Tüm Reklamları Kapat
Uğur Mumcu

Uğur Mumcu

Uğur Mumcu, Türkiye'nin modern gazetecilik geleneğinde önemli bir yere sahip olan bir gazeteci, yazar ve araştırmacıydı. 22 Ağustos 1942'de, o dönemde Niğde'ye bağlı olan Kırşehir'de doğdu. Babası İsmail Hakkı Bey, annesi ise Fatma Nazlı Hanım'dı. Aslen Tokatlı olan ailesi, Uğur Mumcu'nun çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşadı ve sonunda Ankara'ya yerleşti. Mumcu, eğitimine Ankara'da başladı ve ardından İstanbul Erkek Lisesi'nde devam etti. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim gördü ve buradan 1966 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında aktif bir öğrenci olarak siyasi ve sosyal konulara ilgi duymaya başladı. Gazeteciliğe adımını atan Mumcu, 1967 yılında "Halkçı" gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra "Yeni Ortam", "Yeni Gazete" ve "Milliyet" gibi farklı gazetelerde görev aldı. Gazetecilik kariyeri boyunca özellikle araştırmacı ve cesur yazılarıyla tanındı. Toplumsal olaylara eleştirel bir bakış açısı getirirken, derin devlet yapılanması, faili meçhul cinayetler ve insan hakları gibi konuları sıkça işledi. Mumcu'nun kaleme aldığı yazılar ve araştırmalar, Türkiye'deki siyasi ve toplumsal yapılanmayı sorgulayan, aydınlatıcı bir nitelik taşıyordu. Özellikle 1990 yılında yayımladığı "Söz Meclisten İçeri" adlı kitabı, Türkiye'deki derin devletin varlığını ve bu yapı içindeki karanlık ilişkileri açığa çıkaran önemli bir eser olarak kabul edildi. Ancak bu tür çalışmaları, Mumcu'yu çeşitli tehditlere maruz bıraktı. Uğur Mumcu, gazetecilik hayatı boyunca birçok ödül aldı ve saygın bir isim haline geldi. Ancak bu dönemdeki en büyük sınavı, 12 Ocak 1993 tarihinde yaşandı. Ankara'da bulunan evinin yakınında aracına yerleştirilen bir bomba infilak etti ve Mumcu hayatını kaybetti. Cinayetin ardındaki gerçekler hala aydınlatılamadı ve faili meçhul olarak kaldı. Ancak Mumcu'nun ölümü, Türkiye'de büyük bir infiale yol açtı ve cinayetin çözülmesi için birçok çaba harcandı. Uğur Mumcu'nun ölümü, Türkiye'de basın özgürlüğü, demokrasi ve insan hakları konularında bir dönüm noktası olarak kabul edildi. Onun cesur duruşu ve tarafsız gazetecilik anlayışı, hala birçok kişi ve kurum için ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Mumcu'nun anısını yaşatmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve çalışmaları genç gazeteciler tarafından incelenmekte ve değerlendirilmektedir.
Doğum Adı
Eklenmedi. Ekle
Takma Adı
Eklenmedi. Ekle
Boyu
Eklenmedi. Ekle
Doğum Tarihi
Eklenmedi. Ekle
Doğum Yeri
Eklenmedi. Ekle
Linkler
Eklenmedi. Ekle
Düzenleme Talebi Oluştur
Eserler (1)
Alıntılar (1)
Alıntı & Aforizma
Üzeyir Yazıcı
Alıntıyı Ekleyen
Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle..
Kaynak: Sakıncalı Piyade
10.0/10
(1 Kişi)
Puan Ver
Sonra Okuyacaklarıma Ekle
4
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Eser Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close