Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!

Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!
5 dakika
9,913
 • Duyuru
Tüm Reklamları Kapat

Giderek büyüyen Evrim Ağacı ailesi olarak adım adım 5. yaşımız içerisinde ilerliyoruz. Bu süreçte birçok büyük değişiklik de yaşıyoruz. Tüm Türkiye'de adı bilinen, "bilim" ve "güvenilirlik" dendiğinde akla gelen ilk kaynak olmak için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. En başından beri hiçbir zaman niceliği niteliğin önüne geçirmemeye çalıştık, hala da bunu sürdürmeye çalışıyoruz. Belki diğer bilim sayfaları kadar içerik üretmiyor (ya da haber kaynaklarından alarak yapıştırıp size sunmuyoruz); ancak kendi içeriğimizi, kendi bilgilerimiz ve donanımımız ile yaratmaya çalışıyoruz. Böylece Türkiye'nin ilk kapsamlı ve özgün bilim arşivini yaratmayı hedefliyoruz. Bu yolda bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

Bu süreçte yapmak istediğimiz değişikliklerden bir tanesi, profesyonel bir logoya ulaşmak. Tarihimiz içerisinde bunu bir kez daha denemiştik ve çok hoş tasarımlar gelmişti. Ancak ne yazık ki hiçbiri, şu andaki logomuzu değiştirmemize değecek kadar içimize sinmemişti. Dolayısıyla o yarışmanın nihai bir kazananı olmamıştı. Eski yarışmamıza gönderilen tasarımlar için buraya tıklayabilirsiniz. 

Fakat şimdi "ufak" bir farklılık var: o yarışmayı yaptığımızda 50.000'den az okurumuz vardı, şu anda 335.000 kişiyi aşkın dev bir aileyiz. Sayı arttıkça, çeşitliliğin artması da kaçınılmaz! Bu nedenle, bu sefer umutluyuz. Şu anda kullandığımız ve yıllardır bizimle bütünleşik hale gelmiş logomuzu değiştirmeye değecek, içimize sinen ve minamalist bir logoya erişebileceğimizi umuyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Taleplerimiz

Görselde yazıyor tüm detaylar ama bazı şeyleri vurgulamak istiyoruz:

 • Daha önceden gönderilen logoların tamamı "sevimli" olmasına çalışılmış, yumuşak hatları olan, parlak renkleri olan logolardı. Belki şu andaki logomuzun yapısı ve renkleri tasarımcıları buna itiyor, bilemiyoruz. Bu defa böyle olsun istemiyoruz. Nasıl tarif edilir, tam bilemiyoruz; ancak Tesla Motors'un logosu istediğimiz şeyi biraz izah ediyor: biz o logoya baktığımızda "güç" ve "asalet" görüyoruz (bilemiyoruz sizde de aynı hisleri uyandırıyor mu). Peşinde olduğumuz logo tasarımı o tür bir şey. Sanırız "daha keskin hatlı", "daha estetik", "daha kararlı", "daha güçlü" bir logo olarak tanımlayabiliriz.
 • Logo karmaşık olmamalı. Şöyle düşünebilirsiniz: 10 yaşındaki bir çocuk sadece kağıt kalemle rahatlıkla çizebilmeli. Çok fazla parça, desen, birbirinin içine girip çıkan hatlar, vs. olmamalı. Ancak tabii "boş" gözükecek kadar da sade olmamalı. Aradaki denge tutturulmalı.
 • Baş harflerimizin logoya bir şekilde dahil edilmesi iyi olur. Büyük harfler (E ve A) zor olabiliyor; ancak yaratıcılığınıza kalmış. Sanırız çok estetik harfler olmamasından, bilemiyoruz (estetik göreli bir şey). Küçük harfler (e ve a) biraz daha kolay logoya dönüştürülebilir gibimize geliyor. Fakat sizi yönlendirmiş gibi olmayalım elbette. Sonuçta EA Sports'un logosu son derece güzel ve güçlü, tam istediğimiz gibi (ama tabii onu kullanamayız).
 • Evrimde ve Evrim Ağacı üzerinde "türleşme" olgusu, bir dalın ikiye ayrılması olarak gösterilir. Dolayısıyla "Y" harfi de çıkış noktanız olabilir. Ama yalın bir Y harfi yanıltıcı olabilecektir, adımızda Y harfi hiç yok çünkü! Bu nedenle çok iyi "gömülmesi" gerekiyor logo içine, eğer kullanılacaksa...
 • Son olarak... Şu andaki logomuz oldukça karmaşık ve resmi belgelerde sorun yaratabilecek kadar fazla renkli. Buna rağmen, birçoğunuz gibi bu logomuzu biz de çok fazla seviyoruz ve değiştirmek için gerçekten çok güçlü bir tasarıma ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu bizimle ilişkilendirilen logomuzdan vazgeçebilmemiz için, gerçekten ikna olmamız, içimize sinmesi ve "Hah, evet, bu kesinlikle olur." diyebilmemiz gerekiyor. Bu çok kolay bir iş değil; ancak onun peşindeyiz. Eğer bulamazsak, bir önceki yarışmamız gibi bu da sonuçsuz kalacak maalesef. Zira sırf seçmiş olmak için logo seçmek ve değiştirmek istemiyoruz, bunu başından bildirelim.

Gönderim ve Süre

Logo tasarımlarını 1 Şubat 2015 tarihine kadar [email protected] adresine iletebilirsiniz. Sorularınız olursa bunları da adresimize iletebilirsiniz.

Bu tarihe kadar birden fazla tasarım gönderebilirsiniz. Açıkçası, daha fazla logo göndermeniz, kazanma şartınızı arttırmayacaktır. Çok net taleplerimiz olduğu için, gerçekten en içinize sinen tasarımı göndermenizi tavsiye ederiz. Fakat daha kötü olan; fakat bize fikir verebileceğini düşündüğünüz tasarımlarınız olursa, birden fazla göndermekten çekinmeyiniz. Başımızın üzerinde yeri var. 

1 Şubat 2015'ten sonra ikinci bir tur yaparak, bize gönderilen logolar üzerinde yapılmasını rica ettiğimiz değişiklikleri tasarımcılara e-posta yoluyla bildireceğiz. Renk değişimi, tarz değişimi, geribildirimler, vb. gibi şeyleri bildireceğiz. Onlar üzerinden giderek, sonuca bakabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Ödül/Teşvik

Aslında Evrim Ağacı olarak her şeyi gönüllülük ve el ele verme esasıyla yapmaktan yanayız. Fakat bu tür büyük değişiklikler, insanların hayatlarından bir parça götürebileceği için karşılığını vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kazanana kendi kitabımızdan 5 tane ve 100 TL para ödülü hediye edeceğiz. 

Ayrıca, ikinciye kitabımızın 4 kopyasını, üçüncüye 3 kopyasını, dördüncüye 2 kopyasını ve beşinciye 1 kopyasını hediye edeceğiz.

Bir bütçemiz olmadığı için daha fazlasını yapamıyoruz, umarız ufak da olsa bir teşvik olur. En büyük teşvikin ise, Evrim Ağacı'nın her yerde kullanacağı logosunu tasarlama keyfi ve belki de gururu olacağını umuyoruz.

Feragatname

Belirttiğimiz gibi: öyle bir logo olmalı ki, Evrim Ağacı'nın bugüne kadar akıllarda yer eden logosunu değiştirmemize %100 değecek ve içimize sinecek olmalı. Yine belirttiğimiz gibi, bu yarışma sonuçsuz da kalabilir. Eğer ki hiçbir logo ekibimizin içine sinmezse, ne yazık ki herhangi bir değişiklik yapamayacağız. Fakat mümkünse, olabildiğince fazla tasarım görerek üzerinde düşünmek istiyoruz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca eğer ki bu yarışmaya katılmak ve ödüle talip olmak istiyorsanız, gönderdiğiniz tasarımların tamamının kullanım hakkının, tasarımı e-posta adresimize gönderdiğiniz anda Evrim Ağacı'na geçtiğini kabul ettiğinizi bilin lütfen. Belki logoyu gönderdiğiniz gibi kullanmayız, fikir alabiliriz, varyasyonunu kullanabiliriz, vs. Böyle bir durumda bile ödülü, asıl esin kaynağımız olan logonun sahibine vermeyi düşünüyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir endişeniz olmasın lütfen; amaç bir şeyler kazanmak veya ödülü kendimize saklamak değil, Türkiye'nin en büyük evrimsel biyoloji oluşumu olan Evrim Ağacı'na güzel bir katkı sağlayabilmek.

Bunun haricinde, tabii ki, kuralları dilediğimiz gibi değiştirme, seçimi dilediğimiz gibi yapma (ki buna hiç seçim yapmamak da dahil), vb. hakları kendimize saklı tutuyoruz.

Etik

Çalışmalarınızın tamamen özgün olması, diğer insanlar tarafından yapılmış hiçbir unsuru içerisinde barındırmaması gerekmektedir. İntihal içeren çalışmalar otomatik olarak elenecektir.

Şimdiden her türlü emeğiniz için çok teşekkür ederiz!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 15:59:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3219

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Radyoaktif
Böcek
Albert Einstein
Yıldızlar
Sıcaklık
Model
Mavi
Doğum
Eczacılık
Tümör
Obezite
Evrimleşme
Etimoloji
Mers
Endokrin Sistemi
Bebek Doğumu
Kuyrukluyıldız
Eğitim
Ölçüm
Bilimkurgu
Balıklar
Bilim İnsanı
Elektrokimya
Kimyasal Evrim
Nöron
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!. (20 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3219
Ağacı, E. (2015, January 20). Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3219
E. Ağacı. “Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 20 Jan. 2015, https://evrimagaci.org/s/3219.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, January 20, 2015. https://evrimagaci.org/s/3219.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close