Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!

Evrim Ağacı Yeni Logosunu Arıyor!
5 dakika
9,961

Giderek büyüyen Evrim Ağacı ailesi olarak adım adım 5. yaşımız içerisinde ilerliyoruz. Bu süreçte birçok büyük değişiklik de yaşıyoruz. Tüm Türkiye'de adı bilinen, "bilim" ve "güvenilirlik" dendiğinde akla gelen ilk kaynak olmak için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. En başından beri hiçbir zaman niceliği niteliğin önüne geçirmemeye çalıştık, hala da bunu sürdürmeye çalışıyoruz. Belki diğer bilim sayfaları kadar içerik üretmiyor (ya da haber kaynaklarından alarak yapıştırıp size sunmuyoruz); ancak kendi içeriğimizi, kendi bilgilerimiz ve donanımımız ile yaratmaya çalışıyoruz. Böylece Türkiye'nin ilk kapsamlı ve özgün bilim arşivini yaratmayı hedefliyoruz. Bu yolda bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

Bu süreçte yapmak istediğimiz değişikliklerden bir tanesi, profesyonel bir logoya ulaşmak. Tarihimiz içerisinde bunu bir kez daha denemiştik ve çok hoş tasarımlar gelmişti. Ancak ne yazık ki hiçbiri, şu andaki logomuzu değiştirmemize değecek kadar içimize sinmemişti. Dolayısıyla o yarışmanın nihai bir kazananı olmamıştı. Eski yarışmamıza gönderilen tasarımlar için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu Reklamı Kapat

Fakat şimdi "ufak" bir farklılık var: o yarışmayı yaptığımızda 50.000'den az okurumuz vardı, şu anda 335.000 kişiyi aşkın dev bir aileyiz. Sayı arttıkça, çeşitliliğin artması da kaçınılmaz! Bu nedenle, bu sefer umutluyuz. Şu anda kullandığımız ve yıllardır bizimle bütünleşik hale gelmiş logomuzu değiştirmeye değecek, içimize sinen ve minamalist bir logoya erişebileceğimizi umuyoruz.

Taleplerimiz

Görselde yazıyor tüm detaylar ama bazı şeyleri vurgulamak istiyoruz:

Bu Reklamı Kapat

 • Daha önceden gönderilen logoların tamamı "sevimli" olmasına çalışılmış, yumuşak hatları olan, parlak renkleri olan logolardı. Belki şu andaki logomuzun yapısı ve renkleri tasarımcıları buna itiyor, bilemiyoruz. Bu defa böyle olsun istemiyoruz. Nasıl tarif edilir, tam bilemiyoruz; ancak Tesla Motors'un logosu istediğimiz şeyi biraz izah ediyor: biz o logoya baktığımızda "güç" ve "asalet" görüyoruz (bilemiyoruz sizde de aynı hisleri uyandırıyor mu). Peşinde olduğumuz logo tasarımı o tür bir şey. Sanırız "daha keskin hatlı", "daha estetik", "daha kararlı", "daha güçlü" bir logo olarak tanımlayabiliriz.
 • Logo karmaşık olmamalı. Şöyle düşünebilirsiniz: 10 yaşındaki bir çocuk sadece kağıt kalemle rahatlıkla çizebilmeli. Çok fazla parça, desen, birbirinin içine girip çıkan hatlar, vs. olmamalı. Ancak tabii "boş" gözükecek kadar da sade olmamalı. Aradaki denge tutturulmalı.
 • Baş harflerimizin logoya bir şekilde dahil edilmesi iyi olur. Büyük harfler (E ve A) zor olabiliyor; ancak yaratıcılığınıza kalmış. Sanırız çok estetik harfler olmamasından, bilemiyoruz (estetik göreli bir şey). Küçük harfler (e ve a) biraz daha kolay logoya dönüştürülebilir gibimize geliyor. Fakat sizi yönlendirmiş gibi olmayalım elbette. Sonuçta EA Sports'un logosu son derece güzel ve güçlü, tam istediğimiz gibi (ama tabii onu kullanamayız).
 • Evrimde ve Evrim Ağacı üzerinde "türleşme" olgusu, bir dalın ikiye ayrılması olarak gösterilir. Dolayısıyla "Y" harfi de çıkış noktanız olabilir. Ama yalın bir Y harfi yanıltıcı olabilecektir, adımızda Y harfi hiç yok çünkü! Bu nedenle çok iyi "gömülmesi" gerekiyor logo içine, eğer kullanılacaksa...
 • Son olarak... Şu andaki logomuz oldukça karmaşık ve resmi belgelerde sorun yaratabilecek kadar fazla renkli. Buna rağmen, birçoğunuz gibi bu logomuzu biz de çok fazla seviyoruz ve değiştirmek için gerçekten çok güçlü bir tasarıma ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu bizimle ilişkilendirilen logomuzdan vazgeçebilmemiz için, gerçekten ikna olmamız, içimize sinmesi ve "Hah, evet, bu kesinlikle olur." diyebilmemiz gerekiyor. Bu çok kolay bir iş değil; ancak onun peşindeyiz. Eğer bulamazsak, bir önceki yarışmamız gibi bu da sonuçsuz kalacak maalesef. Zira sırf seçmiş olmak için logo seçmek ve değiştirmek istemiyoruz, bunu başından bildirelim.

Gönderim ve Süre

Logo tasarımlarını 1 Şubat 2015 tarihine kadar [email protected] adresine iletebilirsiniz. Sorularınız olursa bunları da adresimize iletebilirsiniz.

Bu tarihe kadar birden fazla tasarım gönderebilirsiniz. Açıkçası, daha fazla logo göndermeniz, kazanma şartınızı arttırmayacaktır. Çok net taleplerimiz olduğu için, gerçekten en içinize sinen tasarımı göndermenizi tavsiye ederiz. Fakat daha kötü olan; fakat bize fikir verebileceğini düşündüğünüz tasarımlarınız olursa, birden fazla göndermekten çekinmeyiniz. Başımızın üzerinde yeri var. 

1 Şubat 2015'ten sonra ikinci bir tur yaparak, bize gönderilen logolar üzerinde yapılmasını rica ettiğimiz değişiklikleri tasarımcılara e-posta yoluyla bildireceğiz. Renk değişimi, tarz değişimi, geribildirimler, vb. gibi şeyleri bildireceğiz. Onlar üzerinden giderek, sonuca bakabiliriz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ödül/Teşvik

Aslında Evrim Ağacı olarak her şeyi gönüllülük ve el ele verme esasıyla yapmaktan yanayız. Fakat bu tür büyük değişiklikler, insanların hayatlarından bir parça götürebileceği için karşılığını vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kazanana kendi kitabımızdan 5 tane ve 100 TL para ödülü hediye edeceğiz. 

Ayrıca, ikinciye kitabımızın 4 kopyasını, üçüncüye 3 kopyasını, dördüncüye 2 kopyasını ve beşinciye 1 kopyasını hediye edeceğiz.

Bir bütçemiz olmadığı için daha fazlasını yapamıyoruz, umarız ufak da olsa bir teşvik olur. En büyük teşvikin ise, Evrim Ağacı'nın her yerde kullanacağı logosunu tasarlama keyfi ve belki de gururu olacağını umuyoruz.

Feragatname

Belirttiğimiz gibi: öyle bir logo olmalı ki, Evrim Ağacı'nın bugüne kadar akıllarda yer eden logosunu değiştirmemize %100 değecek ve içimize sinecek olmalı. Yine belirttiğimiz gibi, bu yarışma sonuçsuz da kalabilir. Eğer ki hiçbir logo ekibimizin içine sinmezse, ne yazık ki herhangi bir değişiklik yapamayacağız. Fakat mümkünse, olabildiğince fazla tasarım görerek üzerinde düşünmek istiyoruz.

Ayrıca eğer ki bu yarışmaya katılmak ve ödüle talip olmak istiyorsanız, gönderdiğiniz tasarımların tamamının kullanım hakkının, tasarımı e-posta adresimize gönderdiğiniz anda Evrim Ağacı'na geçtiğini kabul ettiğinizi bilin lütfen. Belki logoyu gönderdiğiniz gibi kullanmayız, fikir alabiliriz, varyasyonunu kullanabiliriz, vs. Böyle bir durumda bile ödülü, asıl esin kaynağımız olan logonun sahibine vermeyi düşünüyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir endişeniz olmasın lütfen; amaç bir şeyler kazanmak veya ödülü kendimize saklamak değil, Türkiye'nin en büyük evrimsel biyoloji oluşumu olan Evrim Ağacı'na güzel bir katkı sağlayabilmek.

Bu Reklamı Kapat

Bunun haricinde, tabii ki, kuralları dilediğimiz gibi değiştirme, seçimi dilediğimiz gibi yapma (ki buna hiç seçim yapmamak da dahil), vb. hakları kendimize saklı tutuyoruz.

Etik

Çalışmalarınızın tamamen özgün olması, diğer insanlar tarafından yapılmış hiçbir unsuru içerisinde barındırmaması gerekmektedir. İntihal içeren çalışmalar otomatik olarak elenecektir.

Şimdiden her türlü emeğiniz için çok teşekkür ederiz!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2022 07:31:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3219

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Uzay Aracı
Ölçüm
Foton
Kütleçekimi
Kromozom
Radyasyon
Kimyasal Bağ
Doğa Yasası
Kanat
Wuhan
Mantık
Deri
Uyku
Kadın
Kamuflaj
Skeptisizm
Bilgi Felsefesi
Kimya Tarihi
Dalga
Çin
Gazetecilik
Alzheimer
Virüs
Fosil
Dilbilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.