Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Giderek büyüyen Evrim Ağacı ailesi olarak adım adım 5. yaşımız içerisinde ilerliyoruz. Bu süreçte birçok büyük değişiklik de yaşıyoruz. Tüm Türkiye'de adı bilinen, "bilim" ve "güvenilirlik" dendiğinde akla gelen ilk kaynak olmak için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. En başından beri hiçbir zaman niceliği niteliğin önüne geçirmemeye çalıştık, hala da bunu sürdürmeye çalışıyoruz. Belki diğer bilim sayfaları kadar içerik üretmiyor (ya da haber kaynaklarından alarak yapıştırıp size sunmuyoruz); ancak kendi içeriğimizi, kendi bilgilerimiz ve donanımımız ile yaratmaya çalışıyoruz. Böylece Türkiye'nin ilk kapsamlı ve özgün bilim arşivini yaratmayı hedefliyoruz. Bu yolda bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

Bu süreçte yapmak istediğimiz değişikliklerden bir tanesi, profesyonel bir logoya ulaşmak. Tarihimiz içerisinde bunu bir kez daha denemiştik ve çok hoş tasarımlar gelmişti. Ancak ne yazık ki hiçbiri, şu andaki logomuzu değiştirmemize değecek kadar içimize sinmemişti. Dolayısıyla o yarışmanın nihai bir kazananı olmamıştı. Eski yarışmamıza gönderilen tasarımlar için buraya tıklayabilirsiniz. Bu tasarımlar arasından finale kalanlar içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Fakat şimdi "ufak" bir farklılık var: o yarışmayı yaptığımızda 50.000'den az okurumuz vardı, şu anda 335.000 kişiyi aşkın dev bir aileyiz. Sayı arttıkça, çeşitliliğin artması da kaçınılmaz! Bu nedenle, bu sefer umutluyuz. Şu anda kullandığımız ve yıllardır bizimle bütünleşik hale gelmiş logomuzu değiştirmeye değecek, içimize sinen ve minamalist bir logoya erişebileceğimizi umuyoruz.

 

Taleplerimiz:

Görselde yazıyor tüm detaylar ama bazı şeyleri vurgulamak istiyoruz:

 • Daha önceden gönderilen logoların tamamı "sevimli" olmasına çalışılmış, yumuşak hatları olan, parlak renkleri olan logolardı. Belki şu andaki logomuzun yapısı ve renkleri tasarımcıları buna itiyor, bilemiyoruz. Bu defa böyle olsun istemiyoruz. Nasıl tarif edilir, tam bilemiyoruz; ancak Tesla Motors'un logosu istediğimiz şeyi biraz izah ediyor: biz o logoya baktığımızda "güç" ve "asalet" görüyoruz (bilemiyoruz sizde de aynı hisleri uyandırıyor mu). Peşinde olduğumuz logo tasarımı o tür bir şey. Sanırız "daha keskin hatlı", "daha estetik", "daha kararlı", "daha güçlü" bir logo olarak tanımlayabiliriz.
 • Logo karmaşık olmamalı. Şöyle düşünebilirsiniz: 10 yaşındaki bir çocuk sadece kağıt kalemle rahatlıkla çizebilmeli. Çok fazla parça, desen, birbirinin içine girip çıkan hatlar, vs. olmamalı. Ancak tabii "boş" gözükecek kadar da sade olmamalı. Aradaki denge tutturulmalı.
 • Baş harflerimizin logoya bir şekilde dahil edilmesi iyi olur. Büyük harfler (E ve A) zor olabiliyor; ancak yaratıcılığınıza kalmış. Sanırız çok estetik harfler olmamasından, bilemiyoruz (estetik göreli bir şey). Küçük harfler (e ve a) biraz daha kolay logoya dönüştürülebilir gibimize geliyor. Fakat sizi yönlendirmiş gibi olmayalım elbette. Sonuçta EA Sports'un logosu son derece güzel ve güçlü, tam istediğimiz gibi (ama tabii onu kullanamayız).
 • Evrimde ve Evrim Ağacı üzerinde "türleşme" olgusu, bir dalın ikiye ayrılması olarak gösterilir. Dolayısıyla "Y" harfi de çıkış noktanız olabilir. Ama yalın bir Y harfi yanıltıcı olabilecektir, adımızda Y harfi hiç yok çünkü! Bu nedenle çok iyi "gömülmesi" gerekiyor logo içine, eğer kullanılacaksa...
 • Son olarak... Şu andaki logomuz oldukça karmaşık ve resmi belgelerde sorun yaratabilecek kadar fazla renkli. Buna rağmen, birçoğunuz gibi bu logomuzu biz de çok fazla seviyoruz ve değiştirmek için gerçekten çok güçlü bir tasarıma ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu bizimle ilişkilendirilen logomuzdan vazgeçebilmemiz için, gerçekten ikna olmamız, içimize sinmesi ve "Hah, evet, bu kesinlikle olur." diyebilmemiz gerekiyor. Bu çok kolay bir iş değil; ancak onun peşindeyiz. :) Eğer bulamazsak, bir önceki yarışmamız gibi bu da sonuçsuz kalacak maalesef. Zira sırf seçmiş olmak için logo seçmek ve değiştirmek istemiyoruz, bunu başından bildirelim.

 

Gönderim ve Süre:

Logo tasarımlarını 1 Şubat 2015 tarihine kadar [email protected] adresine iletebilirsiniz. Sorularınız olursa bunları da adresimize iletebilirsiniz.

Bu tarihe kadar birden fazla tasarım gönderebilirsiniz. Açıkçası, daha fazla logo göndermeniz, kazanma şartınızı arttırmayacaktır. Çok net taleplerimiz olduğu için, gerçekten en içinize sinen tasarımı göndermenizi tavsiye ederiz. Fakat daha kötü olan; fakat bize fikir verebileceğini düşündüğünüz tasarımlarınız olursa, birden fazla göndermekten çekinmeyiniz. Başımızın üzerinde yeri var. 

1 Şubat 2015'ten sonra ikinci bir tur yaparak, bize gönderilen logolar üzerinde yapılmasını rica ettiğimiz değişiklikleri tasarımcılara e-posta yoluyla bildireceğiz. Renk değişimi, tarz değişimi, geribildirimler, vb. gibi şeyleri bildireceğiz. Onlar üzerinden giderek, sonuca bakabiliriz.

 

Ödül/Teşvik:

Aslında Evrim Ağacı olarak her şeyi gönüllülük ve el ele verme esasıyla yapmaktan yanayız. Fakat bu tür büyük değişiklikler, insanların hayatlarından bir parça götürebileceği için karşılığını vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kazanana kendi kitabımızdan 5 tane ve 100 TL para ödülü hediye edeceğiz. 

Ayrıca, ikinciye kitabımızın 4 kopyasını, üçüncüye 3 kopyasını, dördüncüye 2 kopyasını ve beşinciye 1 kopyasını hediye edeceğiz.

Bir bütçemiz olmadığı için daha fazlasını yapamıyoruz, umarız ufak da olsa bir teşvik olur. En büyük teşvikin ise, Evrim Ağacı'nın her yerde kullanacağı logosunu tasarlama keyfi ve belki de gururu olacağını umuyoruz. :)

 

Feragatname

Belirttiğimiz gibi: öyle bir logo olmalı ki, Evrim Ağacı'nın bugüne kadar akıllarda yer eden logosunu değiştirmemize %100 değecek ve içimize sinecek olmalı. Yine belirttiğimiz gibi, bu yarışma sonuçsuz da kalabilir. Eğer ki hiçbir logo ekibimizin içine sinmezse, ne yazık ki herhangi bir değişiklik yapamayacağız. Fakat mümkünse, olabildiğince fazla tasarım görerek üzerinde düşünmek istiyoruz.

Ayrıca eğer ki bu yarışmaya katılmak ve ödüle talip olmak istiyorsanız, gönderdiğiniz tasarımların tamamının kullanım hakkının, tasarımı e-posta adresimize gönderdiğiniz anda Evrim Ağacı'na geçtiğini kabul ettiğinizi bilin lütfen. Belki logoyu gönderdiğiniz gibi kullanmayız, fikir alabiliriz, varyasyonunu kullanabiliriz, vs. Böyle bir durumda bile ödülü, asıl esin kaynağımız olan logonun sahibine vermeyi düşünüyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir endişeniz olmasın lütfen; amaç bir şeyler kazanmak veya ödülü kendimize saklamak değil, Türkiye'nin en büyük evrimsel biyoloji oluşumu olan Evrim Ağacı'na güzel bir katkı sağlayabilmek.

Bunun haricinde, tabii ki, kuralları dilediğimiz gibi değiştirme, seçimi dilediğimiz gibi yapma (ki buna hiç seçim yapmamak da dahil), vb. hakları kendimize saklı tutuyoruz.

 

Etik

Çalışmalarınızın tamamen özgün olması, diğer insanlar tarafından yapılmış hiçbir unsuru içerisinde barındırmaması gerekmektedir. İntihal içeren çalışmalar otomatik olarak elenecektir.

 

Şimdiden her türlü emeğiniz için çok teşekkür ederiz!

ÇMB (Evrim Ağacı Kurucusu ve İdari Sorumlusu)

Görsel: İG (Evrim Ağacı)

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder