Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

image

İlk fotoğrafta, ünlü satranç ustası Bobby Fischer, 1964 yılında 50 rakibe karşı birden satranç oynarken görülüyor. İkinci fotoğrafta ise şu anda Dünya Satranç Şampiyonu olan Magnus Carlsen, 70 farklı rakibe karşı aynı anda satranç oynarken görülüyor. Carlsen, aynı anda oynadığı bu maçların 68'ini kazandı, 2'sini kaybetti.

Carlsen öylesine büyük bir usta ki, Harvard Üniversitesi'ne yaptığı bir ziyarette 10 satranç meraklısı avukatı aynı anda yendi. "Eh, 70 kişiyle oynayan o kadarını da yapar, ne var?" diyebilirsiniz. Carlsen bu 10 kişiyi gözleri bir bağ ile bağlanmış halde ve tüm oyunu satranç tahtasına sırtı dönükken oynadı. Maç bitip de hepsini yendikten sonra, her bir avukata imzasını verdi. İmzasıyla birlikte, her birinin oyunun başından sonuna kadar yaptığı her bir hamleyi de ezberden yazdı!

Bill Gates ve Magnus Carlsen

23 Ocak 2014'te satranç Dünya şampiyonu Magnus Carlsen ile 82.1 milyar dolarlık servetiyle Dünya'nın en zengin insanı olan Bill Gates bir televizyon programında satranç oynamak için karşı karşıya geldi. 

Avantaj sağlamak için Bill Gates'e 2 dakika, Carlsen'e ise 30 saniye verilmişti. Fakat buna gerek kalmadı. Carlsen'in Gates'i mat etmesi için reel zamanda 80 saniye, saat üzerinde 12 saniye zaman yeterli oldu. Hatta Carlsen, yanlışlıkla Gates'in piyonlarından birini devirince, bu sırada 2 saniye zaman kaybetti. Dolayısıyla oyun saati üzerinde Gates'i şah mat etmesi 10 saniyesini almış oldu!

Carlsen Gates'i daha hızlı devirebilmek için satranç jargonunda "ucuz hile" denen, hızlı bir mat yöntemine başvurdu. Satranç konusunda deneyimli birinin ilk etapta göremeyeceği bu hamlede Carlsen, Gates'e atını sundu. Gates, bu yemi yutarak Carlsen'e boyun eğmiş oldu. Aslında bu yemi görebilecek olsaydı, Carlsen'i mat etme şansı bulunuyordu. Hatta uzmanlar, o yanlış hamleyi yapana kadar Gates'in oyunu teknik olarak "yeniyor" olduğunu bile söylüyorlar! Bu noktayı kaçırması, saniyeler içinde şahmatı beraberinde getirdi. Satranç severler için oyun dizisi şu şekilde oldu:

Türkiye Sistemi

 1. e4 Ac6
 2. Af3 d5
 3. Fd3 Af6
 4. exd5 Vxd5
 5. Ac3 Vh5
 6. O-O Fg4
 7. h3 Ae5? (Carlsen buna "ucuz hile" diyor)
 8. hxg4 Nfxg4
 9. Axe5?? (Aslında Ke1 hamlesinin Carlsen'i mat etme şansı vardı)
 10. ..Vh2#

ABD Sistemi

 1. e4 Nc6
 2. Nf3 d5
 3. Bd3 Nf6
 4. exd5 Qxd5
 5. Nc3 Qh5
 6. O-O Bg4
 7. h3 Ne5? (Carlsen buna "ucuz hile" diyor)
 8. hxg4 Nfxg4
 9. Nxe5?? (Aslında Re1 hamlesinin Carlsen'i mat etme şansı vardı)
 10. .. Qh2#

Kaynak: reddit

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder