Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Sıradan bir 80° limon kolonyası dezenfektan görevi görebilir mi? Dezenfektan almaya gittiğim eczane buna gerek olmadığını kolonya kullanmamı söyledi?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet, görebilir.

Alkol bazlı çözeltiler dünyanın en verimli ve en kolay ulaşılabilir dezenfektan materyallerindendir. Uygun kullanım ve uygun çözelti koşulları sağlandığında hemen hemen hiçbir alternatif, alkol çözeltilerinden daha iyi değildir.

İdeal olarak kütlece %70-80 arasında etil alkol içeren bir çözeltinin, her iki ele, eller kuruyuncaya dek ovulması çok dirençli türler dahil neredeyse tüm patojen bakterileri, tehlikeli birçok virüsü ve paraziti ortadan kaldırır. Etil alkol alternatif kolay ulaşılabilir alkol türlerinin tümünden daha etkindir. Ayrıca %80'den büyük oranlardan daha yoğun çözeltilerin kullanılması önerilmez. Bunun nedeni alkolün mikrobiyosidal ("mikrop öldürücü") etkisinin protein denatürasyonu diye bilinen bir biyokimyasal tepkime ile sağlanmasıdır. Denatürasyonun mümkün olabilmesi için suyun belli bir oranda varlığı şarttır. Bu nedenle elinizi saf alkolle dezenfekte etmeye çalışmak iyi bir fikir değil.

Alkolle temas süresi kesinlikle önemli sayılıyor. Yapılan çalışmalarda alkol ile anlık temas ve ardından hemen silinme yapıldığında dezenfektan etkinin sabunlu su ile aynı orana düştüğü gözlenmiş. Elbette sabunlu suyun da oldukça etkili sayılabilecek bir dezenfektan olması bu konuda iyimser olmamızı sağlıyor. Fakat özellikle Hepatit A gibi bazı virüs alt tipleri ve gazlı gangren yapan Staphylococcus pyogenes gibi bakteriler için sabunlu suyun yeterli olmadığı bilindiğinden bu etki yeterli değil. Henüz güvenli bir alt sınır çizilmiş değil, fakat kuruyana kadar ovalama tekniğiyle maksimum dezenfektan etki sağlandığı kabul görmüş durumda.

Piyada satılan bazı dezenfektanların tüberküloz etkeni Mycobacteria tuberculosis gibi dirençli etkenlere karşı değişken başarılar göstermelerinden dolayı %70 civarında alkol oranına sahip bir çözeltiyi, mesela bir kolonyayı, diğer dezenfektan türlerine kıyasla tercih etmek oldukça mantıklı görünüyor.

Teşekkür (5)
Paylaş
8
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansa dair hiçbir şey bilmiyorum. Tek bildiğim, daha çok çalıştıkça daha şanslı hale geldiğim.”
Ingemar Stenmark
Geri Bildirim Gönder