Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Resesif ölümcül alel

İngilizce

resesif-olumcul-alel

Açıklama

Homozigot durumda ölümcül olan alel.Farelerde sarı tüye neden olan alel;
Sarı tüy farelerde mutasyon eseri oluşur. 
Gri x Gri --> %100 Gri
Sarı x Gri --> 2/3 Sarı, 1/3 Gri
Gri x Sarı --> 1/2 Sarı 1/2 Gri

Bu sonuçlar tek bir alel çifti ile açıklanır. Tüy rengine göre mutant sarı alel (AY) populasyonda en çok görülen gri alele (A) baskındır. Bu durumda heterozigot fare sarı kürklü olacaktır. Aynı zamanda sarı alel homozigot durumda ölümcül olur. Buradaki "çekiniklik" durumu ölümcüllük için geçerlidir. AY homozigot olunca fare doğmadan ölür.
Klug, W., Concepts of Genetics, 10. Baskı, Sayfa 78-79, ISBN-13; 978-0-321-79578-6

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder