Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!

2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi! Wikipedia
2 dakika
1,076
Tüm Reklamları Kapat

Uyarı: Bu habere konu olan Mars One firması, 2019 yılının başında iflas ederek kapanmıştır. Bu haber, 2013 yılında yayınladıkları bir yolcu listesiyle ilgilidir.

***

Tüm Reklamları Kapat

Özel bir firma, Mars'ta kurulacak ilk yerleşimde görev almak isteyen katılımcıların havuzunda ilk elemeyi yaptı ve listeyi yüzde 99.5 oranında daralttı. Geri kalan 1058 başvuran ile ilgili bazı ilginç gerçekleri burada ele alacağız.

Nisan 2013'te başvuruları başlayan, 2025 yılında Kızıl Gezegen'e ilk insanların gönderilmesi hedeflenen Mars One (Mars Bir) görevinin katılımcıları, Hollanda temelli bir özel firma tarafından belirleniyor. Başvuruların kapandığı tarihe kadar 200.000'den fazla insan başvuruda bulundu. Firma, 30 Aralık 2013 tarihinde, 1058 kişiye düşürdüğü daraltılmış listeye dair bazı bilgiler yayınladı.

Tüm Reklamları Kapat

Mars'ın ilk olası yerlileriyle ilgili bilgiler şöyle:

1) Başvuru havuzunun yüzde 55'i erkek, yüzde 45'i dişidir. Bu, Dünya'daki genel popülasyonun dağılımına göre daha fazla erkeğin başvurduğunu göstermektedir. Buna rağmen Amerikan Kongresi'nden (ve TBMM'den) daha dengeli bir cinsiyet dağılımı söz konusudur.

2) Başuranların yüzde 63'ü lisans veya daha üstü bir seviyeden mezundur. Toplamın yüzde 3'ünün tıp diploması vardır (Mars'ta kim doktor istemez ki?). 2010 yılı itibariyle Dünya'daki insanların yüzde 7'inden daha azının lisans derecesi olduğu bilinmektedir. Bu durumda Mars, yakın bir gelecekte Güneş Sistemi'ndeki eğitim düzeyi en yüksek gezegen unvanını alabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

3) Başvuranların yüzde 76'sı iş sahibidir, yüzde 15'i halen okumaktadır, yüzde 8'i işsizdir. Eğer bir diğer gezegende hayatta kalmayı başarmak bir "iş sahibi olmak" olarak kabul edilecekse, Mars'ın iş sahibi olma yüzdesinin yüzde 100 olması çok uzak değil.

4) Başvuranların yüzde 43'ü Amerika kıtalarından, yüzde 27'si Avrupa'dan, yüzde 21'i Asya'dan, yüzde 5'i Afrika'dan, yüzde 4'ü ise Okyanusya'dandır. Bu durum, Dünya'daki popülasyon dağılımıyla neredeyse hiç uyuşmamaktadır. Eğer ki uyuşacak olsaydı, Marslıların yüzde 60'ı Asyalı, sadece yüzde 14'ü Amerikalı olurdu. Muhtemelen bu dağılım, Dünya'daki servet dağılımına daha yakındır. Amerika, Dünya servetininyüzde 35'ine sahiptir.

5) Başvuranlar, Dünya'nın 107 ayrı ülkesindendir. Bunların sadece yüzde 28'i ikinci tura kalabilmiştir. ABD, en fazla kabul alan ülkedir (çok şaşırdınız, değil mi?).

6) Potansiyel Marslıların yüzde 34'ü 25 yaşından gençtir, yüzde 65'i 25-35 yaş arasındadır, yüzde 2'si 56 yaşından yaşlıdır. Öte yandan Dünyalıların yüzde 40'ı 25 yaşından gençtir ve yüzde 17'si 56'dan yaşlıdır.

7) Dr. Norbert Kraft'ın resmi duyurudan önce Hürriyet'e yaptığı açıklamaya göre Mars One projesinde ikinci tura kalan Türk adaylar arasında şu üç isim kimliklerinin açıklanmasına izin verdi: Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı (18). Bunlar haricinde, 3 Türk daha var; ancak isimleri açıklanmadı. Bu 6 kişinin 4'ünün dişi olduğu belirtildi.

Elbette henüz nihai müretebat seçimleri yapılmamıştır ancak bu yeni liste, insanlığı Mars One görevine bir adım daha yaklaştırmıştır. Bu özel girişimin en önemli adımlarından biri Aralık 2013'ün başlarında atılmıştır: Hollandalı firma, Lockheed Martin firmasıyla bir anlaşma imzalayarak, Mars'a gönderilecek bir robot inşasına başlamıştır. Robotun görevi, 2025 Mars One mürettebatının iniş yapabileceği uygun bir yaşam alanı tespit etmek olacaktır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Popular Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 22:10:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1826

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. 2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!. (31 Aralık 2013). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1826
Bakırcı, Ç. M. (2013, December 31). 2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1826
Ç. M. Bakırcı. “2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 31 Dec. 2013, https://evrimagaci.org/s/1826.
Bakırcı, Çağrı Mert. “2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 31, 2013. https://evrimagaci.org/s/1826.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close