Vejetasyon

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Vejetasyon

İngilizce

Vegetation

Açıklama

Coğrafi bir bölgedeki bitkilerin oluşumu ve yayılımıdır. Bunu inceleyen bilim dalına da vejetasyon denebilir. Sinekoloji olarak da bilinir. Ekolojik istekleri aynı olan bitkilerin birlikler oluşturarak 1 veya 2 dominant taksonun kontrolünde gösterdiği yayılışı inceler. Bitkiler bulundukları yerde (doğal ortamlar, beşeri araziler değil) tesadüfen bulunmazlar.
Bir bitki örtüsünün vejetasyon olup olmadığını anlamak için 2 kritere bakılır.
 
a) Doğal bitki örtüsü olması: Bitkilerin insan müdahalesi olmadan bulunduğu ortamda yayılış göstermesi.
 
b) Süreklilik göstermesi: Örneğin Amanos Dağlarındaki Pinus brutia orman formasyonları dağlarda geniş yayılış gösterir, süreklilikten kasıt budur.
 
Not: En büyük çevre kirliliği vejetasyonun tahribidir.

Kaynak:

Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü "Vejetasyon 1" ders notları

Böcekler, Kanatları ve Evrimi

Böcekler, Kanatları ve Evrimi

Çokluparmak (Polidaktil)

Klenow parçası

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim