Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Allah bizim ne yapacağımızı bildiği halde biz neden bu dünyaya sınava gönderildik?

Allah kaderimize bildiriyor ne yapıp ne yapmaycağımızı bizim ne yapacağımızı belirlediği halde (Kader) biz neyi kanıtlayacağız?
312 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Bilindik anlamdaki "kader" kavramını biraz daha detaylı ele alırsak, birey açısından herhangi bir belirlenmişlik olmadığını görürüz. Biz genellikle, öğretilere ait bilgileri "hurafe" olarak algılamaya eğilimliyiz. Oysa zamanda geçmiş şimdi gelecek ayrımı yoktur. Bu rölatif olarak deneyimlediğimiz sanal bir algı. Yani bu açıdan bakarsak, zamanda gelecek zaten varsa, bu mantıkla yapacaklarımız belirlenmiş olmalıdır. Bilginin öğreti kaynaklı ya da bilimsel kaynaklı olması neden bizim bakış açımızı belirliyor acaba ?

Geleceğin varlığı, yapacaklarımız üzerinde belirleyici olmazken, gelecek yerine kader deyince neden birden belirleyici olmaya başlıyor düşünmemiz gerekir. Tabii ki geleneksel olarak kavramın manipüle olmuş olmasının etkisini gözardı edemeyiz, ancak eğer bir konuyu anlamada yeterli çabayı göstermiyorsak, bedelini ödemek durumunda kalıyoruz.

Bu Reklamı Kapat

Kişinin yapacakları, fizik evren, dünya şartlarına bağlı olarak tamamen kişisel özgürlüğü alanındadır. İradesine herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. Karar mekanizmalarından bağımsız olarak, kişi seçimlerini herhangi bir dış etki olmadan yapmaktadır. Kader ya da zamanda gelecek ne dersek diyelim, yapacaklarımızı belirlemiyor.

Diğer yandan öğretiler kendi manifestolarını, insanların "genel"ini muhatap alarak sunarlar. Herkesin anlaması gerekmekte ki asıl anlatılmak istenen anlaşılabilsin. Bu açıdan insanın dünyaya gönderilmesinin bir sınav oluşu da en genel, en kaba tanım olmaktadır. Oysa insan, kendini tamamlayabilme - gerçekleştirebilme - varlık amacını aramak için gönderilmiş dersek de yanlış olmaz. Böyle üst bir amaç için yaşayan birinin sınav gibi bir derdi zaten kalmayacaktır. Böyle varoluşsal amacı olmayıp da, zahmete girmeden nasıl sınavı kazansam acaba mantığındaki kişiler daha çok sınav konusu ile dertlenirler.

Aslında buraya gelmiş olarak kimseye, hiçbir şeyi kanıtlamaya ihtiyacımız yok. Sadece kendimizle bire bir hiç tanışmaya yaklaşmadığımız kendimizle derdimiz var. Kendimize kanıtlamamız gerekenler var. Gerisi tamamen detay belki de. Hatta diğer bütün insanlar da kendimizi tanımak için detay - ayna - araç. Kendimizle ilgili anlama aşamasını geçtiğimizde ulaşacağımız üst bir yolculuk var belki de ve biz asla o aşamaya gelemediğimiz için olaylarla, insanlarla, öğretilerdeki kelimelerle uğraşıyoruz - oyalanıyoruz - vakit kaybediyoruz. Biraz daha yukarıdan bakmaya ihtiyacımız olabilir mi...

363 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap

Allah kulun ne oldugunu bilir ama kul kendisinin ne oldugunu bilmez düşünün bir sınav oldugunda ögretmen herkesin kaç puan alacagını az da olsa bilir ama ögrenci bilemez bizler de böyleyiz olaylara ne tepki vereceğimizi de nasıl davranacagımızı da biz bilemeyiz

134 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Can Akbaş
Can Akbaş Siyaset Bilimi - Lisans

Semavi kabul edilen dinler, kaderi, otodeterminist temelde ele alır. Örneğin; Kuran'a göre yaratılış esnasında Allah, Adem'e ruh üflemiş yani Tanrı kendinden bir parçayı insana aktararak irade sahibi yapmıştır. İndeterminizm, mutlak özgürlüğü; determinizm ise mutlak kaçınılmazı ifade etmesi sebebiyle, dinlerin büyük bir çoğunluğununda aşina olduğumuz kader tanımının açıklanmasında kullanımı kesinlikle imkansızdır.

Tanrı'nın, sonuç bilgisine sahip olmasına karşın sınava tabi tutmasını açıklama amacındaki görüşlerden en yaygın olanı "öğretmen" benzetmesidir. Yargısız infaza, sınavsız sonuca itiraz etmememiz için sınava sokularak değerlendirildiğimizi öne sürer.

Bu Reklamı Kapat

"Peki sınavdaki kötü sonucun sorumlusu bir tek ben miyim? Beni arka sıraya oturttuğunuz için göremememden dolayı aldığım kötü not benim suçum mu?" diyen bir öğrenci misali, Tanrı'nın belirlediği şartların, seçimlere doğrudan etkisi olduğu görüşüne karşı, çaba sarfetmenin iradenin getirdiği bir sorumluluk olduğu ve nihai değerlendirmenin öznel şartlara göre yapılacağı yanıtı verilir.

"Yine de başarısızlığı sonucu sonsuz azap ile cezalandırılacağı Tanrı tarafından kesin olarak bilinen bir ruhun, sınava tabi tutulmaktan ziyade, hiç yaratılmaması gerekmez mi?" şeklindeki soruya ise her ruhun çıkış yolunu seçebilecek bir iradesi olduğu, seçmese bile ilahi bir amacın parçası olarak dünyada bulunduğu cevabı verilir genelde. Örneğin; atom bombasında kullanılacağı bilinseydi, atomun hiç parçalanmaması/deneye tabi tutulmaması mı gerekirdi? Tabi yine bu cevap da beraberinde, "Tanrı'nın mutlak mutluluk içeren düzene gücü yetmiyor mu? Yetiyorsa acımasızlığından mı bize bunu reva görüyor?" gibi sonu gelmez tartışmaları başlatıyor.

130 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et