Evrim Ağacı'nın Artık Bağımsız Bir Video Veri Tabanı Var!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı'nı yeterince uzun süredir takip eden okurlarımız, kişi ve kurumların keyfine göre çektiğimiz sıkıntıları bilecektirler. Birilerinin paşa gönlü öyle ister, YouTube toptan erişime kapatılır; Mark efendinin kafasına eser (şu anda olduğu gibi), sayfaların videolarının sadece belli bir kısmı sayfadan erişilebilir olur, diğerleri aslında halen yüklü olsalar da erişilemez haldedir ve gösterilmez. 

Bu çok uzun bir süredir canımızı sıkıyordu ve sonunda kolları sıvayarak bu sorunu çözdü. Çünkü birilerinin rahatsızlığı ya da şirket politikası, halkın bilime ve bilgiye ulaşması önünde engel olamamalıdır. Bu, İnsan Hakları'nın en temel kurallarına aykırıdır (tabii takan kim diye sormak lazım İnsan Hakları'nı bu devirde...).

Artık kendi video veri tabanımızı oluşturuyoruz. Böylece ne YouTube'a, ne de Facebook'a ihtiyacımız olacak. Gerekli altyapıyı bugün itibariyle tamamladık. Bazı pürüzler deneyimleyebilirsiniz, onları da zamanla çözeceğiz. Şu anda sadece 2 video kendi veri tabanımıza taşındı, dolayısıyla halen YouTube'dan çektiğimiz videolarla karşılaşacaksınız, zamanla bunlar ortadan kalkacaktır. Ancak bilim videolarına ve kendi yapımlarımıza, video içi reklamlarla uğraşmaksızın ve engel sorunuyla karşılaşmaksızın ulaşmanız artık mümkün olacak! 

Umuyoruz tüm bilimseverlere ve okurlarımıza faydalı olacaktır. 

Cep Telefonunuzu Kozmik Işın Algılayıcısına Dönüştürebilirsiniz!

Europa'nın Buzul Levha Hareketleri Yaşamı Destekleyebilir

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder