Yumurtalık

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Yumurtalık

İngilizce

Ovaries

Açıklama

Yumurtalıklar dişi gonadlarıdır - başlıca dişi üreme organlarıdır. Bu bezlerin üç önemli fonksiyonu vardır: hormon salgılamak, yumurtaları korumak ve muhtemel döllenme için yumurta üretmek. İnsanlarda dişiler genellikle iki yumurtalıkla birlikte doğarlar. Ergenlik öncesi, yumurtalıklar sadece uzun doku demetleridir. Dişi olgunlaştıkça, yumurtalıkları da olgunlaşır. Olgun yumurtalıklar bir üzüm büyüklüğündedir.

Kadınların ömür boyu yetecek yumurtalıklar ile doğduğu düşünülüyor fakat Edinburgh Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Okulu tarafından yapılan bir araştırma, kemoterapinin yeni yumurta gelişimini tetikleyebileceğini gösterdi. 

Yumurtalıklar, kadın üreme hormonları olan östrojen ve progesteronu ve relaxin ve inhibitin adı verilen ve daha az miktarda salgılanan iki hormonu üretirler. 

Aynı zamanda yumurtalıklar, menstürel döngü sırasında bir veya bazen daha fazla yumurta salınmasını sağlar. Bu işleme yumurtlama denir. 

 

Kaynak: Livescience

Tekerlekliler (Rotifera)

Tekerlekliler (Rotifera)

Çip Organlar

Çip Organlar

Östrojen

Östrojen

Gonad

Gonad

Progesteron

Progesteron

Leydig Hücreleri

Progesteron

Yazar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim