2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi!

2025'te Mars'a Gidecek Marslı Adaylarının Daraltılmış Listesi İlan Edildi! Wikipedia
2 dakika
828 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Uyarı: Bu habere konu olan Mars One firması, 2019 yılının başında iflas ederek kapanmıştır. Bu haber, 2013 yılında yayınladıkları bir yolcu listesiyle ilgilidir.

***

Özel bir firma, Mars'ta kurulacak ilk yerleşimde görev almak isteyen katılımcıların havuzunda ilk elemeyi yaptı ve listeyi yüzde 99.5 oranında daralttı. Geri kalan 1058 başvuran ile ilgili bazı ilginç gerçekleri burada ele alacağız.

Nisan 2013'te başvuruları başlayan, 2025 yılında Kızıl Gezegen'e ilk insanların gönderilmesi hedeflenen Mars One (Mars Bir) görevinin katılımcıları, Hollanda temelli bir özel firma tarafından belirleniyor. Başvuruların kapandığı tarihe kadar 200.000'den fazla insan başvuruda bulundu. Firma, 30 Aralık 2013 tarihinde, 1058 kişiye düşürdüğü daraltılmış listeye dair bazı bilgiler yayınladı.

Reklamı Kapat

Mars'ın ilk olası yerlileriyle ilgili bilgiler şöyle:

1) Başvuru havuzunun yüzde 55'i erkek, yüzde 45'i dişidir. Bu, Dünya'daki genel popülasyonun dağılımına göre daha fazla erkeğin başvurduğunu göstermektedir. Buna rağmen Amerikan Kongresi'nden (ve TBMM'den) daha dengeli bir cinsiyet dağılımı söz konusudur.

2) Başuranların yüzde 63'ü lisans veya daha üstü bir seviyeden mezundur. Toplamın yüzde 3'ünün tıp diploması vardır (Mars'ta kim doktor istemez ki?). 2010 yılı itibariyle Dünya'daki insanların yüzde 7'inden daha azının lisans derecesi olduğu bilinmektedir. Bu durumda Mars, yakın bir gelecekte Güneş Sistemi'ndeki eğitim düzeyi en yüksek gezegen unvanını alabilir.

3) Başvuranların yüzde 76'sı iş sahibidir, yüzde 15'i halen okumaktadır, yüzde 8'i işsizdir. Eğer bir diğer gezegende hayatta kalmayı başarmak bir "iş sahibi olmak" olarak kabul edilecekse, Mars'ın iş sahibi olma yüzdesinin yüzde 100 olması çok uzak değil.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

4) Başvuranların yüzde 43'ü Amerika kıtalarından, yüzde 27'si Avrupa'dan, yüzde 21'i Asya'dan, yüzde 5'i Afrika'dan, yüzde 4'ü ise Okyanusya'dandır. Bu durum, Dünya'daki popülasyon dağılımıyla neredeyse hiç uyuşmamaktadır. Eğer ki uyuşacak olsaydı, Marslıların yüzde 60'ı Asyalı, sadece yüzde 14'ü Amerikalı olurdu. Muhtemelen bu dağılım, Dünya'daki servet dağılımına daha yakındır. Amerika, Dünya servetininyüzde 35'ine sahiptir.

5) Başvuranlar, Dünya'nın 107 ayrı ülkesindendir. Bunların sadece yüzde 28'i ikinci tura kalabilmiştir. ABD, en fazla kabul alan ülkedir (çok şaşırdınız, değil mi?).

6) Potansiyel Marslıların yüzde 34'ü 25 yaşından gençtir, yüzde 65'i 25-35 yaş arasındadır, yüzde 2'si 56 yaşından yaşlıdır. Öte yandan Dünyalıların yüzde 40'ı 25 yaşından gençtir ve yüzde 17'si 56'dan yaşlıdır.

7) Dr. Norbert Kraft'ın resmi duyurudan önce Hürriyet'e yaptığı açıklamaya göre Mars One projesinde ikinci tura kalan Türk adaylar arasında şu üç isim kimliklerinin açıklanmasına izin verdi: Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı (18). Bunlar haricinde, 3 Türk daha var; ancak isimleri açıklanmadı. Bu 6 kişinin 4'ünün dişi olduğu belirtildi.

Reklamı Kapat

Elbette henüz nihai müretebat seçimleri yapılmamıştır ancak bu yeni liste, insanlığı Mars One görevine bir adım daha yaklaştırmıştır. Bu özel girişimin en önemli adımlarından biri Aralık 2013'ün başlarında atılmıştır: Hollandalı firma, Lockheed Martin firmasıyla bir anlaşma imzalayarak, Mars'a gönderilecek bir robot inşasına başlamıştır. Robotun görevi, 2025 Mars One mürettebatının iniş yapabileceği uygun bir yaşam alanı tespit etmek olacaktır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Popular Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2021 10:36:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1826

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Elektrokimya
Türleşme
Su
Epigenetik
Memeli
Yeni Koronavirüs
Canlı Cansız
Psikoloji
Eğilim
Virüsler
Koku
Abiyogenez
Matematik
Gen İfadesi
Test
Karbon
Göz
Hastalık Kataloğu
Boyut
Oksijen
Şiddet
İmmünoloji
Hayvanlar Alemi
Kurbağa
İklim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku