bilinmektedir. Bu durumda Mars, yakın bir gelecekte Güneş Sistemi'ndeki eğitim düzeyi en yüksek gezegen unvanını alabilir.

3) Başvuranların yüzde 76'sı iş sahibidir, yüzde 15'i halen okumaktadır, yüzde 8'i işsizdir. Eğer bir diğer gezegende hayatta kalmayı başarmak bir "iş sahibi olmak" olarak kabul edilecekse, Mars'ın iş sahibi olma yüzdesinin yüzde 100 olması çok uzak değil.

4) Başvuranların yüzde 43'ü Amerika kıtalarından, yüzde 27'si Avrupa'dan, yüzde 21'i Asya'dan, yüzde 5'i Afrika'dan, yüzde 4'ü ise Okyanusya'dandır. Bu durum, Dünya'daki popülasyon dağılımıyla neredeyse hiç uyuşmamaktadır. Eğer ki uyuşacak olsaydı, Marslıların yüzde 60'ı Asyalı, sadece yüzde 14'ü Amerikalı olurdu. Muhtemelen bu dağılım, Dünya'daki servet dağılımına daha yakındır. Amerika, Dünya servetininyüzde 35'ine sahiptir.

5) Başvuranlar, Dünya'nın 107 ayrı ülkesindendir. Bunların sadece yüzde 28'i ikinci tura kalabilmiştir. ABD, en fazla kabul alan ülkedir (çok şaşırdınız, değil mi?).

6) Potansiyel Marslıların yüzde 34'ü 25 yaşından gençtir, yüzde 65'i 25-35 yaş arasındadır, yüzde 2'si 56 yaşından yaşlıdır. Öte yandan Dünyalıların yüzde 40'ı 25 yaşından gençtir ve yüzde 17'si 56'dan yaşlıdır.

7) Dr. Norbert Kraft'ın resmi duyurudan önce Hürriyet'e yaptığı açıklamaya göre Mars One projesinde ikinci tura kalan Türk adaylar arasında şu üç isim kimliklerinin açıklanmasına izin verdi: Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı (18). Bunlar haricinde, 3 Türk daha var; ancak isimleri açıklanmadı. Bu 6 kişinin 4'ünün dişi olduğu belirtildi.

Elbette henüz nihai müretebat seçimleri yapılmamıştır ancak bu yeni liste, insanlığı Mars One görevine bir adım daha yaklaştırmıştır. Bu özel girişimin en önemli adımlarından biri Aralık 2013'ün başlarında atılmıştır: Hollandalı firma, Lockheed Martin firmasıyla bir anlaşma imzalayarak, Mars'a gönderilecek bir robot inşasına başlamıştır. Robotun görevi, 2025 Mars One mürettebatının iniş yapabileceği uygun bir yaşam alanı tespit etmek olacaktır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 20:54:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1826

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer okullarımızın bilim derslerinde yaratılış iddiasını Evrim Kuramı'na alternatif olarak okutacaksak; bu derslerde bebeklerin leylekler tarafından getirildiği iddiasını da cinsel üremeye alternatif olarak okutmamız gerekir.”
Judith Hayes
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder