Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mr Engineer
Mr Engineer
5K UP
Üye
3

E-sigara (Elektronik sigara) tam olarak nedir?

E-sigara ile normal sigara arasındaki farklar nelerdir?
259 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Yıldırım
Öğrenciyim

Elektronik sigara, kısaltmasıyla e-sigara veya vape, geleneksel tütün içeren sigaraların yerine kullanılan, genellikle buharlaştırma yoluyla nikotin sağlayan bir cihazdır. Elektronik sigara, genellikle bir batarya, ısıtıcı bir eleman, buharlaştırılabilir bir sıvı içeriği (nikotin, propilen glikol, aroma gibi) ve buharın solunmasını sağlayan bir ağızlıktan oluşur. E-sigaralar, tütün içmeyen kişilere nikotin sağlamak veya tütün içenlerin geleneksel sigaralardan vazgeçmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılır.

İşleyiş şu şekildedir:

Batarya: E-sigaranın güç kaynağıdır ve genellikle şarj edilebilir bir bataryadan oluşur.

Tüm Reklamları Kapat

Atomizer (ısıtıcı eleman): Bu bölüm, sıvı içeriği ısıtarak buharlaştırır. Genellikle bir rezistans içerir ve bu rezistansın ısınması, içerideki sıvının buharlaşmasını sağlar.

Kartuş veya Tank: Elektronik sigara içerisindeki bu bölüm, likit içeriğini (e-likit veya vape sıvısı) içerir. Bu likit genellikle nikotin, propilen glikol, bitkisel gliserin ve çeşitli aromalar içerir.

Ağızlık (Drip Tip): Kullanıcı buharı solurken bu kısımdan çeker. Ağızlık genellikle plastik veya metal olabilir.

E-sigara, geleneksel sigaralardan farklı olarak duman değil, buhar üretir. Bu, kullanıcının nikotini buhar yoluyla almasına olanak tanır. Ancak, e-sigara kullanımının sağlık etkileri konusunda hala birçok tartışma vardır, ve uzun vadeli etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca, bazı e-sigara ürünleri tütün içermemesine rağmen nikotin içerebilir ve bu da bağımlılık yaratabilir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close