Türkiye'nin Asbestos ile İmtihanı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Asbest (ya da asbestos), uzun süreli solunumu sonucunda akciğer kanseri, mezotelyoma (akciğer veya karın zarı kanseri), asbestoz (akciğerde asbest birikimine bağlı doku hasarı) gibi hastalıklara neden olan son derece tehlikeli bir maddedir. Eski binalarda izolasyon amacıyla kullanılan bu malzemenin sağlığa olan zararlarından ötürü ve teknolojik gelişimler sonucunda kullanımı durdurulmuştur. Ancak eski binalarda halen bulunmaktadır. Bu nedenle bu zehirli kimyasalın bulunduğu binaların yıkımı sırasında aşırı katı güvenlik önlemleri alınması şarttır. Aksi takdirde koca bir şehirde yüz binlerce insan bu kimyasaldan olumsuz etkilenebilir. 

Ankara'nın kalbinde bulunan bu fabrikada 350 ton asbestosun bulunduğu raporlanmıştır. Yıkımı sırasında alınan önlem miktarı ise en basit ifadesiyle "korkutucu"dur. Kıyas olması bakımından, yurtdışında nasıl bir önlem alındığı örnek olarak verilebilir.

 

Teşekkür: Soner Durmaz ve İlkem Kumru

Annelerin Hakkı Ödenmez

Evren Sonsuz Mudur?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim