Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!

Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!
2 dakika
425
 • Duyuru
Tüm Reklamları Kapat

5 Kasım 2010'da kurulduğumuzdan beri bilimin Türkiye'de köklü bir yer etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Şehirden şehre gittik ve gidiyoruz, engelli vatandaşlarımızın bilime erişimi için sosyal sorumluluk projeleri düzenledik, çeşitli hastalıklara dikkat çekmek için çalışmalar yürüttük ve yürütüyoruz, bilim fuarlarına katıldık, makaleler yazıyoruz, güncel bilim haberlerini olabildiğince hızlı bir şekilde Türkçeye kazandırmaya çalışıyoruz ve daha nicesi... Ancak her seferinde kendimize bir rakip buluyoruz: ta kendimiz! Her seferinde daha iyisini, daha kapsamlısını, daha orijinalini ve daha faydalısını yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de daldan dala sıçramak yerine emin adımlarla ve süreklilik sağlayabilecek şekilde yapmak istiyoruz.

Uzun bir süredir yapmak istediğimiz bir şey vardı: Türkiye'de bilimle ilgili besteler ve şarkılar oluşturabilecek gönüllü bir ekip kurmak. Bugüne kadar birkaç denememiz de oldu; ancak hiç gerçekten bu işe kendini adayabilecek birilerini bulamamıştık. Okurlarımızdan her gün aldığımız destek ve katkı talebi mesajlarından biri, bu durumu değiştirmemize çok yaklaşmamızı sağladı: profesyonel müzisyen bir arkadaşımız ve grubu, bilimle ilgili şarkıların yazılmasında, tasarlanmasında, üretilmesinde, profesyonel ses kaydında ve benzeri müzikal-yapımsal projelerde görev alabileceklerini bildirdiler. Hatta ilk deneme melodilerini üretip tarafımıza göndererek, bizden önce adımlar atarak bu işin geleceğini inşa etmeye başladılar. Yani bu sefer umutluyuz, sizlerle de paylaşmak istedik.

Projenin nedeni çok bariz belli: aşktan ve anlamsız sözlerden ibaret Türkçe şarkılardan bıktık. Ayrıca Dünya'da çok az sayıda örneği bulunan bir iş yapmak istedik: içeriği bilimle ilgili olan ya da bilimle ilgili hislere, duygulara, tarihe, vb. gerçek unsurlara dayanan şarkılar üretmek istiyoruz. İlk başta kulağa garip gelebilir, muhtemelen bu tür bir şarkının sözleri de birçokları tarafından garipsenecek ve komik bulunacaktır. Bunu aşmak için elimizden geleni yapacağız; ancak açıkçası pek umursamıyoruz da... Bilim tarihinden, örneğin dinozorların yaşantısından veya türlerin yok oluşundan veya spesifik bir canlının hayatından bir kesitten veya bir av-avcı ilişkisinden bahseden bir şarkıyı dinlemek fena mı olur? Son derece öğretici ve ilginç olacağı kanaatindeyiz. Tabii ki her zaman olduğu gibi ana amaç, kendimizin de eğlenerek yapacağı bir iş olması.

Tüm Reklamları Kapat

Henüz projenin tüm detayları belli değil. Ancak eğer ki siz de müzikten anlıyorsanız ve hemen olmasa da, uzun vadede bu projeye katkı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, planlarınızı yapmaya başlayın! 

Tüm insanları ortak bir paydada buluşturabilen en güçlü araç olan müziğin gücünün bilimle birleşmesi durumunda neler olacağını düşünmek bile nefesimizi kesiyor.

Bu heyecanımızı sizlerle de paylaşmak istedik. 

Not: Görsel temsilidir. Tarz çok büyük ihtimalle rock/metal değil, daha yumuşak olacaktır. Ancak belli bir tarzla sınırlı tutmayarak birçok farklı şarkı türünde projeler üretecek arkadaşlar bularak çok daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyoruz. 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2024 12:54:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2645

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Şeker
İnsan
Balıkçılık
Nörobiyoloji
Yeşil
Kuantum
Mantar
Kanser
İnfografik
Önyargı
Okyanus
Hindistan
Diyabet
Beslenme Bilimi
Uçuş
Sosyal Mesafelendirme
Yumurtalık
Davranış
Samanyolu Galaksisi
Alan
Asteroid
Dışkı
Organizma
Küresel Isınma
Şehir Hastanesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!. (6 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2645
Ağacı, E. (2014, September 06). Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved May 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2645
E. Ağacı. “Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 06 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2645.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, September 06, 2014. https://evrimagaci.org/s/2645.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close