Tiamin

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Tiamin

İngilizce

tiamin

Açıklama

Tiamin, "kükürt bulunan amin" anlamına gelmektedir. B-kompleks grubu vitaminlerin ilk tanınan örneğidir. B1 vitamini olarak da bilinir. Metilen köprüsü ile bağlanmış bir pirimidin ile bir tiazol çekirdeği içerir. Aktif formu thiamine pyrophosphate(diphosphate) şeklindedir.

Suda çok kolay erir ve pişirme işlemi sırasında pişirme suyuna geçer. Aside dayanıklı, sıcaklığa duyarlıdır.

Eksikliğinde ortaya çıkan klasik tablo "beriberi" olarak tanımlanır. Bu kelime Sri Lanka dilinde "aşırı bitkinlik, güçsüzlük" anlamına gelmektedir. Asya ve Afrika kıtalarında başlıca besinsel eksiklik hastalığı olarak görülmekle birlikte gelişmiş bölgelerde oldukça sık olarak alkoliklerde görülmektedir. Kronik diyalizde olan ve total parenteral beslenmeye alınan hastalar da risk grubunda kabul edilir .
Tiaminin en önemli kaynağı bitki tohumlarıdır. Bu nedenle tahıl tanelerinin öğütülmesi sırasında embriyo ve kepek kısmının ayrılmasından ötürü, tahılın yüksek oranda tiamin kaybettiğini unutmamak gerekir.

Sencer, E ve Orhan, Y(2005). Beslenme, İstanbul Medikal Yayıncılık, İstanbul.

Baysal, A(2011). Beslenme, Hatiboğlu Yayınları, Ankara.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Addüktör kas

Riboflavin

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Katkı Sağlayanlar

Beril Dursunkaya

Beril Dursunkaya

Editör

2015 ODTÜ Biyoloji mezunudur. UMass'de MBA eğitimini devam ettirmektedir. Evrim Ağacı'nda sözlük yazımı ve geliştirilmesinde rol almaktadır. Ekoloji, çevre ve sürdürülebilirlik özel ilgi alanları arasındadır.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder