Puan Ver
1
Puan Ver

Corona virusunden korunmak amaçlı (alışverişe giderken vb) kullanılan plastik eldivenler ilk kullanımdan sonra atılmalı mıdır, yoksa sabunla yıkanırsa tekrar kullanılabilir mi?

Plastik üzerinde virüsün 2 gün boyunca kalabildiğini ve hatta iki gün sonra virüs yogunlugunun arttığının gözlemlendiğini sitenizde okuduğum için soruyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Alışverişe giderken eldiven kullanılması Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı bireylerde önerilmemektedir. Rutin el hijyeni uygulamaları (alkol bazlı dezenfektan kullanımı ve sabunlu su ile yıkamak) yeterlidir. Eldiven kullanımının virus yayılımını arttırabildiğine dair görüşler bulunmaktadır. Virus yüzeylerde uzun süre saptanabilmektedir. Ancak virüs yüzeye temasınızdan değil o temastan sonra elinizi yüzünüze götürmeniz ile burun, göz ve ağız yoluyla bulaşmaktadır. Cansız yüzeylerde virusun genetik materyaline son insan temasından 17 gün sonra dahi rastlanmıştır. Ancak bu bulgunun hastalığın yayılımı ve hastalık yapıcı etkisi bilinmemektedir.

Özetle, hijyen ve sosyal mesafe uygulamalarına dikkat etmeniz yeterlidir. Maalesef, ülkemizde maske ve eldiven kullanımı yanlış yorumlanıyor. Koruması gereken ekipmanlar yanlış kullanılırsa tam tersi etki yapabilir.

Teşekkür (1)
1

Kaynaklar

  1. WHO
  2. CDC
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder