Puan Ver
0
Puan Ver

Astım hastalığı olan genç yetişkinlerde(kendim için sormam gerekirse 28 yaş için) covid19 dan ölüm oranlarına dair bilimsel bir bulgu mevcut mudur?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
1 Cevap

Bende Alerjik-Astıma sahip birisi olarak bu konu hakkında araştırma yapmıştım, zaten bilindiği üzere Astım ve kronik solunum yolu hastalığına sahip insanlar özellikle bu bölgeleri hedef alan virüslere yakalanmaları halinde astımın ataklarını artırmasıyla daha fazla ölümcül risk taşıması bakımından ciddi risk grubu içinde sınıflandırılabilir lakin hastalığa sahip kişilerin COVID-19 arasındaki bağlantı konusunda hastalık riskinin veya hastalığın şiddetinin durumu bakımından şu anda kesin bir araştırma bulunmamaktadır. Enfekte 1239 hasta üzerinde yapılan inceleme de kişilerde Astım'a rastlanmasa da KOAH ile COVID-19 arasındaki ilişki daha göze batmaktadır, yine Çin'de 140 kişi de yapılan incelemelerde Astım ve alerji ile alakalı vaka tespit edilememiştir. Uzmanlar astım hastalarının bu süreçte ilaçlarını asla kesmemesi gerektiğini ve hijyenik anlamda önlemler aldıktan sonra zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamayı ve sosyal mesafeyi korumaları gerektiği vurgulamaktadır.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Amerikan Astım Ve Alerji Vakfı Astım ile COVID-19 bağlantısına dahil inceleme ve mevcut süreçte astım hastalarına verilen tavsiyeler
  2. PubMed Çin de 140 tedavi gören kişi hakkında yapılan istatistik
  3. The Sun Astımın olası risk grubu olarak değerlendirilmesine dahil.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar, eğer anlamadıkları şeylerden söz edecek olursanız, sizin deli olduğunuzu düşünürler.”
Elvis Presley
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder