Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!

Evrim Ağacı Bilimin Yayılması İçin Müzisyenlerle Güçlerini Birleştiriyor!
Reklamı Kapat

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

5 Kasım 2010'da kurulduğumuzdan beri bilimin Türkiye'de köklü bir yer etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Şehirden şehre gittik ve gidiyoruz, engelli vatandaşlarımızın bilime erişimi için sosyal sorumluluk projeleri düzenledik, çeşitli hastalıklara dikkat çekmek için çalışmalar yürüttük ve yürütüyoruz, bilim fuarlarına katıldık, makaleler yazıyoruz, güncel bilim haberlerini olabildiğince hızlı bir şekilde Türkçeye kazandırmaya çalışıyoruz ve daha nicesi... Ancak her seferinde kendimize bir rakip buluyoruz: ta kendimiz! Her seferinde daha iyisini, daha kapsamlısını, daha orijinalini ve daha faydalısını yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de daldan dala sıçramak yerine emin adımlarla ve süreklilik sağlayabilecek şekilde yapmak istiyoruz.

Uzun bir süredir yapmak istediğimiz bir şey vardı: Türkiye'de bilimle ilgili besteler ve şarkılar oluşturabilecek gönüllü bir ekip kurmak. Bugüne kadar birkaç denememiz de oldu; ancak hiç gerçekten bu işe kendini adayabilecek birilerini bulamamıştık. Okurlarımızdan her gün aldığımız destek ve katkı talebi mesajlarından biri, bu durumu değiştirmemize çok yaklaşmamızı sağladı: profesyonel müzisyen bir arkadaşımız ve grubu, bilimle ilgili şarkıların yazılmasında, tasarlanmasında, üretilmesinde, profesyonel ses kaydında ve benzeri müzikal-yapımsal projelerde görev alabileceklerini bildirdiler. Hatta ilk deneme melodilerini üretip tarafımıza göndererek, bizden önce adımlar atarak bu işin geleceğini inşa etmeye başladılar. Yani bu sefer umutluyuz, sizlerle de paylaşmak istedik.

Projenin nedeni çok bariz belli: aşktan ve anlamsız sözlerden ibaret Türkçe şarkılardan bıktık. Ayrıca Dünya'da çok az sayıda örneği bulunan bir iş yapmak istedik: içeriği bilimle ilgili olan ya da bilimle ilgili hislere, duygulara, tarihe, vb. gerçek unsurlara dayanan şarkılar üretmek istiyoruz. İlk başta kulağa garip gelebilir, muhtemelen bu tür bir şarkının sözleri de birçokları tarafından garipsenecek ve komik bulunacaktır. Bunu aşmak için elimizden geleni yapacağız; ancak açıkçası pek umursamıyoruz da... Bilim tarihinden, örneğin dinozorların yaşantısından veya türlerin yok oluşundan veya spesifik bir canlının hayatından bir kesitten veya bir av-avcı ilişkisinden bahseden bir şarkıyı dinlemek fena mı olur? Son derece öğretici ve ilginç olacağı kanaatindeyiz. Tabii ki her zaman olduğu gibi ana amaç, kendimizin de eğlenerek yapacağı bir iş olması.

Henüz projenin tüm detayları belli değil. Ancak eğer ki siz de müzikten anlıyorsanız ve hemen olmasa da, uzun vadede bu projeye katkı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, planlarınızı yapmaya başlayın! 

Tüm insanları ortak bir paydada buluşturabilen en güçlü araç olan müziğin gücünün bilimle birleşmesi durumunda neler olacağını düşünmek bile nefesimizi kesiyor.

Bu heyecanımızı sizlerle de paylaşmak istedik. 

Not: Görsel temsilidir. Tarz çok büyük ihtimalle rock/metal değil, daha yumuşak olacaktır. Ancak belli bir tarzla sınırlı tutmayarak birçok farklı şarkı türünde projeler üretecek arkadaşlar bularak çok daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyoruz. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 11:49:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2645

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Önlem
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Gelişim
Anatomi
Dişler
Yiyecek
Boyut
Eczacılık
Bağışıklık Sistemi
Köpek
Molekül
Diş Hekimi
Etimoloji
Akciğer
İhtiyoloji
Endokrin Sistemi
Genom
Rna
Viral Enfeksiyon
Odontoloji
Uçuş
Transkripsiyon
Popülasyon
İklim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zihnim, doğadan topladığım gerçekleri genel geçer yasalara dönüştüren bir çeşit makinaya dönüştü.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder