Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Orta Doğu'da Akraba Evliliği Oranı Diğer Coğrafi Bölgelerden 10 Kat Fazladır!

Orta Doğu'da Akraba Evliliği Oranı Diğer Coğrafi Bölgelerden 10 Kat Fazladır!
1 dakika
6,304
 • Türev
Tüm Reklamları Kapat

Akraba evliliği geleneği, Orta Doğu'da geleneksel aile yapısı ve kültürlerinin zararlarının en bariz örneklerdendir. Akraba evliliği sonucu çocuklarda nadir gözüken, çekinik genetik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Buna rağmen gelenek bölgede devam etmektedir.

Yeni yayımlanan bir çalışmada en batıda Fas'tan en doğuda Pakistan'a kadar "Geniş Orta Doğu" coğrafyasından 1100 bireyin genetik verisi incelendi. Çalışmada Türkiye'den de 140 birey yer aldı. Genel olarak incelenen bölgelerdeki genetik profiller birbirine benzerken, şaşırtıcı olmayan biçimde Kuzey Afrikalıların diğer Afrikalılara, Türkiyelilerin ise Avrupalılara, diğer Orta Doğululara göre daha fazla benzediği görüldü. Çalışmada ayrıca her popülasyonda genom içindeki homojenlik ölçülerek, akraba evliliğinin yoğunluğu öngörüldü. 

Tüm Reklamları Kapat

Akraba evliliği çok olduğunda her bireyin anneden ve babadan gelen genleri birbirine benzemektedir. Ebeveynleri akraba olan bireyler genetik olarak, ailesinde akraba evliliği olmayanlara göre genetik olarak daha homojen olmaktadır. Makalede Türkiye dahil tüm Orta Doğu popülasyonlarında akraba evliliği endeksi, Avrupa, Uzak Asya ve Afrikalı popülasyonların on katı çıkmıştır!

Orta Doğu'da uzun süredir devam eden aşırı akraba evliliği sonucu zararlı mutasyonların bir miktar elenmesi beklenebilirdi. Ancak çalışmada doğal seçilimin böyle bir etkisi tespit edilememiştir. Bunun bir sebebi zararlı mutasyonların tahmin edilmesinde güçlük ve popülasyon tarihindeki özgünlükler olabilir. Öte yandan fenilketonüri gibi birçok çekinik genetik hastalığın görülme sıklığı Türkiye ve Orta Doğu'da dünyanın başka yerlerinden daha yüksektir.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmanın bir eksikliği ise karşılaştırma için Hindistan'dan örnek incelenmemiş olmasıdır. Çünkü bu bölgede de akraba evliliğinin yüksek olduğu ve genetik olarak iz bıraktığı daha önceki çalışmalardan bilinmektedir.

Geçen hafta yayımlanan bir antik DNA çalışmasında ise İranlı ilk çiftçilerden birinin genomu dizilenmiştir. Zagros Dağları'nda bir mağarada bulunan bireyin 9 bin yıl önce yaşamış bir çiftçi olduğu tahmin edilmektedir. Antik çiftçinin genomundaki bazı bölgelerin aşırı homojenliği, akraba evliliği geleneğinin daha o dönemde başladığına işaret etmektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: BilimSol | Arşiv Bağlantısı
 • E. M. Scott, et al. (2020). Characterization Of Greater Middle Eastern Genetic Variation For Enhanced Disease Gene Discovery. Nature Genetics, sf: 1071-6. | Arşiv Bağlantısı
 • F. Broushaki, et al. (2016). Early Neolithic Genomes From The Eastern Fertile Crescent. Science, sf: 499-503. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2024 21:48:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4442

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antropoloji
Yaşamın Başlangıcı
Sağlık Bakanlığı
Gelişim
Nöron
Hastalık Yayılımı
Köpekgil
Ölüm
Çocuk
Metabolizma
Sağlık
Freud
Proton
Fotoğraf
İklim Değişimi
Sivrisinek
Damar
Çekirdek
Epistemoloji
Karanlık
Onkoloji
Mistik
Mantar
Galaksi
Evrim Tarihi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. --, et al. Orta Doğu'da Akraba Evliliği Oranı Diğer Coğrafi Bölgelerden 10 Kat Fazladır!. (29 Temmuz 2016). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4442
--, -., Somel, D. M., Bakırcı, Ç. M. (2016, July 29). Orta Doğu'da Akraba Evliliği Oranı Diğer Coğrafi Bölgelerden 10 Kat Fazladır!. Evrim Ağacı. Retrieved April 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4442
-. --, et al. “Orta Doğu'da Akraba Evliliği Oranı Diğer Coğrafi Bölgelerden 10 Kat Fazladır!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 29 Jul. 2016, https://evrimagaci.org/s/4442.
--, ---. Somel, Dr. Mehmet. Bakırcı, Çağrı Mert. “Orta Doğu'da Akraba Evliliği Oranı Diğer Coğrafi Bölgelerden 10 Kat Fazladır!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 29, 2016. https://evrimagaci.org/s/4442.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close